13 april 2026

Vill dra igång nästa vecka – “För alla Sveriges arbetare”

2026 02 05

LO kommer nästa vecka att begära förhandlingar med Svenskt Näringsliv.

Debatten om 40-timmarsveckan blir allt mer intensiv.

På torsdagskvällen ger LO besked om att deras representantskap ställer sig bakom förslaget om att dra igång förhandlingar med Svenskt Näringsliv om saken.

Redan nästa vecka kommer de att begära förhandlingar, framhåller de i ett pressmeddelande.

“Nästa vecka”

I tisdags presenterade LOs styrelse förslag om att begära gemensamma förhandlingar med Svenskt Näringsliv "om att sänka normalarbetstiden för alla Sveriges arbetare".

“Nästa vecka begär vi förhandlingar med Svenskt Näringsliv om att avskaffa 40-timmarsveckan".

Så låter det från LO på torsdagen.

– Stödet för vårt förslag är massivt, både bland förbundens förtroendevalda och människor jag möter på Sveriges arbetsplatser, säger ordförande Johan Lindholm.

– Fyrtiotimmarsveckan är ingen naturlag vad än motståndarna försöker ge sken av.

“Dags för historisk förändring”

Under nästa vecka lämnar LO över en förhandlingsframställan i frågan till Svenskt Näringsliv.

– Nu är det dags för en historisk förändring, fortsätter Lindholm.

– Till Sveriges arbetare och arbetsgivare säger jag: vi släpper inte den här frågan. Sveriges arbetare förtjänar en bättre balans mellan fritid och arbetsliv.

Läs mer: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Kan bli svårt

Men det ser ut att kunna bli tuffa förhandlingar med Svenskt Näringsliv.

Svenskt Näringslivs vice vd och förhandlingschef Mattias Dahl är tydlig med sina åsikter.

– Det är svårt att överblicka vilka dramatiskt negativa effekter det skulle få för Sverige i form av försämrad service, försämrad köpkraft, kostnadsökningar och så vidare, säger han.

– Det går inte att överskatta effekterna av en generell arbetstidsförkortning.

“Tjänat Sverige väl”

Arbetstidsfrågor och lönefrågor, som är två sidor av samma mynt, hanteras i Sveriges 650 branschvisa kollektivavtal, menar Mattias Dahl.

– Det är en ordning som vi och fackförbunden har varit överens om i decennier och som har tjänat Sverige väl, säger han.

Läs mer: Ica-handlare går mot konkurs

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen


06 maj 26

6,5 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2026 05 07

Miljontals svenskar får i veckan dela på 8,2 miljarder kronor.

På fredagar kommer pengarna.

Då sätter nämligen Pensionsmyndigheten in 8,2 miljarder kronor till pensionssparares och pensionärers premiepensionskonton.

För de som är nära pensionen blir pengarna tillgängliga inom kort. Redan tre år före riktåldern går det att ta ut premiepension.

Fondrabatter och arvsvinster  

Insättningen omfattas av fondrabatter och arvsvinster. Avdrag har gjorts för premiepensionsavgifter.

– Den som tjänar in allmän pension tjänar också in en del till premiepensionen vars fonder har en rabatterad avgift för att få vara med på fondtorget. Rabatten fördelas nu tillsammans med arvsvinster som betalas ut månadsvis, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Över sex miljoner svenskar

Enligt Pensionsmyndigheten finns det omkring 6,5 miljoner premiepensionssparare i Sverige.

Premiepensionen är en del av den allmänna pensionen. Varje år avsätts 2,5 procent av din lön till pensionsformen. De intjänade pengarna placeras i fonder.

– Om du vill kan du göra ett eget val i premiepensionen. Valet innebär att du väljer i vilka fonder dina premiepensionspengar ska placeras. Om du inte gör ett val placeras din premiepension i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa, framhåller Pensionsmyndigheten.  

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Premiepension när du går i pension

- Du kan tidigast ta ut din premiepension tre år före din riktålder och då som ett månadsbelopp. 

- När du går i pension kan du välja att ha kvar dina premiepensionspengar i fondförsäkring eller byta till traditionell försäkring.

- Du kan välja att bara ta ut premiepensionsbeloppet eller bara inkomstpensionen.

- Storleken på månadsbeloppet kan inte höjas, men du kan ändra din uttagsandel så ofta du vill. Du kan välja mellan att ta ut 100 procent, 75, 50 eller 25 procent av ditt månadsbelopp.

- Premiepensionen får man livet ut, precis som inkomstpensionen.

- I vissa fall kan du lägga till ett efterlevandeskydd. Då betalas din premiepension ut till din make/maka/registrerade partner/sambo om du avlider.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS OCKSÅ: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under den byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen