Viktor Orbán i skandaluttalande

2023 06 27

Ukraina är inte längre en "suverän stat".

Det säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán i en lång intervju med tyska Bild.

Orbán står för flera kontroversiella uttalanden under intervjuns gång. 

Inte minst när han ombads att kommentera Ukrainas ambition att återerövra hela sitt territorium.  

– Jag känner till att de vill det. Men det som verkligen betyder något är vad amerikaner vill göra. Ukraina är inte längre en suverän stat. De har inga pengar. De har inga vapen, säger Orbán och fortsätter:

– De kan bara slåss för att väst stödjer dem. Så om amerikanerna bestämmer sig för att de vill ha fred, då kommer det att bli fred.

Kallar Putin för stark

I intervjun får Orbán även svara på frågor om Ryssland och landets diktator Vladimir Putin.

Han vägrar att kalla Putin för krigsförbrytare, trots att den Internationella brottmålsdomstolen (ICC) har utfärdat en arresteringsorder för diktatorn.

I stället väljer Orbán att benämna Putin som en ”stark” ledare.

– Han är stabil och populär och har valts till ledare i Ryssland. Strukturerna bakom honom är ganska starka, säger premiärministern.

”Ett tecken på styrka”

Vidare ombads Orbán kommentera den paramilitära Wagnergruppens marsch mot Moskva i helgen.

Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin rasade mot den ryska militärledningen och beordrade sina legosoldater att marschera mot huvudstaden.

Men upproret avbröts efter drygt 24 timmar, efter en uppgörelse mellan Prigozjin, Putin och Belarus diktator Alexandr Lukasjenko.

Många experter har framhållit att uppgörelsen visar att Putinregimen är hotad och försvagad.

Viktor Orbán delar inte den bedömningen.

– Om marschen skulle fullbordats vore det ett tydligt tecken på svaghet. Men allt löste sig på 24 timmar. Det är ett tecken på styrka, säger han till Bild.

Står ensam

Viktor Orban är en av få EU-ledare som öppet flörtar med den Ryska federationen.

Han har tidigare deklarerat att Ukraina ”inte kan vinna kriget” mot Ryssland. 

I slutet av maj föreslog Orbán därför att ett nytt säkerhetsavtal ska upprättas mellan Nato och Ryssland.

– Om man förhåller sig till verkligheten och ser till siffrorna, omgivningen och det faktum att Nato inte är redo att skicka trupper – då är det uppenbart att det inte blir någon seger för utmattade ukrainare.

– Det är min ståndpunkt och jag står fast vid den. Upptrappningen måste stoppas och vi borde börja argumentera för fred och förhandlingar, sa premiärministern enligt AFP.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainskt stridsflyg till attack med amerikanska bomber

2025 07 12

Ukraina har släppt amerikanska bomber mot mål i Zaporizjzja.

Ukraina fortsätter att förstöra ryska militära mål.

Nu kommer besked om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört ett mål i ockuperade Zaporizjzja med hjälp av amerikanska bomber.

Det rapporterar flera ukrainska medier.

Till attack

Ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört en strategisk rysk väg i en tillfälligt ockuperad del av Zaporizjzja Oblast genom två anfall med flygbomber med hög precision. 

Enligt en ny rapport utfördes anfallet av ett stridsflygplan beväpnat med två amerikanska GBU-62 flygbomber utrustade med JDAM-ER planerings- och styrsystem.

Den här typen av attacker har blivit möjliga på grund av att det ukrainska försvaret systematiskt förstört ryska luftvärnssystem, i synnerhet luftvärnsrobotsystemet Buk, uppger Ukrainska Pravda.

Strategiskt viktigt

Ryssarna har använt den nu förstörda vägen i logistiska syften – för transport och återsamling.

Platsen är särskilt viktig eftersom det var den enda bron på den enda asfalterade vägen av god kvalitet som försörjer den ryska militära grupperingen som har återupptagit sin offensiv nära byn Kamianske sedan slutet av juni, rapporterar RBC Ukraine.

Läs mer: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

USA – till Nato – till Ukraina

Samtidigt har USA:s president Donald Trump kommit med ett nytt besked om amerikanska vapen till Ukraina.

Trump meddelade den 10 juli att USA kommer att sälja vapen till Nato, inklusive luftvärnssystem och annat luftförsvar, som Nato sedan kan ge till Ukraina.

Begärt 10 system

Trump uppgav i en intervju med NBC News att USA kommer att sälja Nato ett ospecificerat antal och typ av amerikansktillverkade vapen, inklusive Patriot luftförsvarssystem.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 10 juli att Ukraina begärt 10 Patriot luftvärnssystem och ytterligare interceptorer, och att Tyskland är redo att köpa två Patriot-system från USA till Ukraina, och att Norge är villigt att köpa ytterligare ett, uppger ISW.

Läs mer: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: A. Voznenko

Text: Redaktionen


Hamburgerkedja i kris – flera restauranger går i konkurs

2025 07 12

Hamburgerkedjan Brödernas har det svårt.

För några år sedan började Brödernas – och flera andra nya hamburgerkedjor – att expandera kraftigt för att möta en ökande efterfrågan i Sverige.

Sedan dess har dock hamburgerboomen dragit sig tillbaka, och Brödernas är ett av de företag som har fått det svårt.

Nu kommer besked om att fem av kedjans restauranger går i konkurs, rapporterar Mitt i.

I konkurs

Fem av kedjans restauranger i Stockholm tvingas tacka för sig.

Det handlar om lokaler i Mälarhöjden, Liljeholmsgallerian, Sickla, Rosersberg och Äppelviken.

– Man bedömde att dessa bolag inte var tillräckligt lönsamma för att fortsätta bedriva verksamhet, säger Malin Sanderson, konkursförvaltare på Advokatfirman Carler, till Mitt i.

Har sagts upp

Personalen vid de berörda restaurangerna har sagts upp på grund av arbetsbrist.

Tidigare i år har flera andra Brödernas-restauranger i Stockholmsområdet tvingats stänga ner.

Det rör sig bland annat om restauranger i Kista, Hornstull, Solna strand, Farsta, Odenplan och Enskede.

Är i rekonstruktion

Det var den 16 oktober förra året som Brödernas först gav besked om att de går in i rekonstruktion.

– Syftet med rekonstruktionen är att säkra koncernens långsiktiga finansiella stabilitet och hantera de ekonomiska utmaningar som har uppstått till följd av bland annat pandemi, inflation, stigande räntor och hyreshöjningar, meddelade kedjan då.

Flera problem

De senaste åren har enligt Brödernas präglats av en serie oförutsedda händelser som skapat besvärliga förutsättningar för restaurangbranschen.

– Pandemin och följder av Rysslands invasion av Ukraina har medfört kraftig inflation med substantiellt höjda kostnader för råvaror och övriga driftskostnader, menas det.

– Detta har, tillsammans med stigande räntor och konsumenternas minskade köpkraft, förändrat förutsättningarna för koncernen och restaurangbranschen i stort. Brödernas restauranger har även drabbats av betydande hyreshöjningar. 

Läs mer: Stor prischock – ryssar drabbas vid middagsbordet

Foto: Jean-Claude Attipoe

Text: Redaktionen