26 juni 2026

Villa står i lågor – blixten har slagit ned

2024 07 11

En villa brinner efter ett åsknedslag.

En brand har utbrutit i en villa i Ödeshög kommun.

Huset började brinna efter ett blixtnedslag.

Larmet har inkommit klockan 20.10 på onsdagskvällen, uppger Corren.

Branden inte under kontroll

Räddningstjänsten räknar med att släckningsarbetet kommer att pågå under flera timmar.

Branden är ännu inte under kontroll, rapporterar SVT.

– Man trodde att den var under kontroll, men det verkar nu som att den kan ha spridits till vinden, säger Daniel Asp, vakthavande befäl vid räddningstjänsten, till kanalen.

– Men man kan fortfarande lyckas få den under kontroll, tillägger han.

Enligt uppgifter till kanalen har ingen människa skadats i branden.

Flera bränder

Under onsdagen har det varit åska och blixtnedslag på flera håll i landet.

Det har även tidigare under dagen kommit in larm om bränder.

Vid 15-tiden kom det exempelvis in ett larm om en fastighetsbrand som startats efter ett blixtnedslag i Grästorps kommun, rapporterar Skaraborgs Nyheter.

Senare på eftermiddagen kom det ytterligare ett larm om en fastighet i Tidaholms kommun, enligt tidningen.

40 000 blixtar

Götaland har drabbats av mycket oväder under dagen.

Det har bland annat slagit ned många blixtar under dagen, enligt Expressen.

– Vi har registrerat mer än 40 000 blixtar vid 18-tiden, säger SMHI:s meteorolog Viktor Bergman till tidningen.

Stora översvämningar

Förutom åska och blixtnedslag har det även kommit stora mängder regn på många håll i Sverige.

SMHI hade redan i förmiddags utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn.

Det har bland annat orsakat översvämningar och trafikproblem, inte minst i Jönköping.

Där fastnade ett flertal bilar i de stora vattenmassorna på E4, som MarcusOscarsson.se rapporterade tidigare under dagen.

På torsdag väntar vädret lugna ner sig något, men det kan även då förekomma åskskurar, enligt SMHI.

Arkivfoto: M. LaRochelle

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen