7 november 2025

Viktor Orbán i skandaluttalande

2023 06 27

Ukraina är inte längre en "suverän stat".

Det säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán i en lång intervju med tyska Bild.

Orbán står för flera kontroversiella uttalanden under intervjuns gång. 

Inte minst när han ombads att kommentera Ukrainas ambition att återerövra hela sitt territorium.  

– Jag känner till att de vill det. Men det som verkligen betyder något är vad amerikaner vill göra. Ukraina är inte längre en suverän stat. De har inga pengar. De har inga vapen, säger Orbán och fortsätter:

– De kan bara slåss för att väst stödjer dem. Så om amerikanerna bestämmer sig för att de vill ha fred, då kommer det att bli fred.

Kallar Putin för stark

I intervjun får Orbán även svara på frågor om Ryssland och landets diktator Vladimir Putin.

Han vägrar att kalla Putin för krigsförbrytare, trots att den Internationella brottmålsdomstolen (ICC) har utfärdat en arresteringsorder för diktatorn.

I stället väljer Orbán att benämna Putin som en ”stark” ledare.

– Han är stabil och populär och har valts till ledare i Ryssland. Strukturerna bakom honom är ganska starka, säger premiärministern.

”Ett tecken på styrka”

Vidare ombads Orbán kommentera den paramilitära Wagnergruppens marsch mot Moskva i helgen.

Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin rasade mot den ryska militärledningen och beordrade sina legosoldater att marschera mot huvudstaden.

Men upproret avbröts efter drygt 24 timmar, efter en uppgörelse mellan Prigozjin, Putin och Belarus diktator Alexandr Lukasjenko.

Många experter har framhållit att uppgörelsen visar att Putinregimen är hotad och försvagad.

Viktor Orbán delar inte den bedömningen.

– Om marschen skulle fullbordats vore det ett tydligt tecken på svaghet. Men allt löste sig på 24 timmar. Det är ett tecken på styrka, säger han till Bild.

Står ensam

Viktor Orban är en av få EU-ledare som öppet flörtar med den Ryska federationen.

Han har tidigare deklarerat att Ukraina ”inte kan vinna kriget” mot Ryssland. 

I slutet av maj föreslog Orbán därför att ett nytt säkerhetsavtal ska upprättas mellan Nato och Ryssland.

– Om man förhåller sig till verkligheten och ser till siffrorna, omgivningen och det faktum att Nato inte är redo att skicka trupper – då är det uppenbart att det inte blir någon seger för utmattade ukrainare.

– Det är min ståndpunkt och jag står fast vid den. Upptrappningen måste stoppas och vi borde börja argumentera för fred och förhandlingar, sa premiärministern enligt AFP.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen