INRIKES: Vill ställa hårdare krav på lärarstudenter

2022 09 08

Högeroppositionen, M, KD, SD och L, vill höja kraven på lärarstudenter.

På sikt vill partierna införa  ett obligatoriskt lämplighetstest och införa ett krav på minst betyget C i de ämnen man vill undervisa i, rapporterar SR Ekot.

– I dag har vi olyckligtvis så att hälften av alla lärarstudenter hoppar av antingen under utbildningens gång eller något av de första åren i yrket och så kan vi ju inte ha det när vi samtidigt vet att det är duktiga ämneskunniga lärare som är helt avgörande för att man ska lyckas i skolan, säger Moderaternas skolpolitiske talesperson Lars Hjälmered, till SR.

Kritiserar förslaget

Universitets och högskolerådet, UHR har bedömt att ett höjt betygskrav skulle kunna minska avhoppen, men att det samtidigt riskerar att missgynna vissa grupper ­– till exempel studenter som kommer från studieovana hem, uppger SR.

Den rödgröna sidan är tveksamma till oppositionens nya förslag.

– Vi tror ju i stället att vi måste höja attraktiviteten genom fler kollegor och bättre arbetsmiljö och löner, säger Annika Hirvonen, Miljöpartiets skolpolitiska talesperson, till SR.

Utbildningsminister Anna Ekström (S), som tillsammans med C, L och MP infört att lärosäten som vill ha ska få ha lämplighetstest, är tveksam till att göra testet obligatoriskt.

Hon anser att frågan först måste utvärderas.

–  Det ger oss också möjlighet att se vilken form av lämplighetstester som i så fall är tillräckligt bra för att vi ska kunna överväga det för fler, säger hon till radiokanalen.

Lärarbristen i Sverige

  • Det kommer att saknas omkring 12 000 behöriga lärare och förskollärare fram till år 2035, enligt Skolverkets prognos från 2021.
  • Störst väntas bristen bli på yrkeslärare inom gymnasieskolan och ämneslärare inom grundskolans årskurs 7–9.
  • Totalt behöver cirka 153 000 lärare och förskollärare examineras fram till 2035. Med dagens nivåer av antal nybörjare och andel som tar examen beräknas cirka 141 000 lärare och förskollärare examineras under perioden.
  • Det kommer därmed att saknas omkring 12 000 behöriga lärare och förskollärare år 2035. 
  • Källa: Skolverket

Foto: Kenny Eliason

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Stor ukrainsk framgång på slagfältet

2025 06 26

Ukraina har lyckats stoppa en stor rysk offensiv.

Det säger chefen för Ukrainas armé, general Oleksandr Syrskyj.

Ryssland har under en tid intensifierat insatsen för att ta över landområden i regionen Sumy – belägen i de nordöstra delarna av landet nära Kharkiv.

Syrskyj menar nu att Ukraina har lyckats sätta stopp för den stora ryska offensiven.

Det rapporterar BBC.

Syrskyj: Vi har stoppat

Under ett besök vid fronten på torsdagen säger Syrskyj att stridslinjen har ”stabiliserats” och att den ryska sommaroffensiven i området har ”kvävts”. 

Syrskyjs kommentarer om de ukrainska truppernas framgångar i Sumy backar upp den senaste tidens uttalanden från ukrainska tjänstemän om att Rysslands tryck på regionen minskar.

Insatser pågår

Han menar fortsatt att insatser pågår för att säkerställa att Ryssland inte kommer igång med offensiven igen.

– Ytterligare befästningar, inrättandet av ”kill zones”, byggandet av anti-drönar-korridorer för att skydda våra soldater och säkerställa en mer tillförlitlig logistik för våra trupper är uppenbara uppgifter som utförs, säger arméchefen.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump har gått ut med löfte till Nato om Ryssland

Toppmöte planeras

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal.

Ett toppmöte planeras i Turkiet – där Donald Trump själv kan komma att medverka.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

USA:s utrikesminister Marco Rubio har dock sagt i dagarna att Ryssland inte har visat någon vilja att gå vidare i fredsförhandlingarna.

Det uppger ISW.

“80 000”

Rubio sade i en intervju med Politico som publicerades den 25 juni att Ryssland försöker ”uppnå på slagfältet vad Ryssland kräver vid förhandlingsbordet”, inklusive ”kontroll över vissa territorier”, men noterade att detta mål kommer att vara svårare att uppnå än vad Ryssland för närvarande tror.

– Rubio uppgav att Ryssland har drabbats av över 80 000 dödade i strid sedan januari 2025, rapporterar ISW.

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump har gått ut med löfte till Nato om Ryssland

2025 06 26

Nya uppgifter pekar på att Donald Trump har gått ut med ett tungt löfte till Nato.

Den amerikanska presidentens relation med försvarsorganisationen har länge varit skakig.

Trump har under en tid krävt att Natoländerna måste höja anslagen till försvaret.

Under det senaste Natomötet kom besked om att Natoländerna höjer målsättningen från att två procent av BNP ska delges försvarsinvesteringar till fem procent.

Det är ett glädjande besked för Donald Trump – som i samband med mötet enligt nya uppgifter ska ha gått ut med ett löfte till Nato.

Uppgifter: Trumps löfte

Donald Trump lovade under Natos toppmöte i Haag att Ryssland aldrig skulle attackera alliansen under hans tid vid makten.

Det rapporterar ukrainska Kyiv Independent med hänvisning till Washington Post – som har pratat med tre anonyma europeiska tjänstemän som är bekanta med ärendet.

Fem procent

Nato har bekräftat sitt åtagande om kollektivt försvar, enligt definitionen i artikel 5 i Natofördraget, och åtagit sig att investera fem procent av BNP årligen i grundläggande försvarsbehov och försvars- och säkerhetsrelaterade utgifter fram till 2035.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Läs mer: Putin riskerar jättesmäll – ”Farlig situation”

Ska stötta Ukraina

Försvarsorganisationen bekräftade också Natos åtagande att stödja Ukraina och att Natos medlemmar kommer att inkludera direkta bidrag till Ukrainas försvar och försvarsindustri i sina utgiftsberäkningar.

– I deklarationen framhålls att Ukrainas säkerhet bidrar till Natos säkerhet, uppger ISW.

– Natos generalsekreterare Mark Rutte sade till reportrar den 25 juni att Nato står inför ett långsiktigt hot från Ryssland, särskilt eftersom Nordkorea, Kina och Iran stöder Rysslands krigsansträngningar mot Ukraina.

“Fast beslutet”

ISW fortsätter.

– USA:s president Donald Trump sade till reportrar vid Natos toppmöte att USA är fast beslutet att följa artikel 5.

Foto: The White House

Text: Redaktionen