Vill bilda ny koalition – på grund av Trump

2025 01 28

En kanadensisk politiker vill se initiativ för att stå emot Trump.

Under den senaste tiden har Donald Trump gjort flera utspel om territoriellt övertagande som bland annat riktats mot Grönland och Kanada.

Nu vill den kanadensiske politikern Chrystia Freeland - som kan ta över efter Justin Trudeau - se en koalition bildas för att stå emot den nyvalde amerikanska presidenten.

Det rapporterar kanadensiska CBC.

“Arbetar med det”

Den liberala ledarskapskandidaten Chrystia Freeland släppte på måndagen vad hon kallar sin ”plan för att stå upp mot Trump” - ett policydokument som innehåller hotet om stora tullar på amerikanska varor för att få amerikanerna att betala om de ger sig på den kanadensiska ekonomin.

Hon vill också sammankalla ett ”internationellt toppmöte” för att bilda någon form av ”koalition” av länder som hotas av Trump. 

Hon menar att toppmötet borde inkludera ledare från Mexiko, Danmark, Panama och Europeiska unionen.

“Är allvarligt”

Freeland förklarar.

– Trump tror att vi är till salu och att han kan köra med oss. Det här är ett allvarligt ögonblick som kräver en seriös plan för att kämpa för Kanada, säger hon.

Danmark satsar

Trump tycks inte vilja släppa intresset för Grönland - utan fortsätter att trycka på i frågan och vill se danska politiker möta honom.

Så ser det inte ut att bli av nya danska politiska beslut att döma.

Samtidigt avsätts nämligen nästan 15 miljarder danska kronor för att stärka ”närvaron i och kring Arktis och Nordatlanten” i ett första delavtal om regionen. 

Den danska regeringen och partierna bakom försvarsuppgörelsen står i samarbete med Färöarnas regering och Grönlands Naalakkersuisut bakom den första delöverenskommelsen.

Det rapporterar danska TV2.

“Det krävs”

Socialdemokraternas försvarspolitiske talesperson Simon Kollerup säger att arbetet måste fortsätta vad gäller samarbete.

– När det danska riket befinner sig i oroligheter krävs samarbete och enighet. Vi stärker den militära närvaron och vi stärker sammanhållningen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Hundratals svenska bilar rullar in i Ryssland

2025 01 27

Mängder av svenska bilar har dykt upp i Ryssland.

Det hävdar företaget Larmtjänst, som ägs av försäkringsbolagen.

Bilarna är stulna och har transporterats vidare till den ryska diktaturen för att säljas öppet på marknaden.

Tusentals västeuropeiska premiumbilar ligger nu ute på Avito, Rysslands största digitala marknadsplats.

Omkring 250 av dem är svenska Toyota RAV 4:or, rapporterar Sveriges Radio.

De svenska bilarna beskrivs som bättre, mer välskötta och med mindre slitage.

– Det är ett jättestort sug. Med anledning av kriget har nybilsförsäljningen upphört i Ryssland. Europeiska bilar anses lyxbilar och status, säger Niclas Antonsson, utredningsinspektör på Larmtjänst, till radion.

"Borde inte vara möjligt"

Flera internationella medier har tidigare rapporterat att bilsmuggling från EU-länder till Ryssland pågår för fullt.

En hel del går via Finland, vilket exempelvis Yle har uppmärksammat.

Den finska tidningens reportrar satte en sändare på en Lexus och kunde följa hur bilen transporterades till Sibirien via Finland.

Finlands utrikesminister Elina Valtonen reagerade kraftigt när avslöjandet uppdagades.

– Det borde inte vara möjligt. VI måste alla ta ett ansvar och bli effektivare och förhindra att sanktioner kringgås, sade hon till Yle.

Stor förändring

Enligt Niclas Antonsson är förändringen markant jämfört med före invasionen av Ukraina.

Före kriget var det bara någon enstaka bil per år som anträffades i Ryssland. Nu är det åtminstone en bil i månaden.

– Tre bilar om dagen försvinner från Sverige. Vi vet att en del av dem förs in i Ryssland, säger utredningsinspektören.

De svenska bilarna tycks stjälas på flera olika sätt.

Såväl privatpersoner som ligor ligger bakom stölderna, enligt SR:s uppgifter.

Även bedragare som lägger vantarna på bilar genom kreditköp eller leasing står för en del av stölderna.

LÄS MER:

UPPGIFTER: Panik i Kreml – ryska eliten har fått nog

KREML: Vi väntar på er ursäkt

Foto: K. Shash

Text: Redaktionen


Populär dryck på Systembolaget kan tvingas byta namn – “Katastrof”

2025 01 26

Ett nytt EU-förslag kan innebära att en av Systembolagets mest populära varor kan behöva byta namn.

Idag finns i princip inga hårda kriterier för vad som definierar cider.

Av det skälet vill nu EU gå fram med en gemensam och standardiserad definition av drycken, som förutom Sverige är populär i framför allt Sydeuropa.

Enligt det förslag som ligger på bordet ska cider behöva innehålla minst 50 procent fruktjuice – annars måste det kallas någonting annat.

Det rapporterar Euractiv.

Men det skulle också få följden att stora delar av ciderutbudet på Systembolaget faller utanför definitionen, eftersom den bara innehåller 15 procent fruktjuice.

Blir odrickbart

Åbro Bryggeri, som bland annat tillverkar Rekorderlig Cider, är kritiska till förslaget. Ökar bryggeriet andelen fruktjuice till 50 procent skulle hela drycken förändras i grunden.

Enligt Åbros vd Henrik Dunge skulle den i det närmaste bli odrickbar.

– Det är en liten klick som vill genomföra det här, som fått lite för höga röster. Går det igenom så förhindras vi från att sälja delar av vårt sortiment inom EU men vår största marknad är den engelska och där har man fortfarande en annan syn på det, säger han till Vimmerby Tidning och tillägger:

– Om allting som heter cider ska ha en juicehalt på 50 procent kommer vi inte kunna kalla våra produkter för cider längre, utan då får vi ju kalla dem för någonting annat.

"Skulle innebära döden"

Även Richard Bengtsson, som är chefsbryggare på Spendrups, rasar mot de nya reglerna.

Han kallar förslaget för en katastrof.

– Det skulle innebära döden för den sötade cider som kallas “Swedish cider", säger chefsbryggaren till Dagens industri.

Enligt Euractiv har dessutom Finland och Danmark reagerat på förslaget och varnat Wolfgang Burtscher, kommissionens generaldirektör för jordbruk, för att en regeländring kan slå hårt mot de nordiska producenternas tillväxt.

En del är positiva

Alla är dock inte lika kritiska.

Vissa är till och med delvis positiva, till exempel anrika Kiviks Musteri på skånska Österlen.

– Vi tror att det här hade kunnat gynna konsumenten genom att göra det tydligare vad cider faktiskt är. Men också för oss producenter som därigenom kommer att konkurrera på liknande villkor, säger företagets kommunikationschef Anna Säfström till SVT Skåne.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen