24 oktober 2025

Virolog rasande – ”så här startar en pandemi”

2024 09 26

En nederländsk professor riktar skarp kritik mot USA efter ännu ett stort smittoutbrott av fågelinfluensan.

I den amerikanska delstaten Missouri har flera personer uppvisat symptom på den dödliga fågelinfluensa-varianten H5N1.

Personerna har varit i kontakt med en person som testats positivt för varianten. Trots detta har de inte testats för H5N1, vilket får en av världens ledande virologer att se rött.

I ett inlägg på X dundrar Marion Koopmans – professor och chef vid institutionen för neurovetenskap vid det välrenommerade Erasmus Medical Center i Rotterdam, Nederländerna – mot den amerikanska smitthanteringen.

– Det är helt ofattbart hur det här kan fortsätta. Så här KAN starten av en pandemi se ut, skriver Koopmans som anser att den amerikanska hälsomyndigheten måste kopplas in.

– När får federala myndigheter ta över? Det borde finnas ett regelverk för det.  Om en delstat inte kan hantera ett hälsohot måste experter kallas in!!

Från människa till människa?

Marion Koopmans anser att smittoutbrottet i Missouri indikerar att H5N1-varianten kan spridas från människa till människa.

Men det går inte att avgöra eftersom delstaten vägrar att testa personerna, skriver virologen.

– Det finns inga bevis för ihållande överföring från människa till människa, men hur kan vi veta om vi inte undersöker? Kom igen nu hälsodepartementet i USA!!!

Koopman anser att USA:s agerande är under all kritik och anklagar landet för dubbelmoral. 

– Föreställ er att samma sak skulle hända någon annanstans i världen, till exempel i Kina. Den amerikanska regeringen skulle garanterat uppmanat till att vidta åtgärder.  

”Skulle innebära en helt ny fara”

Missouri-invånaren som testats positivt tros ha smittats av ett fjäderfä. Flera personer, inklusive sjukvårdspersonal, har uppvisat symptom efter kontakt med den smittade personen.

Allan Randrup Thomsen, professor i experimentell virologi vid Köpenhamns universitet, delar Marion Koopmans upprördhet.

I en intervju med TV2 förklarar han att det är ovanligt att influensavirus från djur överförs till människor och sedan vidare från människa till människa. Samtidigt anser Thomsen att det är förvånande att myndigheterna i den amerikanska delstaten inte är mer försiktiga.

– För om det skulle inträffa (smitta från människa till människa) skulle vi befinna oss i en helt ny fara. I dag behöver vi endast ta hänsyn till grupper av människor som varit i kontakt med smittade djur, säger professorn till TV2.

Inga bevis

Världshälsoorganisationen, WHO, har tidigare i år slagit larm om risken att H5N1 börjar spridas till människor.

Än så länge finns det dock inga bevis för att H5N1 sprider sig mellan människor.

Däremot har det skett hundratals fall där folk smittats genom kontakt med djur. Bland människor som smittats är dödligheten 52 procent, enligt WHO.

I juni gick Folkhälsomyndigheten ut med att alla patienter i Sverige som läggs in på sjukhus med influensasymptom ska testas för fågelinfluensa.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade statsepidemiolog Magnus Gisslén till Läkemedelsvärlden i somras.

Foto: Johan Alp Region Uppsala

Text: Redaktionen


9 januari 2026

TV-kanal slutar fungera på måndag – många vet inte om det

2026 01 09

En tv-kanal slutar fungera för många på måndag.

TV4 har tidigare meddelat att man kommer att sluta sända i marknätet.

Men många har inte hängt med – och tusentals riskerar att drabbas när kanalen släcks ned på måndag.

Kan drabba tusentals

Från och med den 12 januari, alltså nu på måndag, upphör TV4:s sändningar via marknätet.

Det betyder att man inte längre kommer kunna se kanalen gratis via tv-antenn. Istället kan man se kanalen via fiber, kabel, parabol eller digitalt via TV4 Play.

Men många har missat förändringen, rapporterar SR.

Christer Ljungberg, som äger Radio- och TV-hörnan i Visby på Gotland, vittnar om att många kunder som hör av sig till honom kommer att drabbas.

På landsbygden kring Visby och på Gotland är detta ett problem för upp till 2000 boende, uppskattar han.

– Ja, det är ganska stort. Det är många som sitter ute i sina hus ute på landet som inte har digitalt, de har inte fiber, de har haft tv-antenn, säger Christer Ljungberg till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik stänger - efter 60 år

”Överraskning för många”

Trots att TV4 för flera månader sedan gick ut med beskedet att man lämnar marknätet, är det många som har missat det.

– För många har det blivit en överraskning, alla visste inte. Det har stått en banner på tv:n när man tittar på TV4, att den kommer att släckas, men det är inte alla som… ja, de nonchalerar det där, säger Christer Ljungberg.

Av den totala befolkningen är det dock en liten andel som drabbas.

– Enligt en undersökning beställd av TV4 använder endast cirka fyra procent av svenska hushåll marknätet som sin enda TV-distribution, har kanalen tidigare uppgett.

Uppmanas hjälpa

Kanalen säger att de är medvetna om att förändringen kan medföra problem för exempelvis äldre och teknikovana.

– Därför arbetar vi aktivt för att stötta dessa tittare, både innan och efter att sändningarna i marknätet upphör. Vi uppmuntrar också anhöriga, hyresvärdar och fastighetsägare att hjälpa till med att dela information och bistå de som behöver extra stöd, skriver kanalen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är Årets Bil 2026

Foto: JESHOOTS.com

Text: Redaktionen


9 jan 2025

Många svenskar ska få pengar på kontot – minst 1 200 kronor

2026 01 10

Kompensation ska betalas ut till tiotusentals svenska hushåll.

Under de senaste veckorna har stormarna hållit stora delar av Sverige i ett järngrepp.

Enligt Svenska Kraftnät har minst 60 000 hushåll drabbats av strömavbrott till följd av stormen Johannes och det efterföljande snöovädret Anna.

Över 23 000 av dem har varit utan el i minst 24 timmar och elbolaget Ellevio beskriver det som “det värsta sedan stormen Gudrun", enligt SVT.

Men hushållen ska kompenseras.

Eljättarna lovar så kallad avbrottsersättning till dem som varit utan el under en längre tid. Enligt den information som finns på bolagens hemsidor kan det handla om tusentals kronor.

Ersättningen baseras på hushållens årliga elnätskostnad.

– Om du har haft ett sammanhängande strömavbrott i mer än 12 timmar betalar vi automatiskt ut en avbrottsersättning till dig. Det är en lagstadgad kompensation som alla elnätsföretag betalar ut till sina elanvändare, framhåller Ellevio som varit värst drabbat med cirka 11 500 strömlösa kunder.

LÄS OCKSÅ: Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

Minst 1 200 kronor

Det hushåll som varit utan ström i minst tolv timmar kan räkna med att få minst 1 200 kronor utbetalt. Som mest kan man få 300 procent av den beräknade årliga nätkostnaden för abonnemanget, vilket innebär ett minibelopp på 15 600 kronor för den som varit utan el i tolv dagar.

– Syftet är att täcka eventuella skador och kostnader som uppstår till följd av strömavbrottet, förklarar Ellevio.

Men även Eon och Vattenfall, som också har haft tusentals drabbade kunder, måste betala ut avbrottsersättning.

– Du behöver inte anmäla detta till oss, utan vi återkommer till dig med besked, försäkrar Eon.

Har du drabbats av ytterligare problem till följd av elavbrotten kan mer ersättning bli aktuellt.

– Om avbrottsersättningen inte täcker dina kostnader kan du ha rätt till skadestånd för den resterande delen, understryker Vattenfall.

Avbrottsperiod Ersättning av beräknad årlig nätkostnad Minimibelopp i kr
12 – 24 tim 12,5 % 1 200
24 – 48 tim 37,5 % 2 400
48 – 72 tim 62,5 % 3 600
72 – 96 tim 87,5 % 4 800
96 – 120 tim 112,5 % 6 000
120 – 144 tim 137,5 % 7 200
144 – 168 tim 162,5 % 8 400
168 – 192 tim 187,5 % 9 600
192 – 216 tim 212,5 % 10 800
216 – 240 tim 237,5 % 12 000
240 – 264 tim 262,5 % 13 200
264 – 288 tim 287,5 % 14 400
Över 288 tim 300,0 % 15 600

Källa: Ellevio

LÄS MER: Nordea: Så mycket pengar ska du spara varje månad

Foto:

Text: Redaktionen