13nov25

Viktig vaccinuppmaning – därför ökar smittspridningen

2023 10 29

Smittspridningen av covid-19 ökar återigen i Sverige.

Under vecka 41 ökade antalet rapporterade fall med 38 procent, enligt Folkhälsomyndighetens statistik.

Sjukvården i Sverige är under hård press. 

Flera regioner har infört nya restriktioner och sjukhus har gått upp i stabsläge.

Därför ökar smitan

Enligt vaccinforskaren Matti Sällberg kan den ökade smittspridningen härledas till en ny undervariant av covid-19 som fått fäste i Sverige.

Den nya varianten kallas för XBB.1.5, tillhör sars-cov-2-virusets omikronvarianter och har under oktobe börjat sprida sig bland befolkningen.

I en intervju med TV4 förklarar Matti Sällberg att den nya covidvarianten ser ut att sprida sig snabbare än tidigare omikronvarianter.

Vaccinexperten framhåller att XBB.1.5 särskilt ökat på särskilda boenden och bland utsatta grupper.

Nu går han ut med en uppmaning till Folkhälsomyndigheten.

– Därför är det bra att man redan nu kommer i gång och vaccinerar så många som möjligt i de här grupperna, för då minskar man trycket på sjukvården, säger Sällberg till TV4.

Uppdaterat vaccin

Den 7 november startar Folkhälsomyndigheten säsongens vaccinationsinsats.

Ett uppdaterat vaccin mot covid-19 kommer att finnas på plats.

Det nya vaccinet är bland annat uppdaterat efter den dominerande varianten, XBB.1.5.

– Vaccinet fungerar bättre mot de muterade varianterna av covid-19 och ger bättre antikroppar, förklarar vaccinforskaren Matti Sällberg i intervjun med TV4.

Då ska man vaccinera sig

Folkhälsomyndigheten uppmanar flera grupper att vaccinera sig mot covid-19 och säsongsinfluensan i höst.

Rekommendationen gäller personer som är 65 år eller äldre, personer från 18 år som tillhör en riskgrupp och personer mellan 50-64 som hittills aldrig har vaccinerat sig mot covid-19.

– Covid-19 och influensa är allvarliga sjukdomar för många över 65 år och personer i riskgrupp. För dem är det viktigt att stärka sitt skydd genom vaccination. Vår rekommendation är att vaccinera sig med de uppdaterade vaccinerna mot covid-19 inför vintern för att få ett så gott skydd som möjligt, säger myndighetens biträdande enhetschef Johanna Rubin.

Foto: M. Napo

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötsligt bakslag för JD Vance

2025 12 01

Vicepresident JD Vance nås av dåliga nyheter.

USA:s vicepresident JD Vance har under relativt kort tid blivit en av USA:s och världens mest profilerade politiker.

Vance har pekats ut som storfavorit till att ta över efter Donald Trump.

Men nu har vicepresidenten råkat ut för ett plötsligt bakslag.

Tappar försprång

Nya mätningar tyder på att Vances favoritskap till att bli Republikanernas presidentkandidat 2028 har minskat, rapporterar Newsweek.

I en mätning från McLaughlin & Associates ställs Vance bland annat mot Donald Trumps son, Donald Trump Jr., och andra kandidater som har pekats ut som favoriter.

I augusti hade Vance en ledning på hela 20 procentenheter över Trump Jr., som låg på andra plats, med 36 procent mot 16 procent.

Ledningen utökades dessutom i september – då var gapet hela 28 procentenheter.

Men sedan dess har skillnaden mellan kandidaterna minskat rejält.

I november minskade Vances ledning till 10 procentenheter. I novembermätningen hade Vance 34 procent medan Trump Jr. fick 24 procent, vilket visar att presidentens son knappar in rejält.

LÄS OCKSÅ: Nobbar Orbán - efter mötet med Putin

Trumps siffror påverkar

Det är långt kvar till nästa presidentval och det är uppenbart att JD Vance fortfarande har en lång väg att gå för att bli Republikanernas presidentkandidat i valet 2028.

I sin roll som vicepresident är Vance mycket nära förknippad med den nuvarande administrationen, vilket kan bli en nackdel för honom om Donald Trumps popularitet sjunker.

– För tillfället måste han hålla sig i takt med presidenten. Om han inte gör det, gör han helt enkelt inte det jobb han valts att utföra. Så när Trumps opinionssiffror sjunker, lider Vance, säger Mark Shanahan, som undervisar i amerikansk politik vid University of Surrey i Storbritannien, till tidningen.

Besked efter mellanårsvalet

Det ska dock sägas att andra opinionsmätningar ger ett större försprång för Vance.

Men Trump-administrationens popularitet kommer att bli avgörande för vicepresidentens chans att bli presidentkandidat.

Vance har dock ännu inte sagt att han vill bli presidentkandidat, och den typen av besked brukar överlag inte ges förrän efter mellanårsvalet.

LÄS OCKSÅ: "Kadyrovs soldater" utslagna i överraskningsattack

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen