Vladimir Putin får förstärkning

2024 09 07

Nya resurser når snart de ryska styrkorna.

Under de senaste veckorna har Ryssland ökat sina missil-och drönarattacker mot mål i Ukraina.

Samtidigt råder resursintensiv krigföring och strider pågår på flera olika håll runt om i landet såväl som i Kursk-regionen i Ryssland.

Nu får Vladimir Putin förstärkning, i form av nya resurser utifrån.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War i en ny rapport.

Resurser från Iran

Iran skickar i detta nu militära resurser till Ryssland.

– Amerikanska och europeiska tjänstemän rapporterade att Iran levererat hundratals ballistiska kortdistansmissiler till Ryssland för att stödja den ryske presidenten Vladimir Putins invasion av Ukraina, förklarar ISW.

– En anonym amerikansk tjänsteman bekräftade för Wall Street Journal att Iran levererat missilerna till Ryssland och en högt uppsatt europeisk tjänsteman uppgav att fler leveranser av iranska missiler till Ryssland förväntas.

Har intensifierat

ISW nämner även att Ryssland mycket riktigt har intensifierat missilattackerna mot Ukraina på sistone.

– Ryssland har nyligen intensifierat missil- och drönarattackerna mot Ukraina, särskilt genom att fortsätta använda iranskutvecklade Shahed-131/136-drönare och nordkoreanska ballistiska missiler. 

– Ryssland kommer sannolikt att använda ballistiska missiler från Iran för att rikta in sig på ukrainsk energi, militär och civil infrastruktur under den kommande hösten och vintern för att ytterligare destabilisera det ukrainska samhället och störa Ukrainas försvarsindustriella bas.

Nytt stöd till Ukraina

Det är dock inte bara Vladimir Putin som får förstärkning.

I dagarna har besked kommit om att flera västländer ämnar skicka nya stödpaket till Ukraina.

– Det amerikanska försvarsdepartementet meddelade att det kommer att tillhandahålla ett stödpaket för Ukraina värt 250 miljoner dollar från Presidential Drawdown Authority, som inkluderar missiler för RIM-7 luftvärns- och antimissilsystem; Stinger-missiler, HIMARS-ammunition; 155 mm och 105 mm artilleripjäser.

Flera länder

Flera andra länder har meddelat att mer militärt stöd är på väg till Ukraina.

Bland annat Kanada, Spanien, Nederländerna, Tyskland och Storbritannien kommer att skicka nytt stöd.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen