Värsta attacken sedan Rysslands invasion

2023 12 29

Ryssland har genomfört ett nytt massanfall mot Ukraina.

En våg av missilattacker har slagit mot flera städer runtom i hela Ukraina tidigt på morgonen, inklusive huvudstaden Kyiv.

Över hela landet kommer rapporter om skadade människor. Även döda personer har bekräftats.

– Attackerna kommer ett par dagar efter att Ukraina slog ut ett ryskt krigsfartyg i den ockuperade hamnen Feodosia på Krym, rapporterar BBC.

"Saknar motstycke"

Rysslands anfall är av massiv skala.

Enligt Yury Ihnat, talesperson för Ukrainas luftförsvar, är omfattningen den absolut största sedan dess att Vladimir Putin beordrade den fullskaliga invasionen för knappt två år sedan.

Det framhåller Ukrainareportern Oliver Carroll, verksam på stortidningen The Economist.

– Ukrainas talesperson för luftförsvaret Yury Ihnat bekräftar att den ryska attackens skala saknar motstycke, framhåller han på X.

– Vi har aldrig sett så många mål på våra monitorer samtidigt, säger talespersonen enligt Oliver Carroll.

Svårstoppade missiler

Flyglarmet ljuder över hela Ukraina.

I Kyiv har en tunnelbanestations om fungerat som skyddsrum för flyganfall också drabbats, enligt borgmästare Vitali Klitschko.

Allt tyder på att attackerna är utbredda och långtgående.

Utöver huvudstaden har även Odesa, Dnipropetrovsk, Charkiv och Lviv skakats av anfall.

Enligt Yury Ihnat använder sig Ryssland av hypersoniska, kryssnings- och ballistiska missiler, blanda annat av X-22-typen, som är extremt svåra att stoppa.

"Behöver mer stöd"

Den ryska attacken kommer blott en dag efter att Ukrainas president Volodymyr Zelensky formellt gick ut och tackade USA för det senaste godkända militära hjälppaket värt 250 miljoner dollar till det krigsdrabbade landet.

Paketet inkluderar bland annat ammunition från luftförsvaret.

– Vi gör allt för att stärka vårt luftförsvar, framhåller Andriy Yermak, stabschef i Ukrainas presidentkansli, på Telegram.

– Men världen måste se att vi behöver mer stöd och styrka för att stoppa denna terror.

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen