Regeringen vill ge helt nytt uppdrag åt Försvarsmakten

2023 02 03

För att kunna bekämpa grova brott ska polisen få extraordinär hjälp.

Regeringen öppnar nämligen för att polisen ska kunna assisteras av Försvarsmakten vid den typen av brottsbekämpning, berättar justitieminister Gunnar Strömmer (M) för Svenska Dagbladet.

– Det finns ett utrymme för ett samspel mellan Försvars­makten och Polis­myndigheten. Det kan vara ett understöd som går åt båda hållen. Det är frågor som är föremål för diskussion. Exakt hur det ska se ut och exakt vilka resurser som ska ställas till vilken myndighets förfogande, i vilka situationer, det är någonting som vi måste titta närmare på, säger han.

Vill lyssna av barn

Ministern vill emellertid inte gå in på exakt vad som Försvarsmakten skulle kunna bistå polisen med.

– Det är en diskussion som förs, och den förs mellan myndigheterna och mellan myndigheterna och politiken och jag kan inte föregripa de slutsatserna.

Gunnar Strömmer lyfter även fram att det vore rimligt att använda tvångsmedel och hemlig avlyssning till och med mot barn under 15 år.

"Ny offensiv"

Förra veckan höll regeringen en pressträff där man presenterade flera nya förslag för att få bukt med den grova organiserade brottsligheten.

De kallade den för “en ny offensiv mot gängkriminaliteten”.

– Det blir bara värre och värre, sade statsminister Ulf Kristersson (M) om brottsligheten i Sverige och hänvisade till den senaste tidens våldsdåd i landet.

Ny sekretessregel för att bekämpa brott – ett steg mot lex Luna

Regeringen och SD meddelade då också att de bland annat vill införa en ny huvudregel i sekretesslagstiftningen.

– Det är ett steg mot lex Luna, framhöll Ulf Kristersson. Statsministern syftar på fallet med den åttaåriga Luna. En 15-årig pojke utsatte henne för våldtäkt och mordförsök.

– Myndigheter ska alltid kunna dela information med brottskämpande myndigheter när det behövs för att bekämpa och förebygga brott, framhåller regeringen och SD.

Tillsammans presenterade partierna ett tilläggsdirektiv till utredningen som innebär förbättrade möjligheter att utbyta information med brottsbekämpande myndigheter.

– Vi vill införa en ny huvudregel i sekretesslagstiftningen som gör det möjligt för skola och socialtjänst att dela information till polis. Vi tror att det är otroligt viktigt för att kunna bryta tillströmningen av barn och unga till gängen, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

Tre andra förslag

Utöver den nya sekretessregeln presenterar regeringen och SD följande förslag:

- Skärpta straff för brott i kriminella nätverk

- Förbättrade åtgärder när barn misstänks för brott

- Utökade möjligheter till preventiva tvångsåtgärder

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 okt 26

Dollarstore tar in populärt budgetmärke – enda i Sverige

2026 10 27

Dollarstore gör en ny satsning på låga priser.

Ett internationellt matmärke har gjort entré i Sverige.

Märket finns nu i Dollarstores samtliga butiker – med omkring 70 produkter inom allt från pasta och chips till olivolja och godis.

70 produkter har landat

Dollarstore breddar sitt sortiment med produkter från SPAR, ett internationellt varumärke med närvaro i närmare 14 000 butiker i nästan 50 länder.

Lanseringen omfattar omkring 70 produkter som nu finns i samtliga Dollarstore-butiker i Sverige. Sortimentet innehåller bland annat pasta, chips, olivolja, kex, texmexprodukter och marshmallows.

– Vi ser med stor spänning fram emot hur Dollarstores kunder i Sverige tar emot SPAR-produkterna. Exempelvis är texmexprodukter mycket populära i Sverige, betydligt mer populära än i Finland, säger Kim Strömsholm, ansvarig för livsmedelssortimentet inom Tokmanni-koncernen i ett uttalande.

Även produkter som sylt, honung, tomatkonserver, djurmat och hygienvaror ingår.

Satsningen sker genom Dollarstores ägare Tokmanni-koncernen, som i augusti ingick ett avtal om att börja distribuera SPAR-märkta produkter till den svenska lågpriskedjan.

Läs också: UPPGIFTER: Sverige halkar efter – uppmanas göra som Danmark

”Uppskattar låga priser”

Enligt Kim Strömsholm består en stor del av lanseringen av varor som används i vardagen.

– Kunderna uppskattar låga priser och enkel handel. Bland Dollarstores första SPAR-produkter finns flera dagligvaror som redan blivit kundfavoriter i Finland, såsom pasta, kex och texmexprodukter.

Även sötsaker och mer specialiserade produkter finns med i sortimentet. Ett exempel är stroopwaflar, karamellfyllda sirapsvåfflor med ursprung i Nederländerna.

Bara hos Dollarstore

Dollarstore är idag den svenska kedja där lanseringen av det nya sortimentet sker.

SPAR är ett internationellt livsmedelsvarumärke med rötter i Nederländerna. I Finland säljs produkterna sedan tidigare hos lågpriskedjan Tokmanni, som ingår i samma koncern som Dollarstore.

– Vi tror att SPAR-produkterna passar utmärkt även i Sverige. SPAR påminner dessutom om det svenska verbet spara. Det passar oss som lågprisaktör mycket väl, konstaterar Strömsholm.

De omkring 70 produkterna är bara början. Tokmanni-koncernen uppger att målet är att utöka SPAR-sortimentet framöver och anpassa utbudet efter kundernas önskemål.

Läs mer: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: Dollarstore

Text: Redaktionen


26 okt 26

95 procent utslaget – massiv smäll för Ryssland

2026 10 26

Ryska hamnar vid Azovska havet och Svarta havet lider enorma förluster.

Under september minskade godshanteringen med hela 95 procent och passagerartrafiken med 85 procent till följd av massiva ukrainska drönarattacker.

De ekonomiska förlusterna uppgår nu till 200 miljarder rubel i månaden, rapporterar oberoende Moscow Times. Siffran motsvarar cirka 24,5 miljarder kronor.

Vädjar till Kreml

Logistiksystemet i södra Ryssland uppges nu befinna sig i en mycket svår situation.

Krasnodarregionens guvernör Veniamin Kondratyev har därför begärt statligt stöd till regionens hamnar, som tvingas stänga ner verksamheten efter ukrainska attacker.

I ett brev, som har granskats av den ryska tidningen Kommersant, föreslår guvernören statliga subventioner för att täcka kostnaderna för personallöner, underhåll av utrustning, lagerlokaler och kajinfrastruktur, samt el- och vatten.

– De föreslagna åtgärderna omfattar även ersättning för kostnader för att hålla terminalerna redo att återuppta verksamheten när restriktioner hävs, delvis återbetalning av räntor på lån och förmånliga lån för att hantera likviditetsbrist under nedstängningen, rapporterar Moscow Times.

Miljardkostnader

Hamnindustrin i södra Ryssland sysselsätter cirka 20 000–25 000 personer.

Enligt beräkningar skulle det kosta den ryska staten mellan 550 och 670 miljoner rubel i månaden att täcka arbetarnas löner på miniminivå. Det motsvarar cirka 6,6–8 miljarder rubel per år.

Därutöver beräknas ytterligare omkring två miljarder rubel årligen behövas för att täcka bland annat kostnader för mark och fastigheter, uppger Moscow Times.

Läs också: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán 

Avgörande

En källa inom företaget OTEKO, Rysslands största privata investerare i hamninfrastruktur, framhåller att statligt stöd är avgörande för branschens framtid.

– Om vi ​​inte stöder infrastrukturen nu och behåller vår unika arbetsstyrka, så måste vi bygga upp allt från grunden igen när striderna är över, säger källan till Kommersant.

Andra läser: Bostadsjätte öppnar gratiskö – 25 000 anmälda

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen