Viktig uppmaning inför Black Friday – köp inte detta

2024 11 21

Årets största reaperiod närmar sig med stormsteg.

Den 25 november inleds Black Week och den 29 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Under reaperioden skjuter antalet onlinebeställningar och köp i butiker i höjden.

Vid köp av en ny mobil, tv eller hushållsmaskin kan det kännas klokt att köpa till en extra försäkring. En så kallad produktförsäkring ger kunden rätt till ersättning om produkten skadas av en plötslig och oförutsedd händelse, vid stöld eller om den slutar fungera.

Men att köpa en försäkring är sällan nödvändigt.

Det konstaterar Konsumenternas Försäkringsbyrå i ett pressutskick.

– Produktförsäkringar är ofta onödiga. Många har redan ett bra skydd genom sin hemförsäkring som täcker alla saker. Konsumenter är dessutom skyddade genom Konsumentköplagen och garantier, säger Anna-Karin Baltzari Danfors, chef för Konsumenternas Försäkringsbyrå.

Baltzari Danfors pekar på att ett så kallat allriskskydd (drulleförsäkring) ingår i de flesta hemförsäkringar. Allriskskydd gäller om produkten skadas och omfattar samtliga saker man äger, till skillnad från produktförsäkringen.

– Ta reda på vad du har för försäkring innan du ger dig ut och handlar, så slipper du onödiga kostnader. Det finns ingen anledning att vara dubbelförsäkrad, framhåller Anna-Karin Baltzari Danfors.  

Finns flera konsumentskydd

Kunder har även tillgång till flera andra skydd när produkter går sönder.

Konsumenternas Försäkringsbyrå listar följande:

- Elektronikskydd. En del hemförsäkringar innehåller ett elektronikskydd. Det gäller vanligtvis för vissa elektronikvaror, som hushållsmaskiner, TV-apparater och ibland även för surfplattor och datorer

- Konsumentköplagen. Du har rätt att reklamera ursprungliga fel på en vara i upp till tre år efter inköpsdatum. De första två åren är det dessutom upp till butiken att bevisa att felet inte fanns när du köpte varan.

- Garanti. Säljaren kan ha lämnat en garanti som gäller under viss tid. Om varan går sönder inom garantitiden, har du antingen rätt till en ny vara eller till reparation.

- Bankkort med allriskförsäkring. Vissa bankkort innehåller en allriskförsäkring eller ger en förlängd garanti. Om du har köpt varan med kort bör du därför kontrollera vilket försäkringsskydd du har genom kortet.

Foto: T. Rumee

Text: Redaktionen


Person utklädd till Ulf Kristersson – väcker starka reaktioner

2025 06 16

Under lördagens pro-palestinska demonstration i Stockholm klädde en av aktivisterna ut sig till Sveriges statsminister Ulf Kristersson.

Personen bar en mask som föreställde statsministern. I händerna hade aktivisten en blodig docka och en israelisk flagga. På armarna noterades två röda armbindlar.

”Normaliserar hat och politiskt våld”

Statsvetaren Daniel Schatz anser att aktionen gick för långt. Han jämför händelsen med hatkampanjen mot dåvarande statsminister Olof Palme på 1980-talet, då bland annat en docka föreställande Palme kastades upp på ett valmöte med Moderaterna.

– Vi bevittnade en grotesk gatuteater där en person, utklädd till Ulf Kristersson, bar en israelisk flagga och ett dött spädbarn – innan han "misshandlades” av demonstranter. Det må framställas som symbolik – men i praktiken normaliserar det hat och politiskt våld mot våra folkvalda, framhåller Schatz i ett inlägg på X.

– Det ramaskri vi såg efter Palme-dockan är som bortblåst. I dag möts samma hat med applåder – så länge det riktas åt rätt håll. Det är inte bara motbjudande. Det är farligt. Och det måste få ett slut, fortsätter statsvetaren som delat ett filmklipp på händelsen.

Daniel Schatz får medhåll av Moderaternas riksdagsledamot Fredrik Kärrholm.

– Det här är farligt, skriver M-politikern som också delat videoklippet på X.

Statsminister Ulf Kristersson har inte kommenterat händelsen.

Uppmanar världen att agera

Protesterna mot Israels krig i Gaza fortsätter i Sverige och andra länder i västvärlden.

Under måndagen går organisationen Läkare utan gränser ut med en skarp uppmaning till världens ledare.

– Kriget i Gaza är ett av de mest outhärdliga, dödliga och hänsynslösa krig som har förts mot ett folk i vår tid, säger Christopher Lockyear, Läkare utan gränser internationella generalsekreterare.

–Att stoppa detta kräver politiskt mod, juridiskt ansvar och moraliskt engagemang. Omfattningen av lidandet i Gaza kräver mer än tom retorik.

Över 50 000 palestinier har dött i Gaza sedan kriget började i oktober 2023, enligt siffror från hälsoministeriet i Gaza.

LÄS MER: Två miljoner människor i hungersnöd – 500 000 riskerar katastrof

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


I MORGON TISDAG: Nya regler för bolån – det här gäller

2025 06 16

Regeringen kallar till pressträff på tisdag.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) kommer att leda pressträffen. Med sig har han infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD), Sverigedemokraternas ekonomiske talesperson Oscar Sjöstedt (SD) och Patrik Karlson, migrationspolitisk- och socialförsäkringspolitisk talesperson för Liberalerna.

På pressträffen kommer regeringen och SD presentera förslag på förändringar av bolånereglerna.

Bland annat väntas Tidöpartierna föreslå lättnader i amorteringskravet för bolån.

Inget stopp 

Inför valet lovade Moderaterna att pausa amorteringskravet på bolån.

– I rådande ekonomiska läge, där hushållen är pressade av skenande kostnader, behövs särskilda åtgärder. Moderaterna kommer därför tillfälligt pausa amorteringskravet – precis som under pandemin. Pausen ska revideras var sjätte månad.  Det kan innebära en uppskjuten amortering på 7 500 kronor i månaden för en familj med lån på 3 miljoner, framhöll M den 6 september – fem dagar innan riksdagsvalet.

Men något sådant förslag ligger inte på bordet. Finansmarknadsminsiter Niklas Wykman är tydlig med att amorteringskravet inte kommer att pausas.

– Vi kunde, som vi bedömde det, snabbare och effektivare stötta familjerna med att ta ner skatter, höja vissa bidrag och få direktinverkan brett i människors ekonomi där det behövdes mest. Rätt eller fel har väljarna möjlighet att ta ställning till nästa gång, säger han till Sveriges Radio.

LÄS MER: Ekonomerna överens: Glädjebesked för hushållen på onsdag | Ekonomibladet

Två möjliga åtgärder

Det är oklart vilka lättnader i amorteringskravet som regeringen kommer att föreslå och hur bolånereglerna kommer att förändras.

Tidigare har regeringen öppnat för en höjning av bolånetaket från 85 till 90 procent. Det skulle innebära att kontantinsatsen sänks från 15 till 10 procent av bostadens värde.

En statlig utredning har också föreslagit att det skärpta amorteringskravet ska slopas – det vill säga regeln om att vissa bolånetagare måste amortera mer än vad det ursprungliga amorteringskravet kräver. Nya bolånetagare med skulder över 450 procent av bruttoinkomsten ska amortera 1 procentenhet mer av lånet per år jämfört med det tidigare kravet.

Sammanfattningsvis väntas regeringen alltså föreslå:

- att kontantinsatsen sänks från 15 till 10 procent 

- att det skärpta amorteringskravet slopas

LÄS MER: Två banker sänker räntan | Ekonomibladet

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen