SVERIGE: Vill införa Netflix-skatt

2024 05 25

Svenska filminstitutets nya vd bekräftar att hon vill införa en ny kostnad gällande Netflix.

Streamingtjänster har blivit allt mer vanligt förekommande i Sverige det senaste årtiondet.

Samtidigt har kostnaderna för tjänsterna ökat, och nu vill Filminstitutets nya vd Anna Croneman lägga till en ny kostnad gällande streamingjättarna.

Detta för att finansiera produktionen av svensk film.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Enda alternativet”

Förslaget gör gällande att en slags skatt ska införas på streamingtjänster för att finansiera svensk film.

– Hittills är det det enda alternativet som existerar. Och jag tycker att det är rimligt att de som visar svensk film också ska vara med och bidra till den allmänna infrastrukturen, säger Anna Croneman till SR.

Finns i flera länder

I flera länder finns redan en så kallad Netflix-skatt som bidrar med finansieringen till olika projekt, bland annat Danmark.

Förslaget kommer att behandlas i samband med regeringens filmutredning som kommer att vara färdig först nästa år.

– Vi ligger så långt efter. Det är klart att det är jättesvårt att satsa sig ur ett dödläge utan att ha resurser så jag tycker att den här finansieringsfrågan är kolossalt viktig, fortsätter Anna Croneman.

Tillträdde tidigare i år

Det råder vissa oklarheter gällande exakt hur en sådan skatt skulle vara utformad.

Croneman understryker dock att den behövs för att finansiera svensk film.

Anna Croneman tillträdde som ny vd för Svenska Filminstitutet i april.

Anna Croneman är utbildad producent vid Dramatiska Institutet. Hon kommer närmast från Sveriges Television där hon sedan 2017 arbetar som programchef för SVT Drama, och innan dess från produktionsbolaget Avanti Film där hon var en av grundarna, förklarar institutet via sin webbsida.

– Anna Croneman har producerat ett stort antal filmer och tv-serier samt haft förtroendeuppdrag som vice ordförande i Filminstitutets styrelse och i Film&TV-Producenterna. 

“I rätt tid”

Filminstitutets styrelseordförande Gunilla von Platen understryker att Croneman kommer in i rätt tid just med anledning av filmutredningen som pågår.

– Styrelsen ser fram emot att Anna Croneman blir den som nu kommer att leda Filminstitutet framåt. Hon har med sin gedigna bakgrund inom film och tv den kompetens och de egenskaper som behövs och hon kommer in i verksamheten i rätt tid med tanke på den nyligen startade filmutredningen.  

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


JUST NU: Massivt oväder drar in – varning i sju län

2025 10 02

Kraftigt oväder är på väg att slå mot Sverige.

Tidigare i veckan rapporterades att den tropiska orkanen Humberto rör sig mot Sverige.

Nu agerar SMHI.

Vädermyndigheten utfärdar gul varning i hela sju län.

Stormen har fått namnet Amy och varningen gäller under stora delar av lördagen.

– Ett omfattande lågtryck som bildats ur rester av den tropiska orkanen Humberto, rör sig in över norra Europa och fördjupas, framhåller Lisa Frost, meteorolog på SMHI.

Sju län

SMHI har utfärdat gul varning för stark vind i sju län. Det handlar om vindar på upp till 25 meter per sekund. Dessutom förutspås uppemot 40 millimeter regn. 

– Under lördagens första halva blir det mycket blåsigt och det finns risk för nedfallna träd och grenar samt om kringflygande föremål, varnar institutet.

Allmänheten uppmanas förankra och säkra lösa föremål som studsmattor och trädgårdsmöbler.

Länen som berörs av varningen är följande:

- Skåne

- Halland

- Kronoberg (västra)

- Jönköping (västra)

- Västra Götaland

- Värmland

- Örebro (västra)

Hela förmiddagen

Varningen gäller från och med klockan 06.00 på lördag till och med 14.00 samma dag.

SMHI flaggar för risk för störningar i el- och telenät och skador på skog samt förseningar och inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Läs mer: Oväder på väg – tropisk orkan rör sig mot Sverige

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


SKANDAL: Ukrainaallierad köper mest rysk olja

2025 10 02

Ett land som är allierat med Ukraina och deltar i sanktioner mot Ryssland är världens största importör av rysk olja. 

Det handlar om önationen Taiwan.

Under första halvåret av 2025 importerade landet rysk råolja till ett värde av 1,3 miljarder dollar. Jämfört med motsvarande period i fjol har importen ökat med hiskeliga 44 procent, enligt en rapport från den finska forskningsgruppen Centre for Research on Energy.  

Finansierar Rysslands krig

Den största delen av Taiwans oljeimport från Ryssland utgörs av nafta – ett flytande kolväte som framställs vid destillation av råolja.

Nafta används bland annat för att tillverka kemikalier som behövs i halvledarindustrin. Produkterna som Taiwan tillverkar säljs sedan vidare till Europa.

Flera västländer köper därmed halvledare som tillverkats med hjälp av rysk olja.

Ett mycket allvarligt besked.

Det ryska anfallskriget i Ukraina finansieras till stor del av Rysslands energiexport. Sedan februari 2024 har Taiwan importerat 6,8 miljoner ton rysk nafta till ett värde av 4,9 miljarder dollar, vilket motsvarar 20 procent av Rysslands totala export av oljeprodukten.  

– Taiwans oljeimport har sedan starten av Rysslands fullskaliga anfallskrig inbringat cirka 1,5 miljarder euro i skatteintäkter till den ryska krigskassan. Samtidigt uppskattas Taiwans militära och humanitära bistånd till Ukraina till 50 miljoner dollar, rapporterar finska Iltalehti.

LÄS MER: Biljätte varnar för elbilskollaps 

Teorin: Vill hålla Ryssland borta

Taiwan importerar majoriteten av sin energi från andra länder. Hela 97 procent av landets energiförsörjning utgörs av import.

Experter har lyft fram den stora importen som en sårbarhet i händelse av ett krig mot Kina. Det finns också en oro för att Kinas stöd till det ryska anfallskriget i Ukraina kan återgäldas av Moskva i händelse av en konflikt mellan Kina och Taiwan.

Det är dock oklart om Taiwans omfattande import av rysk olja är ett försök att hålla Ryssland utanför ett framtida krig.

– Detta ser ut som opportunism från Taiwans petrokemiska industri, säger John Lough, utrikespolitisk chef vid tankesmedjan New Eurasian Strategies Centre, till The Guardian.

LÄS OCKSÅ: ”Enorma svårigheter” – rysk senator erkänner jätteproblem 

Foto: Tuomas Romu

Text: Redaktionen