Villakvarter avspärrat – polisen har öppnat eld

2023 02 01

Polisen förhandlar med en beväpnad man i Hässleholm.

Förhandlingarna med mannen har pågått sedan 22-tiden.

Insatsstyrkan, flera polispatruller och förhandlare befinner sig på platsen.

Vid 21.30-tiden på tisdagskvällen larmades polisen till platsen. Ett pizzabud berättade att han blivit hotad av en man med vapen.

Polisen lokaliserade mannen till hans bostad.

När polisen anlände avlossades skott av både mannen och polisen.

– Mannen ska ha skjutit inne i sin bostad, men ej riktat mot någon person. Polis har tvingats till verkanseld efter att mannen kommit ut ur bostaden och riktat vapen mot polis, uppger vakthavande befäl Jerker Olsson i ett pressmeddelande.

Jimmy Modin, presstalesperson på polisregion Syd, bekräftar händelseförloppet.

– Mannen har avlossat skott inne i bostaden, sen har han gått ut ur bostaden och riktar sitt vapen mot polis på plats, säger han till Aftonbladet.

Det finns inga uppgifter om att mannen har träffats eller skadats. Inte heller någon polis har kommit till skada.

Förhandlingar pågår

Vid 07-tiden på onsdagsmorgonen pågår fortfarande förhandlingar mellan mannen och polisen över telefon.

Förhandlingarna inleddes klockan 03.45.

– Vi förhandlar fortfarande med mannen, bekräftar Jimmy Modin, för SVT Nyheter.

Han tillägger att situationen är under kontroll.

Mannen är gripen

Vid 08.30-tiden på onsdagsmorgonen uppger polisen att mannen är gripen. 

– Mannen har förts bort från platsen. Det var en lång händelse, jag vet inte på minuten när det började men ärendet kom ju in strax innan 22, säger polisens presstalesperson Katarina Rusin till Aftonbladet. 

Mannen bor i en villa och polisen har spärrat av bostadsområdet. Avspärrningen kommer att behållas tillsvidare, uppger polisen.  

Skottlossning mot lägenhet

Under onsdagsnatten har även skottlossning utbrutit i Södertälje.

Flera skott har avlossats mot en lägenhet, uppger polisen.

– Flera skott har gått igenom lägenhetsdörren men utan att någon person träffats. 
Polisen inleder en insats i syfte att hitta den eller de personer som är inblandade i skjutningen, framhåller Stockholmspolisen.

Ingen person har hittills frihetsberövats.

Polisen har vidtagit olika utredningsåtgärder som  dörrknackning och spårsäkring.

Händelsen rubriceras som försök till mord och grovt vapenbrott.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen

20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen