2023 04 22

JUST NU: Vill skicka väpnad styrka till Sudan

Regeringen Kristersson förbereder nu en mycket brådskande väpnad insats i krislandet Sudan.

Läget i Sudan har försämrats kraftigt på kort tid och minst 400 personer uppges ha dödats.

Den verkliga siffran kan vara mycket, mycket högre.

Goda råd dyra

Bakgrunden är att våldsamma strider har brutit ut mellan Sudans armé och den paramilitära grupperingen Rapid Support Forces som strider om makten i landet.

Situationen på marken i huvudstaden Khartoum och i andra delar av det enorma landet med 46 miljoner invånare eskalerar och nu är goda råd dyra för omvärlden som vill rädda sina medborgare ut ur landet.

– Som UD tidigare har berättat så finns både utsänd svensk personal i Sudan och andra svenskar, säger utrikesminister Tobias Billström vid en extrainsatt presskonferens på lördagskvällen.

Ovanligt beslut

Regeringen hoppas nu på att kunna få ut såväl ambassadpersonalen, deras familjer och anhöriga samt även anda svenska i landet.

Försvarsminister Pål Jonson förklarar att regeringen nu vill att riksdagen agerar skyndsamt för att fatta ett ovanligt beslut.

– Beslutet skulle i så fall innebära att riksdagen medger att regeringen ställer en väpnad styrka till förfogande, säger försvarsministern.

Fritagningsinsatser

Styrkans uppgift är utmanande.

– Att stödja och genomföra en evakueringsinsats av svenska och utländska medborgare från Sudan.

Den svenska väpnade styrkan ska på plats i Sudan kunna genomföra följande insatser:

- Skyddsinsatser

- Räddningsinsatser

- Fritagningsinsatser

Ska kunna förstärkas

– Styrkan ska därför med kort varsel också kunna förstärkas för att kunna bibehålla handlingsfrihet vid ett utdraget eller ytterligare försämrat säkerhetsläge, säger försvarsministern.

Det hela ska genomföras i samarbete med andra länder understryker utrikesministern.

Statsminister Ulf Kristersson och M-KD-L-regeringen, som samverkar med SD, har förberett planerna på en väpnad styrka den senaste veckan.

Extrainsatt möte i morgon

– Sedan stridigheterna utbröt den 15 april så har regeringen jobbat hårt med förberedelser för att kunna bistå vid ett internationellt evakueringsuppdrag så fort det blir möjligt, säger Tobias Billström.

I morgon söndag väntas riksdagen kallas till ett extrainsatt sammanträde för att godkänna regeringens planer på en väpnad styrka till Sudan.

Ett godkännande från riksdagen är ett krav för att Sverige ska kunna sända väpnade styrkor till andra länder.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Totalt haveri – 900 miljoner skattekronor i sjön

2026 03 11

Under flera år satsades hundratals miljoner på en stor omställning.

De nationella proven i den svenska skolan skulle ställas om och genomföras digitalt.

Men i sista stund stoppades de nya proven för året.

– För att skapa bättre förutsättningar och ge rektorer, lärare och elever så god framförhållning som möjligt avser regeringen att skjuta fram införandet av digitala nationella prov, sade gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L) om beskedet, i ett uttalande.

– Skolans personal och elever förtjänar bättre än den ryckighet och oförutsägbarhet som varit de senaste åren.

900 miljoner i sjön

Totalt har omkring 900 miljoner kronor satsats på det havererade projektet, rapporterar DN.

En kostnad som kunde blivit betydligt mindre om kritikerna fått sin röst hörd.

Joakim Malmström tillträdde som generaldirektör för Skolverket 2024.

I förra veckan meddelade han sin avgång, och han är kritisk mot processen kring digitalisering av de nationella proven.

– När jag protesterade mot det genom att säga att kvalitet måste väl ändå vara viktigast, fick jag svaret att ”nej, det har varit ett sånt tryck från regeringar genom alla år, vi måste få fram och leverera på det här”, säger han till DN.

LÄS OCKSÅ: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Regeringen ändrar uppdraget

I slutet av februari gick regeringen ut och meddelade att uppdraget kring de nationella proven ändras.

Tillsvidare ska de genomföras i pappersform, precis som tidigare.

Men ambitionen är att ställa om längre fram.

– Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Eleverna kommer därför att genomföra nationella prov på papper under de kommande åren, uppger Skolverket i ett uttalande.

”Borde gjorts tidigare”

Skolverket borde dragit i handbromsen mycket tidigare, anser Joakim Malmström som anser att satsningen blivit ett misslyckande.

– Vi sitter med ett system som har utvecklats under nio år och som i dag inte kan användas för att genomföra storskaliga digitala prov. Det här omtaget borde ju ha gjorts tidigare, och man borde ha gjort på andra sätt, säger han till DN.

Det var det australiensiska techbolaget Sonet systems som fick uppdraget att utveckla de digitala proven. De har valt att inte svara på kritiken.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen