Viktig uppmaning inför Black Friday – köp inte detta

2024 11 21

Årets största reaperiod närmar sig med stormsteg.

Den 25 november inleds Black Week och den 29 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Under reaperioden skjuter antalet onlinebeställningar och köp i butiker i höjden.

Vid köp av en ny mobil, tv eller hushållsmaskin kan det kännas klokt att köpa till en extra försäkring. En så kallad produktförsäkring ger kunden rätt till ersättning om produkten skadas av en plötslig och oförutsedd händelse, vid stöld eller om den slutar fungera.

Men att köpa en försäkring är sällan nödvändigt.

Det konstaterar Konsumenternas Försäkringsbyrå i ett pressutskick.

– Produktförsäkringar är ofta onödiga. Många har redan ett bra skydd genom sin hemförsäkring som täcker alla saker. Konsumenter är dessutom skyddade genom Konsumentköplagen och garantier, säger Anna-Karin Baltzari Danfors, chef för Konsumenternas Försäkringsbyrå.

Baltzari Danfors pekar på att ett så kallat allriskskydd (drulleförsäkring) ingår i de flesta hemförsäkringar. Allriskskydd gäller om produkten skadas och omfattar samtliga saker man äger, till skillnad från produktförsäkringen.

– Ta reda på vad du har för försäkring innan du ger dig ut och handlar, så slipper du onödiga kostnader. Det finns ingen anledning att vara dubbelförsäkrad, framhåller Anna-Karin Baltzari Danfors.  

Finns flera konsumentskydd

Kunder har även tillgång till flera andra skydd när produkter går sönder.

Konsumenternas Försäkringsbyrå listar följande:

- Elektronikskydd. En del hemförsäkringar innehåller ett elektronikskydd. Det gäller vanligtvis för vissa elektronikvaror, som hushållsmaskiner, TV-apparater och ibland även för surfplattor och datorer

- Konsumentköplagen. Du har rätt att reklamera ursprungliga fel på en vara i upp till tre år efter inköpsdatum. De första två åren är det dessutom upp till butiken att bevisa att felet inte fanns när du köpte varan.

- Garanti. Säljaren kan ha lämnat en garanti som gäller under viss tid. Om varan går sönder inom garantitiden, har du antingen rätt till en ny vara eller till reparation.

- Bankkort med allriskförsäkring. Vissa bankkort innehåller en allriskförsäkring eller ger en förlängd garanti. Om du har köpt varan med kort bör du därför kontrollera vilket försäkringsskydd du har genom kortet.

Foto: T. Rumee

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen