2023 04 22

JUST NU: Vill skicka väpnad styrka till Sudan

Regeringen Kristersson förbereder nu en mycket brådskande väpnad insats i krislandet Sudan.

Läget i Sudan har försämrats kraftigt på kort tid och minst 400 personer uppges ha dödats.

Den verkliga siffran kan vara mycket, mycket högre.

Goda råd dyra

Bakgrunden är att våldsamma strider har brutit ut mellan Sudans armé och den paramilitära grupperingen Rapid Support Forces som strider om makten i landet.

Situationen på marken i huvudstaden Khartoum och i andra delar av det enorma landet med 46 miljoner invånare eskalerar och nu är goda råd dyra för omvärlden som vill rädda sina medborgare ut ur landet.

– Som UD tidigare har berättat så finns både utsänd svensk personal i Sudan och andra svenskar, säger utrikesminister Tobias Billström vid en extrainsatt presskonferens på lördagskvällen.

Ovanligt beslut

Regeringen hoppas nu på att kunna få ut såväl ambassadpersonalen, deras familjer och anhöriga samt även anda svenska i landet.

Försvarsminister Pål Jonson förklarar att regeringen nu vill att riksdagen agerar skyndsamt för att fatta ett ovanligt beslut.

– Beslutet skulle i så fall innebära att riksdagen medger att regeringen ställer en väpnad styrka till förfogande, säger försvarsministern.

Fritagningsinsatser

Styrkans uppgift är utmanande.

– Att stödja och genomföra en evakueringsinsats av svenska och utländska medborgare från Sudan.

Den svenska väpnade styrkan ska på plats i Sudan kunna genomföra följande insatser:

- Skyddsinsatser

- Räddningsinsatser

- Fritagningsinsatser

Ska kunna förstärkas

– Styrkan ska därför med kort varsel också kunna förstärkas för att kunna bibehålla handlingsfrihet vid ett utdraget eller ytterligare försämrat säkerhetsläge, säger försvarsministern.

Det hela ska genomföras i samarbete med andra länder understryker utrikesministern.

Statsminister Ulf Kristersson och M-KD-L-regeringen, som samverkar med SD, har förberett planerna på en väpnad styrka den senaste veckan.

Extrainsatt möte i morgon

– Sedan stridigheterna utbröt den 15 april så har regeringen jobbat hårt med förberedelser för att kunna bistå vid ett internationellt evakueringsuppdrag så fort det blir möjligt, säger Tobias Billström.

I morgon söndag väntas riksdagen kallas till ett extrainsatt sammanträde för att godkänna regeringens planer på en väpnad styrka till Sudan.

Ett godkännande från riksdagen är ett krav för att Sverige ska kunna sända väpnade styrkor till andra länder.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Beslut har tagits – USA kommer gå till militärt angrepp

2025 10 31

USA kommer att gå till militärt angrepp mot Venezuela.

Det gör nya uppgifter gällande på fredagseftermiddagen.

Efter att ha sänkt en rad knarkbåtar till havs har nu beslut tagits om att USA ska gå till militärt angrepp mot Venezuela, rapporterar The Miami Herald.

Beslut taget

Trump-administrationen har fattat beslutet att attackera militära installationer inne i Venezuela och attackerna kan ske när som helst.

Det uppger källor med kännedom om situationen för Miami Herald.

De planerade attackerna kommer att försöka förstöra militära installationer som används av den narkotikasmugglarorganisation som USA hävdar leds av den venezuelanska presidenten Nicolás Maduro och drivs av toppmedlemmar i hans regim.

“Dagar eller timmar”

Enligt uppgifterna kan attacker vara “dagar eller timmar bort”.

Så här låter det från källan:

– Maduro är på väg att finna sig själv fångad och kan snart upptäcka att han inte kan fly landet även om han skulle bestämma sig för det, säger källan.

– Vad som är värre för honom är att det nu finns mer än en general som är villig att tillfångata och överlämna honom, fullt medveten om att en sak är att prata om döden, och en annan att se den komma.

Läs mer: Amerikansk bransch kollapsar – “en mardröm”

Attackerna fortsätter

USA fortsätter samtidigt att attackera venezuelanska knarkbåtar till havs,

Så sent som förra veckan dog minst sex personer efter ytterligare en attack som bekräftades av USA:s krigsminister Pete Hegseth.

“Terrorister”

Så här lät det från Hegseth då:

–Fartyget var enligt vår underrättelsetjänst känt för att vara involverat i olaglig narkotikasmuggling, färdades längs en känd narkotikasmugglingsrutt och medförde narkotika, skrev han på X.

– Sex manliga narkotikaterrorister befann sig ombord på fartyget under attacken, som genomfördes på internationellt vatten – och var det första anfallet som utfördes under natten. Alla sex terrorister dödades och inga amerikanska styrkor skadades under attacken.

Läs mer: Amerikanskt flyganfall

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Telia uppmanar alla kunder – ”aktivera denna funktion direkt”

2025 10 31

Telia gör en stor och viktig uppdatering för sina kunder.

Telia lanserar nya funktioner i Mitt Telia som gör det enklare för kunder och anhöriga att skydda sig mot telefonbedrägerier och oönskade kostnader.

Fler verktyg 

Bedrägerier via telefon och sms har blivit allt vanligare i Sverige, och under 2024 utsattes omkring 31 000 personer för just telefonbedrägerier, enligt Polisen.

Cirka 61 procent av bedrägerierna sker när bedragare utger sig för att vara från välkända företag, som Telia, i syfte att lura till sig känsliga uppgifter, pengar eller värdesaker.

Under första halvåret 2025 stoppades 31 miljoner bedrägeriförsök från att nå Telias kunder. 

Telia vill nu stärka skyddet genom nya funktioner i kundportalen Mitt Telia.

– Vi har ett tydligt mål, att försvåra för bedragare som riktar in sig på äldre och andra utsatta grupper. Dessutom slipper våra kunder det manuella arbetet med att ta bort sitt nummer från varje enskild nummerupplysningstjänst, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

LÄS MER: Swedbank: Krisläge för växtodlare

Utökat skydd

Från och med nu kan Telias kunder aktivera hemligt nummer mot nummerupplysningstjänster utan att numret döljs när du ringer nära och kära.

Anhöriga kan dessutom ställa in extra bedrägeriskydd för personer som är särskilt utsatta.

Utöver detta finns redan funktioner som minskar risken för oönskade kostnader, bland annat spärr mot samtal till utlandet och betalnummer.

– Med de här funktionerna blir det svårare för bedragare att komma åt känslig information, samtidigt som våra kunder slipper manuella moment för att skydda sina nummer, säger Landqvist.

Uppmanar till vaksamhet

Teleoperatören uppmanar alla kunder att aktivera de nya skyddsfunktionerna och alltid vara vaksamma vid oväntad kontakt, oavsett om det sker via telefon, sms eller personligen.

– Det är viktigt att både kunder och anhöriga tar tillvara på de här verktygen. Det handlar om att skydda sig själv och sina närstående mot bedragare som utnyttjar telefon och digital kommunikation, säger Landqvist.

Tillsammans med polisen har Telia även inrättat kortnumret 7726, dit kunder enkelt kan rapportera misstänkta bluff-SMS.

LÄS MER: Ica-butik tvingas till akut åtgärd – kunder skräms bort

Foto: Telia

Text: Redaktionen