Ryanair vill införa nytt förbud på flygplatser

2024 08 28

Flygplansjätten RyanAir vill se ett nytt förbud införas på flygplatser.

Bakgrunden till förslaget har att göra med att RyanAir under den senaste tiden har haft stora problem med stökiga och onyktra passagerare.

Nu vill flygjättens vd Michael O'Leary se att ett nytt förbud införs för passagerare på flygplatser.

Förbudet skulle innebära att passagerare max får konsumera två alkoholhaltiga drycker framöver.

Det rapporterar BBC.

Problem varje vecka

Vd:n framhåller att problem sker varje vecka på grund av berusade passagerare.

– Vi vill inte missunna folk att ta en drink. Men vi tillåter inte att folk kör rattfulla, ändå fortsätter vi att sätta dem i flygplan på 33 000 fot, säger han enligt BBC.

“Inte som förr”

O´Leary menar vidare att det var enklare förr i tiden.

– Förr i tiden var det vanligt att de som drack för mycket till slut ramlade omkull eller somnade. Men nu är dessa passagerare också på tabletter och pulver. Det är en blandning. Du får ett mycket mer aggressivt beteende som blir mycket svårt att hantera.

Pubkedjan Wetherspoons framhåller som svar att deras team brukar meddela anställda vid flygplatsen om folk vid baren börjar bete sig dåligt.

Har ökat

Enligt Sky News har förekomsten av “Air rage”, alltså aggressivt och våldsamt beteende på flygplan och flygplatser, ökat.

– Massbråk, sexuella övergrepp, fysiskt våld, hot på fyllan, verbala kränkningar, passagerare som klär av sig: alla är exempel på den typ av störande beteende som kabinpersonalen har upplevt de senaste åren, rapporterar Sky News.

Flera faktorer

Enligt sajten Psychology Today bidrar flera faktorer till Air rage.

– Frekventa resenärer är bekanta med de vanliga olägenheterna. Trånga utrymmen, kampen om utrymmet i bagageutrymmet, små säten, färre bekvämligheter ombord.

– Till listan över irritationsmoment läggs förseningar, stressen med trånga anslutningar, allmän resetrötthet och ibland även flygångest. 

– Forskning tyder på att flygrädsla kan vara relaterad till fysisk och situationsbetingad ojämlikhet. Närmare bestämt kan antisocialt beteende ombord på ett flygplan utlösas av fysisk design som belyser ojämlikhet.

Foto: SAS AB

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen