Vladimir Putin ger oväntat besked

2024 05 12

Vladimir Putin vill byta ut Rysslands försvarsminister.

Under söndagskvällen kommer överraskande uppgifter från Kreml.

Vladimir Putin har beslutat att han vill byta ut försvarsminister Sergej Sjojgu.

Det rapporterar Reuters.

Har förslag

Beskedet kommer samtidigt som Ryssland trycker på i östra Ukraina och fortsätter att attackera flera områden i regionen.

Enligt statliga ryska nyhetsbyråer har Putin för avsikt att ersätta Sjojgu med den biträdande premiärministern Andrej Belousov.

Förslaget ska officiellt ha presenterats för överhuset Federationsrådet.

Putin föreslår samtidigt att behålla utrikesminister Sergej Lavrov.

Oklara omständigheter

Det råder vissa oklarheter kring anledningen till att Putin nu vill ersätta Sjojgu.

Rysslands anfallskrig i Ukraina har inte gått som planerat för Kreml, men det framgår ingen officiell anledning till Sjojgus avgång.

Det finns inga uppgifter om tidslinjen för beslutets fortgång i praktiken.

Fortsatta framsteg

Ryska styrkor gör fortsatta framsteg i de nordöstra delarna av Ukraina, men det tycks vara begränsade sådana.

– Ryska styrkor genomför relativt begränsade offensiva operationer längs den rysk-ukrainska gränsen i norra Kharkiv Oblast och fortsatte att göra taktiskt betydande framsteg i sannolikt mindre försvarade områden, framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War.

– De rapporterade storlekarna på de ryska elementen som är engagerade i dessa begränsade operationer och på den ryska styrkan som är utplacerad längs gränsen i nordöstra Ukraina indikerar att de ryska styrkorna inte bedriver en storskalig operation för att omsluta, omringa eller ta över Kharkiv City vid denna tidpunkt.

Håller “gråzoner”

Enligt uppgifter satsar de ryska styrkorna just nu på att ta över mindre så kallade “gråzoner”.

– Den ukrainska Khortytsia-gruppens talesman, överstelöjtnant Nazar Voloshyn, uppgav att de ryska styrkorna försöker avancera i områden som redan var omtvistade ”gråzoner”, vilket tyder på att de ukrainska styrkorna inte upprätthöll uthålliga positioner i många av de små gränsbosättningar som ryska styrkor har intagit eller enligt uppgift har intagit, fortsätter ISW.

Läs mer:

NATOJÄTTE: "Vi borde skjuta ner ryska robotar"

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jas 39 Gripen tokhyllas i USA

2025 08 10

Saabs stridsflyg Jas 39 Gripen höjs till skyarna i USA.

Det svenska stridsflygplanet Jas 39 Gripen tokhyllas.

Den amerikanska tidskriften National Interest utser det svenska stridsflyget till den verkliga vinnaren i kriget mellan Thailand och Kambodja.

”Den verkliga vinnaren”

National Interests försvarsredaktör Brandon Weichert menar att användningen av Jas 39 Gripen i konflikten mellan Thailand och Kambodja har riktat många länders uppmärksamhet mot det svenska stridsplanet.

– Saabs JAS 39 Gripen är den verkliga vinnaren i kriget mellan Thailand och Kambodja, skriver Weichert i tidningen.

Enligt tidningen spelade Gripenplanen en avgörande roll i konflikten, till Thailands fördel.

Det var dessutom första gången som svenska Gripenplan användes i strid – och resultatet imponerar på omvärlden. Thailands innehav av Gripenplan var en avgörande orsak till att de överträffade kambodjanerna i striderna som pågick den 24 till 27 juli.

– Utplaceringen av Gripen belyste inte bara Thailands framväxande flygförmåga, utan visade också på jetplanets effektivitet i ett begränsat, asymmetriskt gränskrig, menar Weichert.

Förändrat rykte

Gripens rykte har nu förändrats, enligt tidningen.

– Konflikten var Gripens första kinetiska stridsuppdrag globalt, nästan tre decennier efter introduktionen, och förändrade dess rykte från att vara en fredstida resurs för spaning till att bli en verklig, beprövad stridsplattform, skriver Brandon Weichert i den högerstämplade amerikanska tidskriften.

Intresset för att köpa Gripenplan lär nu öka, menar han, och tillägger att dessa har lägre driftskostnader än andra västerländska plan.

– JAS 39:s driftskostnader är också betydligt lägre än andra västproducerade plan, vilket gör det till ett bra val för nationer med begränsade militärbudgetar, enligt Brandon Weichert.

– Gripenplanens framgångar i Thailand och Kambodja har avsevärt ökat intresset för andra potentiella utländska köpare på den globala marknaden, tillägger han.

National Interest går så långt som att utse Jas 39 Gripen till ”den verklige vinnaren” i konflikten mellan Thailand och Kambodja.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump går till rasande angrepp – ”Äckligt fördärvad”

2025 08 10

Donald Trump går till ursinnigt angrepp mot en person som han beskriver som ”äckligt fördärvad”.

USA:s president Donald Trump har många gånger använt minst sagt uppseendeväckande uttryck för att beskriva politiska motståndare.

Nu är Trump återigen på krigsstigen.

I en ursinnig kommentar beskriver han representanthusets tidigare talman Nancy Pelosi som en ”äckligt fördärvad människa”.

Går till hårt angrepp

Trump går till mycket grovt angrepp mot Nancy Pelosi.

Han anklagar henne och hennes man Paul Pelosi för att ha blivit rika på aktiehandel med hjälp av insiderinformation, rapporterar Newsweek.

– Skurkaktiga Nancy Pelosi och hennes mycket "intressanta" make slår varje hedgefond 2024. Med andra ord, dessa två mycket genomsnittliga "hjärnor" slår ALLA supergenier på Wall Street, tusentals av dem, dundrar Trump i ett inlägg på Truth Social.

– Allt är INSIDERINFORMATION! Är det någon som tittar på detta??? frågar sig den amerikanska presidenten.

Trumps utbrott kommer samtidigt som en lag diskuteras som skulle innebära att förbud mot aktiehandel för såväl kongressledamöter som andra högt uppsatta, folkvalda personer, inklusive presidenten.

Trump använder mycket grova ord för att beskriva Nancy Pelosi.

– Hon är en äckligt fördärvad människa, som anklagade mig två gånger, på INGA GRUNDER, och FÖRLORADE! Hur mår du nu, Nancy??? skriver Donald Trump i inlägget.

Enorm avkastning

I USA diskuteras alltså en lagstiftning som är till för att förebygga intressekonflikter hos folkvalda politiker. Donald Trump har tidigare kritiserat förslaget, medan Nancy Pelosi har uttryckt sig positivt.

Det har emellertid rapporterats av amerikanska medier att Paul Pelosis aktieaffärer 2024 resulterade i en portföljavkastning på 54 procent.

Paret uppges ha tjänat stora pengar på ”vältajmade affärer” som gjorts under Paul Pelosis namn.

Men Donald Trump anklagar alltså paret Pelosi för att ha använt sig av insiderinformation – en anklagelse som Nancy Pelosi tidigare har avfärdat.

Foto: G Skidmore

Text: Redaktionen