Viktor Orbán ställer mycket kontroversiellt krav

2023 05 23

Ungerns premiärminister Viktor Orban är känd för sin nära relation till Ryssland och landets diktator Vladimir Putin.

Trots att Ungern är en del av både Nato och EU har Orban  upprepade gånger argumenterat för en Moskva-vänligare linje. Han har även stoppat bistånd till Ukraina.

Nu är den ungerske ledaren i farten igen.

I ett nytt uttalande ställer han ett mycket kontroversiellt krav på Nato och västvärlden.

Orban kräver att USA och landets allierade upprättar ett nytt säkerhetsavtal med Ryssland, rapporterar AFP.

– Den ryska invasionen är ett resultat av en misslyckad diplomati. Det är uppenbart att lösningar på slagfältet inte fungerar, säger Orban enligt nyhetsbyrån.

”Ukraina kan inte vinna”

Vidare påstår Ungerns premiärminister att Ukraina ”inte kan vinna kriget”.

– Om man förhåller sig till verkligheten och ser till siffrorna, omgivningen och det faktum att Nato inte är redo att skicka trupper – då är det uppenbart att det inte blir någon seger för utmattade ukrainare, säger Orban och tillägger:

– Det är min ståndpunkt och jag står fast vid den. Upptrappningen måste stoppas och vi borde börja argumentera för fred och förhandlingar.

Förhandla med Putin

Viktor Orban framhåller att han först och främst vill se en vapenvila mellan Ukraina och Ryssland.

Sedan vill premiärministern att ett nytt säkerhetsavtal ska upprättas mellan Ryssland och Nato.

Vilka uppoffringar som Ukraina och väst bör gå med på förtydligar inte Orban.

Men premiärministern understryker att EU och Nato måste prioritera den europeiska säkerheten framför Ukraina.

– Som stat är Ukraina naturligtvis mycket viktig, men på längre sikt krävs det ett strategiskt tänkande. Det som står på spel är Europas säkerhet, säger Orban.

Står ensam

Viktor Orban är en av få EU-ledare som öppet flörtar med den Ryska federationen.

I andra länder är stödet för Ukraina stort.

Sverige är inget undantag.

–  När jag blev tonåring stod det valet längs Berlinmuren, mellan det fria Väst och det omringade Öst.

– I dag står det valet mellan ukrainsk demokrati och rysk tyranni. Var står världens demokratier i denna kamp? Låt det ljuda hela vägen till Kyiv – och Moskva. Vi stöttar Ukraina! sa statsminister Ulf Kristersson (M) under ett tal i slutet av februari.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen