15 jul 26

Vill använda kärnvapen – chockerande besked från Ryssland

2024 11 29

Nu kommer ett chockerande besked från Ryssland angående möjligheten att använda kärnvapen.

Ryssland har länge hotat omvärlden med kärnvapen, och har också nyligen uppdaterat sin kärnvapendoktrin.

Men nu kommer också alarmerande uppgifter om hur ryska folkets syn på kärnvapen har förändrats, rapporterar Moscow Times.

Allt fler ryssar anser att det vore acceptabelt att genomföra en kärnvapenattack mot Ukraina, enligt en ny undersökning.

Synen på kärnvapen har förändrats

I en ny mätning som gjorts av Levada Center svarar hela 39 procent av ryssarna att en kärnvapenattack skulle vara acceptabel. Det är en stor ökning mot tidigare.

I april 2023 var det ”bara” 29 procent som hade den uppfattningen, och i juli i år var det 34 procent.

Stödet för möjligheten att utföra en kärnvapenattack har alltså ökat stadigt.

Samtidigt finns det inte längre en majoritet som bestämt säger nej till kärnvapen. I april 2023 uppgav 56 procent av ryssarna att de var emot att använda kärnvapen. I juli i år sjönk siffran till 52 procent, och i den nya mätningen svarar bara 45 procent att de är emot att använda kärnvapen.

Siffrorna tyder på att Putinregimens propaganda ger resultat. Även om det fortfarande är fler som är emot en kärnvapenattack än som är för, så är siffrorna alarmerande, menar Levada Center.

Alarmerande siffror

Enligt Alexey Levinson är det regimens propaganda som har fått fler ryssar att kunna tänka sig en kärnvapenattack mot Ukraina.

– Det leder så småningom till en ökning av andelen som tror att det är acceptabelt, till och med moraliskt motiverat, säger Levinson, enligt tidningen.

Genom statens propaganda har många ryssar också fått uppfattningen att en kärnvapenattack skulle kunna vara ett snabbt sätt att avsluta kriget, menar han.

Ryssland har också uppdaterat sin kärnvapendoktrin och utvidgat landets möjligheter att använda kärnvapen, vilket också kan ha påverkat befolkningens syn på frågan.

De nya siffrorna är också anmärkningsvärda med tanke på att det tidigare i november har kommit rapporter om att allt fler ryssar är emot kriget.

En majoritet av ryska folket har uppgett att de omedelbart vill inleda fredsförhandlingar, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Ryska folket har ändrat sig – chocksiffror för Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 september 2026

Börja bunkra – hela Sverige uppmanas

2026 09 21

Idag, måndag, inleds den nationella beredskapsveckan i Sverige.

Veckan fungerar som en påminnelse till hela befolkningen om att börja bunkra nödvändigheter vid händelse av kris.

Det gäller kanske specifikt vatten. Svenska hushåll bör spara minst 25 liter krisvatten per person, lyder rådet från Myndigheten för civilt försvar, MCF. Idag är det enbart 7 procent av svenskarna som gör det, enligt en undersökning från Svenskt Vatten.

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten.  

"Inte förberett sig alls"

I samband med beredskapsveckan har bland annat Göteborgs stad gått ut och uppmanat sina invånare att ha vatten redo hemma.

Vi möter göteborgare som inte har förberett sig alls, de som säger att de har tomma dunkar hemma och de som räknar med att kunna köpa vatten i mataffären vid en kris, men vi kan räkna med att vattnet kommer att ta slut väldigt snabbt på butikshyllorna, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion inom Kretslopp och vatten, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Stopp för förnybar el

Läckor varje dag

Mer eller mindre varje dag sker det vattenläckor på olika håll i Sverige. Det kan gå illa. Om det inte kommer något vatten i kranen, eller om det inte går att dricka, behöver invånare vara redo.

Enligt Svenskt vattens undersökning har sex av tio, 62 procent, inget dricksvatten sparat överhuvudtaget.

– Många förväntar sig att kommunen snabbt ska ordna så att det går att få tillgång till dricksvatten på något annat sätt, men då ska man veta att ju fler göteborgare som drabbas av en vattenläcka desto längre tid kommer det att ta innan alla har fått tillgång till dricksvatten från nödvattentanksstationer eller vattenposter, säger Josefin Lundberg Abrahamsson. 

Omkring var tredje svensk, 34 procent, har i någon mån sparat dricksvatten hemma, enligt Svenskt Vatten.

LÄS MER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern

Foto: R. Iwata

Text: Redaktionen


21 sep 2026

Vänder SD ryggen – “väldigt dålig stämning”

2026 09 21

Sverigedemokraterna backade 3,1 procentenheter i förra helgens riksdagsval.

Valet 2026 blev ett magplask för SD. För första gången tappade partiet i ett riksdagsval och gick dessutom back i 285 av landets 290 kommuner.

Samtidigt har inflytesrika högerkonton på sociala medier dumpat SD under mandatperioden och istället uppmanat folk att rösta på mindre partier på högerkanten, visar en granskning av DN.

Ett tufft slag särskilt för ett parti som Sverigedemokraterna, menar Nils Gustafsson, forskare i strategisk kommunikation vid Lunds universitet.

Sociala medier är helt centrala för SD. Redan på 90-talet började de bygga upp en digital gräsrotsrörelse, säger han till tidningen.

"Väl medvetet"

Anton Törnberg, docent i sociologi vid Göteborgs universitet, är inne på samma sak. Han menar att SD tidigare haft funktionen som samlingspunkt även för mer radikala aktörer på högerkanten.

Carl Eos är senior fellow på Oikos, en sverigedemokratisk tankesmedja. Han säger att det blivit väldigt dålig stämning mellan SD och småpartier till höger som konsekvens av partiförflyttningarna. Hade dessa väljare istället röstat på SD hade Tiödsidan vunnit, lyder argumentet.

Partiet är väldigt medvetet om att man har tappat i den radikala nationalistiska rörelsen, som hörs och syns mycket på sociala medier och det är en smäll man är beredd att ta, säger Carl Eos till DN.

"Grattis!"

Att SD suttit med i ett regeringsunderlag och agerat stödparti kan ha gjort högerväljare besvikna över att partiet inte fått igenom större förändringar, nämns som anledningar till varför dessa väljare gått till mindre partier. Inom SD har åsikten lyfts att det istället hjälpte oppositionen.

Grattis alla mentalhandikappade småpartiröstare! Kul, skrev exempelvis riksdagsledamoten Josef Fransson på X efter valnatten.

Andra läser: ”Katastrof” – danskt besked direkt från New York

Åkesson: eventuellt läckage

Även partiledare Jimmie Åkesson (SD) lyfte tappet till mindre partier när han kommenterade valresultatet förra veckan.

– Det har blivit ett eventuellt läckage till mikropartier utanför riksdagen, sade han enligt Aftonbladet.

Han var också inne på att SD till viss del räknade med att förlora röster.

Det finns exempel på nödvändiga, populära reformer som vi har i samordningskansliet stångat oss blodiga för att få igenom tillsammans med de borgerliga partierna som har varit, många gånger, ganska skeptiska men sedan har andra partiers ministrar ändå kunnat stå där och fronta de här reformerna inför väljarna. Emellanåt har Sverigedemokraterna drunknat i samarbetet.

Andra läser: Sveriges bästa storbank korad – folket har sagt sitt

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen