21 oktober 2025

Vill införa ny åldersgräns i Sverige

2023 09 29

En ny åldersgräns kan införas i Sverige.

I alla fall om Centerpartiet får bestämma.

Partistyrelsen och kvinnoförbundet Centerkvinnorna är överens om att  införa en åldersgräns på att titta på pornografi på internet.

Motionen ska behandlas på Centerpartiets partistämma som drar igång i dag, fredag.

– Oron är stor för att barn och unga ska exponeras för eller få åtkomst till exempelvis pornografi och extremt våld på nätet. Både på sin egen mobil, surfplatta eller dator och via skolans utrustning. Tyvärr finns grov våldsporr oftast bara ett klick bort på mobilen, surfplattan eller datorn, skriver Centerkvinnorna på sin hemsida.

Kvinnoförbundet har länge drivit förslaget och har fått med sig partistyrelsen.

Centern vill tillsätta en utredning som bland annat ska utreda vad en lämplig åldersgräns skulle kunna vara. Partiet vill även utreda hur man ska kunna kontrollera ålder, till exempel har verifiering via Bank-ID bollats upp som ett förslag.

”Trubbigt verktyg”

Det råder dock delade meningar om förslaget.

Ungdomsförbundet CUF och Centerstudenter tycker inte att förslaget bör utredas.

– Det är ett trubbigt verktyg som slår väldigt brett. Jag tror att integritetsvärdena vi tappar är väldigt stora. Jag är väldigt kritisk, säger Rasmus Elfström, ordförande för Centerstudenter, till SR Ekot.

”En riskfaktor”

Malin Bergman, ordförande i Centerkvinnorna, står bakom förslaget. 

Hon framhåller att det handlar om att ”skydda barn mot sexuellt våld”.

– Vi vill inte begränsa pornografin för vuxna, men däremot ser vi att pornografikonsumtion är en riskfaktor när det kommer till mäns våld mot kvinnor. Därför vi vill ha en begränsning av pornografin, säger hon till radion.

Kartläggning 2020

Under våren 2020 fick Barnombudsmannen i uppdrag att kartlägga kunskap om hur barn och unga påverkas av pornografi.

– Det sammantagna resultatet visar att det finns tydliga samband mellan barn och ungas pornografikonsumtion och aspekter såsom psykisk ohälsa och ett sexuellt aggressivt beteende. Den sammanlagda forskningsbilden stödjer dock inte ett orsakssamband, dvs. exempelvis att pornografikonsumtion orsakar psykisk ohälsa bland unga.

Det skriver Barnombudsmannen i ett pressmeddelande.

Foto: K. Baker

Text: Redaktionen


4 maj 2026

100 flyg och 15 000 soldater sätts in

2026 05 04

USA och Donald Trump inleder operation “Project Freedom”.

Operationen inleds måndag morgon.

Över 100 flygplan och 15 000 amerikanska soldater sätts in för att få ut fartyg från det blockerade Hormuzsundet. Även drönare, missiler och fartyg ingår i den militära insatsen.

– Länder från hela världen har bett USA om vi kunde hjälpa till att befria deras fartyg, framhåller president Trump på Truth Social och tillägger:

– Om denna humanitära process på något sätt störs, kommer den störningen tyvärr att behöva hanteras med kraft.

Varningen: "brott mot vapenvilan"

Iran har reagerat kraftigt på den amerikanska insatsen.

Flera av landets högt uppsatta politiker menar att operationen ska ses som att USA bryter mot vapenvilan.

– All amerikansk inblandning i den nya maritima regionen i Hormuzsundet kommer att betraktas som ett brott mot vapenvilan. Hormuzsundet och Persiska viken kommer inte att styras av Trumps desillusionerade uttalanden, framhäver Ebrahim Azizi, talmannen i det iranska parlamentet, på X.

"En krigszon"

Enligt Negar Mortazavi, verksam vid Center for International Policy, en stiftelse med kontor i New York och Washington DC, ökar spänningarna i och med USA:s besked i natt.

– Det är en krigszon, och jag tror att det kommer att ses på det sättet från iransk sida.

– Detta skulle också föra amerikanska styrkor och resurser närmare Irans skjutfält. Jag vet inte om detta är ett hot, en förhandlingstaktik eller ett påtryckningsmedel i det iranska förslaget, men det kommer definitivt inte att ses som ett humanitärt uppdrag från iransk sida, säger hon till Al Jazeera, enligt Dagbladet.

LÄS MER: Oväntade beskedet – USA-stöd till Ukraina

Trafiken stoppad

Sedan kriget i Iran bröt ut har trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre stoppats helt. Priset på olja och andra råvaror har som följd skjutit i höden.

– En fjärdedel av världens oljehandel till sjöss och betydande volymer bränsle- och gödningsmedelsprodukter transporteras genom sundet, framhåller USA:s centralkommando på X.

Enligt Iran har man minerat sundet och uttryckt att fartyg kan betala dem för en säker passage.

LÄS MER: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Arkivfoto: G. Nifakos

Text: Redaktionen


04 maj 26

Kommer höja direkt – storbankerna varnar S

2026 05 04

Socialdemokraterna vill införa en tillfällig skatt på bankernas vinster.

Enligt partiet beräknas bankskatten att inbringa fyra miljarder kronor till staten.

S motiverar förslaget med att bankerna har gjort stora vinster när räntan varit hög och att deras räntenettomarginaler har ökat.

– Det är rimligt att de som tjänat på krisen, på bekostnad av vanligt folk, är med och bidrar till att bygga Sverige starkare, skriver partiet i sin vårbudget och tillägger:

– Vi föreslår därför en tillfällig skatt på bankernas övervinster som betalas tillbaka till vanligt folk och till välfärden och som används för att bygga Sverige starkare. Bankskatten gäller den del av bankernas räntenetton, det vill säga den vinst som uppstår då ränteintäkterna överstiger räntekostnaderna, som överstiger ett historiskt genomsnitt.

Varnar: Kommer höja direkt

Regeringen, med Moderaterna i spetsen, har kritiserat förslaget. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har flaggat för att en bankskatt kommer att slå mot hushållen i form av höjda bolåneräntor.

Nu ger storbankerna henne rätt.

Både Nordea och SEB uppger att en bankskatt kommer att leda till räntehöjningar, rapporterar Di.

– Marginalerna på bolån i dag är mycket låga. Vi verkar på en öppen och konkurrensutsatt marknad och om förutsättningarna på den förändras, till exempel om kostnader tillför, så påverkar det, säger SEB:s presstalesperson Petter Brunnberg till tidningen.

Den statliga storbanken SBAB ger samma besked. Bankens chefsekonom Robert Boije uppger att det är ”mycket troligt” att en bankskatt kommer att påverka räntesättningen.

– Om skatten läggs på bankernas räntenetton kan det leda till höjda bolåneräntor, sänkta sparräntor eller en kombination av bådadera, säger han till Di.

LÄS OCKSÅ:

Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Svenskars favoritdryck blir billigare

Ange inte din adress – många får samma sms just nu

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen