Vill införa nya regler på sociala medier – för alla i Sverige

2024 05 16

Socialdemokraterna vill stoppa anonyma konton på sociala medier.

Det meddelar partiledare Magdalena Andersson på en pressträff.

S-ledaren föreslår att id-krav ska införas på sociala medier. Kravet bör gälla inom hela EU, anser Magdalena Andersson.

– Vi vill använda EU för att få bort fejkkonton på sociala medier. Alla konton ska ha krav på identifiering och kunna kopplas till en person, säger hon enligt TV4.

”Fegt, ovärdigt och farligt”

Heléne Fritzon, Socialdemokraternas toppnamn i EU-valet, instämmer med sin partiledare.

Fritzon påpekar att det är kartlagt att Ryssland använder anonyma konton för att sprida desinformation och påstår att samma fenomen nu syns i Sverige. 

S-politikern hänvisar till Kalla faktas avslöjande om att Sverigedemokraterna driver över 20 anonyma konton på sociala medier.

– Nu har vi svart på vitt att SD använder anonyma konton. Med sina fejkade konton vill de splittra och påverka valet, denna vilseledande information bedrar det svenska folket. Det är fegt, ovärdigt och farligt, säger Heléne Fritzon enligt tv-kanalen.

Ställer krav på statsministern

Under gårdagen gick S ut med flera krav på statsminister Ulf Kristersson (M). Oppositionspartiet kräver att statsministern ska gå fram med tre åtgärder efter Kalla faktas SD-avslöjande:

- Säkerställ att en ny säkerhetsprövning görs av SD:s tjänstemän i Regeringskansliet och att ingen känslig information överförts från SD:s tjänstemän i Regeringskansliet rakt in i SD:s trollfabrik.

- Försvarsministern och ministern för civilt försvar måste i försvarsutskottet redogöra för vilka åtgärder som vidtas för att stoppa desinformationen och säkra valet 9 juni.

- Regeringen måste ställa krav på att samtliga fejkkonton som drivs av Sverigedemokraterna måste redovisas.

Tidöpartierna träffas i dag

I dag, torsdag, ska regeringens och SD:s partisekreterare träffas och diskutera Sverigedemokraternas anonyma verksamhet på sociala medier.

Enligt uppgifter till SR Ekot kommerregeringspartierna kräva att SD stänger ner samtliga konton.

LÄS MER HÄR:

UPPGIFTER: Regeringen ställer ultimatum till SD – kräver en sak

Foto: A. Distel resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen