15 januari 2026

Varning utfärdas på Island

2023 10 28

Islands meteorologiska institut har utfärdat en varning.

Det råder som bekant återkommande problem med seismisk aktivitet på Island.

Vulkanutbrott sker med jämna mellanrum, och har i vissa fall orsakat problem för bland annat flygtrafiken.

Nu går landets meteorologiska institut ut med en varning om en seismisk svärm, och framhåller att nästa vulkanutbrott kan vara nära.
Det rapporterar The Guardian.

“Ett varningstecken”

Bara under de senaste tre dagarna har drygt 5,500 mindre jordbävningar skett på ön.

Den seismiska aktiviteten tros nu peka på att någonting håller på att byggas upp.

– Dessa jordbävningar utgör ett varningstecken, det är del av en större bild och vi vet att vi går in i en uppbyggnadsfas mot nästa vulkanutbrott, säger forskaren Matthew Roberts.

Inom 12 månader

Den senaste seismiska svärmen har beskrivits som ovanlig och kan innebära att ett vulkanutbrott är nära.

Det är oklart exakt när ett sådant utbrott kan ske, men Matthew Roberts menar att det kan ske inom ett år.

– Från mitt perspektiv som forskare och någon som har följt denna aktivitet mycket noga, skulle jag säga att ett utbrott inom de närmaste 12 månaderna är troligt, säger han till The Guardian.

Skedde 2010

Vulkanutbrott sker förhållandevis ofta på Island, men år 2010 skedde ett betydligt kraftigare sådant än vanligt.

Ett utbrott vid glaciären Eyjafjallajökull lamslog då hela den nordeuropeiska flygtrafiken på grund av att askmolnen från vulkanen inte var säkra att flyga igenom, enligt SVT.

Även förra året

Även förra året skedde vulkanutbrott i dalområdet Geldingadalur på Reykjaneshalvön.

Den utbröt efter det att flera mindre jordbävningar registrerats dagarna innan.

I juli 2023 skedde ett annat utbrott, även det vid Reykjaneshalvön, efter en dryg vecka av mindre jordskalv.

Isländska myndigheter har stenkoll på de seismiska utvecklingarna i landet och kommunikation till invånare sker löpande i fall av större utbrott.

Foto: S. Schmitt

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Anstormning till Sverige efter jättehöjning

2026 09 03

– Jag har aldrig upplevt något liknande.

Orden kommer från Leif Sjöberg, som har arbetat på Circle K i Charlottenberg i 40 år.

Nu upplever bensinstationen en anstormning som saknar motstycke. Orsaken är att bensin- och dieselpriserna i Norge har stigit kraftigt.

Bränslepriserna har skjutit i höjden på andra sidan gränsen sedan tillfälliga skattelättnader på bensin och diesel löpte ut i tisdags.

På flera platser i Norge har dieselpriset stigit från omkring 21 till 29 kronor per liter. Bensinpriset har i sin tur ökat från omkring 20 till 27 kronor per liter.

Priserna vid pump har ökat betydligt mer än vad skattehöjningen i sig motiverar, rapporterar DinSide.

Smäller till i helgen

Nu flockas norrmän till Sverige, där bensinen är cirka 10 kronor billigare per liter och dieseln omkring 7 kronor billigare.

–  När jag tittar ut genom fönstret ser jag norska bilar köa för att tanka, säger Leif Sjöberg till DinSide.

– Jag förväntar mig att fredag ​​och lördag blir väldigt hektiska. Det blir den första helgen efter skattehöjningen, tillägger han.

LÄS MER: Kraftigt orderlyft för Volvo

Ryssland, Belarus och Turkiet

Regeringen har gått fram med flera tillfälliga sänkningar av skatten på bränsle, vilket har lett till att Sverige har fått bland de lägsta bränslepriserna i Europa. Endast Ryssland, Belarus och Turkiet har noterat lägre priser vid pump under 2026, rapporterar DinSide.

Den första tillfälliga skattesänkningen i Sverige gäller under perioden 1 maj–30 september 2026 och motsvarar cirka 0,4 kronor per liter för diesel och cirka 1 krona per liter för bensin.

Den andra gäller under perioden 1 juli–30 november 2026 och uppgår till 2 kronor och 40 öre per liter.

När de tillfälliga sänkningarna löper ut väntas bränslepriserna stiga.

ANDRA LÄSER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen