7 november 2025

Viktor Orbán i skandaluttalande

2023 06 27

Ukraina är inte längre en "suverän stat".

Det säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán i en lång intervju med tyska Bild.

Orbán står för flera kontroversiella uttalanden under intervjuns gång. 

Inte minst när han ombads att kommentera Ukrainas ambition att återerövra hela sitt territorium.  

– Jag känner till att de vill det. Men det som verkligen betyder något är vad amerikaner vill göra. Ukraina är inte längre en suverän stat. De har inga pengar. De har inga vapen, säger Orbán och fortsätter:

– De kan bara slåss för att väst stödjer dem. Så om amerikanerna bestämmer sig för att de vill ha fred, då kommer det att bli fred.

Kallar Putin för stark

I intervjun får Orbán även svara på frågor om Ryssland och landets diktator Vladimir Putin.

Han vägrar att kalla Putin för krigsförbrytare, trots att den Internationella brottmålsdomstolen (ICC) har utfärdat en arresteringsorder för diktatorn.

I stället väljer Orbán att benämna Putin som en ”stark” ledare.

– Han är stabil och populär och har valts till ledare i Ryssland. Strukturerna bakom honom är ganska starka, säger premiärministern.

”Ett tecken på styrka”

Vidare ombads Orbán kommentera den paramilitära Wagnergruppens marsch mot Moskva i helgen.

Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin rasade mot den ryska militärledningen och beordrade sina legosoldater att marschera mot huvudstaden.

Men upproret avbröts efter drygt 24 timmar, efter en uppgörelse mellan Prigozjin, Putin och Belarus diktator Alexandr Lukasjenko.

Många experter har framhållit att uppgörelsen visar att Putinregimen är hotad och försvagad.

Viktor Orbán delar inte den bedömningen.

– Om marschen skulle fullbordats vore det ett tydligt tecken på svaghet. Men allt löste sig på 24 timmar. Det är ett tecken på styrka, säger han till Bild.

Står ensam

Viktor Orban är en av få EU-ledare som öppet flörtar med den Ryska federationen.

Han har tidigare deklarerat att Ukraina ”inte kan vinna kriget” mot Ryssland. 

I slutet av maj föreslog Orbán därför att ett nytt säkerhetsavtal ska upprättas mellan Nato och Ryssland.

– Om man förhåller sig till verkligheten och ser till siffrorna, omgivningen och det faktum att Nato inte är redo att skicka trupper – då är det uppenbart att det inte blir någon seger för utmattade ukrainare.

– Det är min ståndpunkt och jag står fast vid den. Upptrappningen måste stoppas och vi borde börja argumentera för fred och förhandlingar, sa premiärministern enligt AFP.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen