7 november 2025

Viktor Orbán bekräftar skräckscenario för Ukraina

2024 03 11

USA är den i särklass största bidragsgivaren av militärt stöd till Ukraina.

Men ett nytt stödpaket på 60 miljarder dollar stoppas av Republikanerna efter kraftiga uppmaningar från partiets presidentkandidat tillika USA:s ex-president Donald Trump.

En tung smäll för Ukraina.

President Volodymyr Zelenskyjs stabschef Andrij Yermak har varnat för att uteblivet amerikanskt stöd kan leda till att Ukraina förlorar kriget mot den ryska diktaturen.

– Naturligtvis innebär det att det bli omöjligt att ständigt kunna befria ockuperade områden, vilket leder till den stora risken att förlora detta krig, varnade han för i december, enligt Reuters.

Flera expert och bedömare delar Andrij Yermaks bedömning.

– Det är svårt att se hur Europas länder skulle kunna leverera tillräcklig militär hjälp till Ukraina utan USA för att Kiev skulle kunna vinna kriget även om de skulle vilja försöka ersätta Washington som leverantör.

– Den politiska logiken i världens enda militära supermakt kan mycket väl kollidera med den strategiska logiken kring Ukrainakriget på ett sätt som leder till ett krigsslut där Ryssland fortsatt ockuperar delar av Ukraina och ryska befattningshavare inte straffas för sina krigsbrott.

Det framhåller Jan Hallenberg, senior forskningsrådgivare vid Utrikespolitiska institutet och professor emeritus i statsvetenskap, i en analys av USA:s stöd till Ukraina.

Orbán: Inga pengar till Ukraina

Nu riskerar Ukrainas skräckscenario att bli verklighet.

Om Donald Trump vinner presidentvalet i november kommer USA upphöra att stödja Ukraina.

Det säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán som nyligen träffade Trump i hans residens i Florida.

– Han kommer inte att ge ett öre till kriget mellan Ukraina och Ryssland. Därför kommer kriget att upphöra, eftersom det är uppenbart att Ukraina inte kan stå på egna ben, säger Orbán enligt The Guardian.

– Om amerikanerna inte ger pengar och vapen, då kommer detta krig att vara över. Och om det ekonomiska stödet från USA upphör, då kan européerna inte finansiera detta krig på egen hand, och då kommer kriget att upphöra, fortsätter premiärministern.

Allierad med Ryssland

Ungern är ett av få EU-länder som upprätthållit en starkt relation till Ryssland efter landets fullskaliga invasion av Ukraina.

Orbán har vägrat att leverera vapen till Ukraina och under hans styre har Ungern hållit fast vid sina nära ekonomiska band med Moskva.

Den ungerske premiärministern är även en av få världsledare som träffat Vladimir Putin efter invasionen 2022. I oktober träffade Orbán den ryska diktatorn i Kina, trots massiv kritik från västvärlden.

Biden: ”Kommer inte böja mig”

Till skillnad från Donald Trump står USA:s sittande president Joe Biden fast vid att USA måste fortsätta stödja Ukraina.

– Mitt budskap till president Putin är enkelt. Vi kommer inte att vända ryggen till. Vi kommer inte att böja oss. Jag kommer inte att böja mig, framhöll Biden i fredags under det så kallade State of The Union-talet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

Nytt besked från V – inför mötet med C

2026 10 04

V kommer med besked efter att C bjudit in de rödgröna partierna till samtal.

Magdalena Anderssons (S) första sonderingsförsök fallerade, och slutade med att S-ledaren i början av veckan lämnade tillbaka uppdraget till talmannen.

Det föregicks av att V meddelat att man skulle ställa sig bakom M-kandidaten Anderas Norlén i talmansvalet, istället för att stödja S kandidat Johanna Haraldsson.

Andreas Norlén valdes således, och i slutet av veckan gav han åter sonderingsuppdraget till Magdalena Andersson.

V ger besked

Under fredagseftermiddagen gick Elisabeth Thand Ringqvist (C) ut och bjöd in S, V och Mp till samtal, med förhoppningen att diskussionerna ska kunna tas vidare.

Alla tre partierna har tackat ja, men inför mötena kommer nu ett besked från V. Det är inte aktuellt att förhandla sakpolitik förrän regeringsfrågan är löst, meddelar paritets ekonomiska talesperson Ida Gabrielsson (V).

– V kan givetvis ha sakpolitiska seminarium men vi har inga sakpolitiska förhandlingar innan vi har löst vad målet med förhandlingarna är och vilka som ska genomföra det vi kommit överens om, fastslår hon i ett inlägg på X.

– Det tror jag dom flesta som har förhandlat är eniga om att man måste ha klargjort först.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Behöver samtliga

De fyra partierna som varit i opposition under de senaste fyra åren fick tillsammans 176 riksdagsmandat i årets val. Tidöpartierna fick gemensamt 173 mandat.

V står för 30 av de rödgröna mandaten och kräver ministerposter. C står för 25 av dem och vägrar stödja en regering där V sitter med. Med tanke på det jämna läget behöver Magdalena Andersson stöd från båda partierna för att kunna bilda regering.

Samtidigt har högersidan kommit med inviter till C att stödja en regeringsbildning med Ulf Kristersson (M) i spetsen. Från V tycker man att det är hög tid för C att välja sida.

– Märkligt att se hur högerfolk inte verkar vilja att C ska välja? Jag tänker tvärtom, uppger Ida Gabrielsson i inlägget.

– Ingen tjänar på att C aldrig väljer sida. Oavsett om man är höger eller vänster så borde man anse att det är bättre om C nu efter över åtta år äntligen avgör på vilken sida dom står.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna resp Agnus Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen