Vladimir Putin får förstärkning

2024 09 07

Nya resurser når snart de ryska styrkorna.

Under de senaste veckorna har Ryssland ökat sina missil-och drönarattacker mot mål i Ukraina.

Samtidigt råder resursintensiv krigföring och strider pågår på flera olika håll runt om i landet såväl som i Kursk-regionen i Ryssland.

Nu får Vladimir Putin förstärkning, i form av nya resurser utifrån.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War i en ny rapport.

Resurser från Iran

Iran skickar i detta nu militära resurser till Ryssland.

– Amerikanska och europeiska tjänstemän rapporterade att Iran levererat hundratals ballistiska kortdistansmissiler till Ryssland för att stödja den ryske presidenten Vladimir Putins invasion av Ukraina, förklarar ISW.

– En anonym amerikansk tjänsteman bekräftade för Wall Street Journal att Iran levererat missilerna till Ryssland och en högt uppsatt europeisk tjänsteman uppgav att fler leveranser av iranska missiler till Ryssland förväntas.

Har intensifierat

ISW nämner även att Ryssland mycket riktigt har intensifierat missilattackerna mot Ukraina på sistone.

– Ryssland har nyligen intensifierat missil- och drönarattackerna mot Ukraina, särskilt genom att fortsätta använda iranskutvecklade Shahed-131/136-drönare och nordkoreanska ballistiska missiler. 

– Ryssland kommer sannolikt att använda ballistiska missiler från Iran för att rikta in sig på ukrainsk energi, militär och civil infrastruktur under den kommande hösten och vintern för att ytterligare destabilisera det ukrainska samhället och störa Ukrainas försvarsindustriella bas.

Nytt stöd till Ukraina

Det är dock inte bara Vladimir Putin som får förstärkning.

I dagarna har besked kommit om att flera västländer ämnar skicka nya stödpaket till Ukraina.

– Det amerikanska försvarsdepartementet meddelade att det kommer att tillhandahålla ett stödpaket för Ukraina värt 250 miljoner dollar från Presidential Drawdown Authority, som inkluderar missiler för RIM-7 luftvärns- och antimissilsystem; Stinger-missiler, HIMARS-ammunition; 155 mm och 105 mm artilleripjäser.

Flera länder

Flera andra länder har meddelat att mer militärt stöd är på väg till Ukraina.

Bland annat Kanada, Spanien, Nederländerna, Tyskland och Storbritannien kommer att skicka nytt stöd.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen