Viktor Orbán vänder sig direkt till Sverige

2023 12 14

Det ser fortsatt mörkt ut för Sveriges Natoansökan.

Sverige har under en längre tid väntat på att Turkiet och Ungern ska ratificera ansökan till försvarsorganisationen Nato.

Utrikesminister Tobias Billström (M) har flera gånger uttalat sig om att Natoprocessen går framåt, men ännu har varken Ungern eller Turkiet genomfört ratificeringen.

Nu vänder sig dessutom Ungerns premiärminister Viktor Orbán direkt till Sverige med ett besked.

Det rapporterar SVT.

Tydligt besked

Det är inför EU:s sista toppmöte för året som Orbán ger ett tydligt besked angående Sveriges Natomedlemskap.

Han vänder sig direkt till Sverige och förklarar att det inte är någon prioritering för närvarande.

– Det står inte på agendan, säger Orbán.

Även Ukraina

Det är inte bara Sveriges Natoansökan som Orbán ställer sig i vägen för.

EU-kommissionen har rekommenderat det europeiska rådet att inleda medlemsförhandlingar med Ukraina.

Orbán har dock upprepat att han inte tänker säga ja till att Ukraina ska antas i EU.

“Ingen brådska”

Även Turkiet har upprepat att man inte prioriterar ett svenskt medlemskap i Nato just nu.

– Självklart har vi inte bråttom, vi har våra egna prioriteringar, säger en högt uppsatt turkisk tjänsteman enligt Bloomberg.

– Det finns frågor som en del Nato-medlemmar förknippar med Sverigefrågan, till exempel F16-frågan.

Ersätter inte medlemskap

I väntan på att bli officiella medlemmar i Nato har Sverige kommit överens med andra länder om olika försvarssamarbeten.

Bland annat har man kommit överens med USA om ett samarbete som har tecknats i veckan.

Dock är det inte någonting som rakt av ersätter ett medlemskap i Nato, menar utrikesminister Tobias Billström.

– Inga andra avtal kan uppväga artikel fem som säger en för alla alla för en, säger han till Sveriges Radio.

Sverige har under en längre tid väntat på ett medlemskap, som har godkänts av alla länder i Nato förutom just Ungern och Turkiet.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: USA:s hälsominister säger upp ”allt”

2025 07 02

USA stryper nu tillgången på flera vetenskapliga tidskrifter för myndighetsanställda.

Den amerikanske hälsoministern Robert F Kennedy Jr har under lång tid varit skeptiskt mot traditionell vetenskap och medicin.

Ministern, som är en känd förespråkare för alternativmedicin, har bland annat kallat vetenskapliga tidskrifter för ”läkemedelspropaganda”.

Nu stryps tillgången till flertalet vetenskapliga tidskrifter för en rad forskare och myndighetsanställda i USA, rapporterar amerikanska Ars Technica.

Prestigefyllda titlar

Det är tillgången till samtliga av förlaget Springer Natures tidskrifter som nu dras in, däribland den prestigefyllda titeln Nature.

– Dyrbara skattepengar ska inte användas till onödiga prenumerationer på skräpvetenskap, säger hälsodepartementets talesperson Andrew Nixon, enligt Nature News.

Nasa och USDA drabbade

Den indragna tillgången till de vetenskapliga publikationerna drabbar flera myndigheter i USA, däribland Nasa och jordbruksdepartementet USDA.

Prenumerationerna har sagts upp och forskare och medarbetare har nu inte längre tillgång till Springer Natures databas med vetenskapliga publikationer.

– Man har sagt upp alla kontrakt och prenumerationer på Springer Nature. Tidskriften är orimligt dyr och är inte ett bra sätt att använda skattebetalarnas pengar, uppger en talesperson för USDA enligt Nature News.

Man uppger också att energidepartementet DOE har avbrutit kontrakten med förlaget.

Kritisk mot vetenskap och medicin

USA:s hälsoministern Robert F Kennedy Jr har återkommande uttryckt en skeptisk hållning mot modern medicin och vetenskap.

Samtidigt hävdar forskare att tillgången till de bästa vetenskapliga och medicinska tidskrifterna är avgörande för att hålla sig uppdaterade inom sina områden och nå resultat med sin forskning.

– Detta undertrycker vår vetenskapliga frihet, att söka information där den finns, säger en myndighetsanställd enligt Ars Technica.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: Tyskland överväger rysk mardröm – kommer få Kreml att koka

2025 07 02

Tyskland kan vara på väg att närma sig beslutet som ligger högst upp på Ukrainas önskelista.

I våras öppnade Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz för att leverera den beryktade långdistansmissilen Tauris till Ukraina.

Nu kan ett besked ha kommit närmare i frågan.

Tyskland överväger för närvarande sitt beslut, rapporterar Kyiv Independent.

Ryssland lär bli vansinniga

Natomedlemmen sade länge nej till att skicka Taurus till Ukraina. Den förre förbundskanslern menade att det skulle riskera att “dra in Tyskland i kriget”.

Kreml har även varnat tyskarna för att förse Ukraina med den omtalade roboten.

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev har flaggat för att Moskva kan svara militärt på sådana leveranser. Enligt Medvedev kan Ryssland attackera mål på tyskt territorium.

– De säger att detta är i enlighet med internationell rätt. Tja, i så fall skulle attacker mot tyska fabriker där dessa robotar tillverkas också vara i full överensstämmelse med internationell lag, har Medvedev skrivit på sina sociala medier.  

Sker på ett villkor

Nu uttalar sig Merz på nytt om saken.

Om Tyskland skickar Taurus kommer en sak inte att vara förhandlingsbar.

– Det har alltid varit tydligt att om vi levererar Taurus så kommer detta vapen inte att användas av tyska soldater, utan av ukrainare, säger Merz till Tagesschau enligt den ukrainska tidningen.

Han understryker att det kräver omfattande träning innan ukrainska styrkor kan börja använda vapnet. Tidigare har Scholtz uttryckt att det krävs assistans från tyska soldater för att Ukrainas militär ska kunna avfyra roboten.

Kan slå ut Krymbron

Taurus skulle kunna ha kapacitet att slå ut Krymbron som byggdes till det ryska fastlandet efter Rysslands illegala ockupation av Krym 2014.

Den är närmast avgörande för den ryska infrastrukturen.

Bron har flera gånger attackerats av ukrainska militären och lidit betydande skador, men aldrig på den nivån att den tagits ur drift.

– Taurus skulle potentiellt kunna ändra på det, framhåller Kyiv Independent.

LÄS MER: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fakta Taurus

- Taurus är en luftburen kryssningsrobot med en räckvidd på över 500 kilometer som används för att slå ut statiska mål på marken. 

- Roboten kan användas vid precisionsangrepp mot stationära och halvstationära mål, inklusive bunkrar och andra djupt begravda fästningar.

- Taurus avfyras från stridsflygplan och har egna navi­geringssystem och sensorer. Roboten har kapacitet att undvika fientliga radarsystem.

Källa: Saab

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen