13 april 2026

Viktor Orbán ursinnig – “Är en våldtäkt”

2023 10 06

Ungerns premiärminister Viktor Orbán går till kraftig attack mot EU.

Redan i onsdags började ilskan byggas upp.

Detta efter att EU kommunicerat att unionen nu är överens om flera nya regler gällande asylsökande och illegal migration till medlemsländerna.

Bland annat ska länder som motsätter sig att ta emot människor som söker asyl behöva betala till andra länder som välkomnar migranter.

Beskedet faller inte alls Ungern eller Polen  i smaken – som båda sagt nej till ta emot asylsökande.

Och nu rasar den ungerska premiärministern mot överenskommelsen.

– Bryssel våldtog lagenligt Ungern och Polen, uttrycker Viktor Orbán på X, tidigare Twitter.

"Kommer försvara oss"

Premiärministern tillägger:

– Det blir ingen kompromiss om migration. Inte idag och inte under de kommande åren.

– Vi kommer att försvara våra gränser från migranter och även från Brysselbyråkrater.

"Inget migrantgetto"

Viktor Orbán hade redan i tisdags uttalat mycket skarpt och kompromisslöst inför de förhandlingar som EU skulle föra i veckan.

– Ungern är ett suveränt land, framhöll han, även det på plattformen X.

– Vi kommer inte att bli ett migrantgetto och vi kommer inte att ge upp vår rätt att ha en egen utrikes- och ekonomisk politik.

Behov av omplacering

Frågan om hur asylsökande ska fördelas över medlemsländerna var en av de hetaste på agendan när EU diskuterat under de senaste dagarna.

Italien och Grekland är ofta den första destinationen för många flyktingar, vilket gör att ett behov av omplaceringar uppstått för att minska trycket på medelhavsländerna.

Beredda att blockera

Både Polen och Ungern har uttryckt att man är beredda att blockera dagens deklaration från EU-toppmötet i spanska Granada.

– Jag tror det, ja, säger en högt uppsatt polsk tjänsteman till The Guardian.

– På grund av migrationsdelen.

I samband med dagens möten vädrade man också sitt missnöje över EU:s migrationsbesked.

– Vi räds inte order från Berlin och Bryssel, säger Polens premiärminister Mateusz Morawiecki enligt AFP.

– Planen är att släppa in illegala invandrare till länder som inte vill acceptera dem och att införa hänsynslösa straff. Polen fördömer detta starkt.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen