Vattnet stängs akut – i svensk storstad

2023 10 28

En enorm vattenläcka skakar Västsverige.

Panikscener har utspelat sig i Göteborg på fredagskvällen när delar av staden svämmat över av vatten.

Det forsade in vatten på gator och spårvägar när nivåerna steg i rasande fart på Karl Johansgatan i stadsdelen Majorna, rapporterar Göteborgs-Posten.

"Stänger av vattnet"

Såväl räddningstjänst som polis och Kretslopp och vatten, kommunens förvaltning, har skickats till platsen där vattenläckan uppstått.

Våra drifttekniker jobbar just nu med att stänga av vattnet och vi har grävmaskiner, lastbilar och trafikavstängningsmaterial på väg hit, säger Leif Isaksson som agerar tjänsteman i Beredskap för Kretslopp och vatten till GP.

Hela natten

Mycket vatten rinner ner mot Tysklandsterminalen, cirka fem kilometer från centralstationen.

Räddningstjänsten har spärrat av “från alla håll och kanter”, skriver lokaltidningen.

All kollektivtrafik som passerar den drabbade platsen har stoppats och får inte köra förbi.

– Linjetrafiken är helt indragen på Karl Johansgatan, säger Västtrafiks störningskoordinator till SVT Väst.

En direkt konsekvens är också att boende i området Majorna riskerar att få sitt vatten avstängt på grund av de nödåtgärder som krävs för att stoppa läckan.

– En grov uppskattning är att arbetet kommer att ta hela natten, säger Leif Isaksson.

Ingen trafik

Björn Van der Kaj, larm- och ledningsoperatör hos räddningstjänsten i Göteborg, delar uppfattningen om att ett intensivt arbete förväntas som kommer att ta lång tid.

Det är en pågående vattenläcka och vi håller på att spärra av platsen tillsammans med polis för att inte få in trafik i området, säger han till SVT.

Bor 29 000

I Majorna, där översvämningen för närvarande pågår, bor sammanlagt cirka 29 000 personer enligt Göteborgs stad.

– De flesta bostäder i Majorna är lägenheter i kvartersbebyggelse. Det finns förhållandevis många små lägenheter och få som är fyra rum och kök eller större, skriver stadens stadsbyggnadsförvaltning i en rapport om området.

Foto: KOBU Agency

Text: Redaktionen


28 november 2025

80 procent vill ha svar om bankerna – regeringen tiger

2025 11 28

Regeringen vill inte lämna ut information till bankkunder.

Bankbedrägerier har varit ett enormt problem de senaste åren – tusentals svenskar har drabbats.

80 procent av bankkunderna kan tänka sig att byta bank för att få en högre grad av säkerhet, enligt en undersökning från Villaägarna.

Men regeringen vägrar ge bankkunderna den information de behöver, menar kritiker.

Regeringen vill inte avslöja statistiken

Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas riksförbund, skriver i en debattartikel i DN att staten vet vilka banker som är osäkra.

Men du som bankkund får inte ta del av den informationen.

När kriminella brukade råna banken var det banken som stod för förlusterna, men när de har övergått till bedrägerier så får kunderna betala, menar Stenberg.

Det finns statistik över vilka banker som slarvar med säkerheten, men den skyddas av sekretess. Om den informationen blev offentlig så skulle kunderna kunna byta till en mer säker bank.

– Regeringen låter dock inte Finansinspektionen avslöja bankbedrägeristatistiken, så att kunderna kan byta bank och pengaflödet kan minska till de kriminella nätverken, skriver Ulf Stenberg i debattartikeln.

Regeringen är till och med beredd att göra 13-åringar straffmyndiga för att bekämpa kriminaliteten – men de vågar inte vidta åtgärder som innebär att bankerna riskerar att påverkas, menar Villaägarnas chefsjurist.

LÄS OCKSÅ: "Erbjuder falska lån" - Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Påverkas av banklobbyn

Debattören anser att regeringen låter sig styras av den starka banklobbyn.

Han jämför med länder som Storbritannien, där statistiken är mer offentlig och bankerna har ett större ekonomiskt ansvar vid bedrägerier.

Men i Sverige har kunder ingen möjlighet att skydda sig genom att byta till en mer säker bank. Det gör att bedrägerierna ökar, och dessa finansierar i sin tur annan brottslighet.

– Bara för att regeringen förvägrar kunderna en högst rimlig konsumentupplysning om vilka banker som har högst risk för bedrägerier, menar Ulf Stenberg i debattartikeln.

Norden är extra drabbat

Bedrägerier har blivit ett allt större problem de senaste åren.

En rapport från börsföretaget Nasdaq visar också att bankbedrägerier mot äldre är betydligt vanligare i Norden än i övriga Europa, har SvD tidigare rapporterat.

Brottsvinsterna uppgår till många miljarder kronor per år. Under 2023 uppgick den totala summan för bankbedrägerier i Europa till 1 000 miljarder kronor, enligt rapporten.

Av dessa kom 19 procent från bedrägerier mot äldre. I Norden var dock motsvarande andel dubbelt så hög – hela 38 procent, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera direkt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 28

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen