Ungdomar vill ta över Liberalerna

2022 11 10

Erik Berg, ordförande för Liberala ungdomsförbundet, planerar redan att ta över makten i Liberalerna.

Ordföranden i Liberala ungdomsförbundet, Luf, är mycket kritisk till det samarbete med Sverigedemokraterna som huvudpartiet inledde i form av Tidöavtalet efter valet.

Redan nu ser han dock att Luf-profiler håller på att förändra Liberalerna inifrån, till exempel genom den nya klimat- och miljöministern Romina Pourmokhtari, berättar han i en intervju med Dagens Nyheter.

– Vi är redo att ta över det här partiet. Och det kommer vi absolut att göra, säger Erik Berg till tidningen.

Vill se fler ungdomar

En stor anledning till att Luf:s ordförande vill se intern förändring är migrationsfrågan. Ett område där Liberalernas partiledning körde över partibesluten i och med att man ingick Tidöavtalet där SD fick stort genomslag i just frågor om migration.

– Maktövertagandet måste fortsätta. Om partiledningen inte gillar att lyssna på partibesluten måste vi se till att få in fler luf:are i partiledningen, säger Erik Berg till DN.

Han poängterar också att med ett sådant skifte skulle det vara slut på avtal med Sverigedemokraterna.

– Då kommer inte finnas utrymme för SD-samarbete.

Öppen kritik mot huvudpartiet

Ända sedan de tre regeringspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna presenterade Tidöavtalet tillsammans med Sverigedemokraterna har L:s ungdomsförbund öppet vädrat sitt missnöje mot samarbetet med just SD.

Inför statsministeromröstningen, som sedermera slutade att Ulf Kristersson (M) tog över posten, krävde Luf att huvudpartiet skulle rösta nej till M-ledaren.

– Vi har varnat för vad samarbetet med Sverigedemokraterna skulle innebära sedan Liberalernas vägval i mars 2021, framhöll just Erik Berg tillsammans med vice ordförande Olle Johnsson i Luf i en debattartikel i Expressen.

Försvarat innehållet

Flera andra L-aktörer riktade också kritik mot överenskommelsen. Bland annat partistyrelseledamoten Jan Jönsson.

Men partiledare Johan Pehrson försvarade avtalet och dess innehåll.

– Jag har inget krav på människor att man ska gilla allting. Jag försöker upplysa alla liberaler om att Liberalerna i århundrade ingått i olika regeringar. Man kompromissar och ibland blir det andra partiers politik. Man får ge och ta. Så det är en orättvis beskrivning men det är klart att det innehåller både sött och salt, sade L-ledaren i oktober.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Många får samma mejl just nu – radera direkt

2025 09 02

Bedrägerimejl som ser ut att komma från Skatteverket dyker upp i svenskarnas inkorgar.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter och det är nu på nytt Skatteverkets varumärke som har kapats.

Bedragare skickar just nu ut mejl som ser ut att komma från myndigheten där det står att återbäring finns att hämta för den som följer mejlets instruktioner.

Det rör sig dock om bluffmejl – och inga instruktioner bör följas utan mejlet bör raderas omgående.

Så ser det ut

Mejlet i fråga ser ut att komma från Skatteverket där det står att mottagaren kan “starta” sin skatteåterbäring genom att klicka på en länk.

I mejlet syns en rubrik där det står “Brådskande meddelande”.

– Din skatteåterbäring upphör om 3 dagar. Var god slutför din ansökan så snart som möjligt för att undvika avbokning, framgår av mejlet enligt Råd & Rön.

Går till falsk sida

Den som klickar på länken kommer inte fram till Skatteverkets hemsida utan till bedragarens.

Den som får den här typen av mejl som ser ut att komma från Skatteverket och som har med skatteåterbäring att göra bör alltså inte följa några instruktioner, utan radera mejlet direkt.

Läs mer: Klassisk butik i konkurs efter 131 år

Skatteverket varnar

Skatteverket varnar för att bluffmejlen kan likna riktiga meddelanden, men att det finns några sätt att särskilda riktigt från bluff:

- Om språket i meddelandet inte är korrekt.

- Att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- Att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

“Öppna inte”

Skatteverket meddelar att de aldrig efterfrågar kontouppgifter i mejl eller sms.

– Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation, understryker myndigheten.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring. Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Läs mer: Eljätte ändrar priserna – har 900 000 kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


Ilska i Kreml – “De vill ha vårt territorium”

2025 09 02

Det råder oro i Kreml – där blickarna nu riktas österut.

Ryssland har fullt upp med kriget i Ukraina.

Samtidigt riktas nu blickar i Kreml österut – mot Japan.

Nikolay Patrushev, Kremltopp och ordförande för Rysslands maritima styrelse, ilsknar till och anklagar Tokyo för att förbereda territoriella anspråk, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Vill ha vårt territorium”

Patrushev hävdar att Japan inte vill ha rättvisa när det kommer till ögruppen Kurilerna.

Istället vill de ha resurser, menar han.

– Japan skapar underlag för nya territoriella anspråk, särskilt gällande haven kring Ryssland, vilket direkt påverkar Rysslands nationella säkerhetsintressen, menas det.

– Låt oss vara ärliga – japanerna är inte ute efter rättvisa i frågan om de så kallade norra territorierna, utan efter resurser.

Tidigare anklagade Japans utrikesminister Takeshi Iwaya ryssarna för att ha brutit mot den sovjetisk-japanska neutralitetspakten genom att gå med i kriget mot Japan den 9 augusti 1945.

Mångårig dispyt

Rysslands och Japans tvist om Kurilerna har sina rötter i 1800-talet, men den nuvarande oenigheten handlar specifikt om de södra Kurilerna, som i Japan kallas "de norra territorierna". 

Enligt Japans uppfattning ockuperar Ryssland olagligt dess norra territorier, medan Ryssland hävdar att Kurilerna rättmätigt tillhör Ryssland efter Japans kapitulation i andra världskriget. 

Läs mer: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Rysslands bild

Rysslands motiv för att behålla kontrollen över Kurilerna är främst av militär natur. 

Öarna utgör en viktig utgångspunkt för både den ryska Stillahavsflottan och dess militärflygplan.

– De erbjuder också värdefulla alternativ för vapenavfyrning och underrättelseinhämtning, förklarar Harvard International Review.

Japans bild

Japan gör anspråk på suveränitet över öarna och hävdar att Ryssland inte har någon laglig rätt till dem.

– Rysslands uppbyggnad av militär infrastruktur så nära japanskt territorium har avsevärt ökat spänningarna mellan de två nationerna.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen