15 januari 2026

Varning utfärdas på Island

2023 10 28

Islands meteorologiska institut har utfärdat en varning.

Det råder som bekant återkommande problem med seismisk aktivitet på Island.

Vulkanutbrott sker med jämna mellanrum, och har i vissa fall orsakat problem för bland annat flygtrafiken.

Nu går landets meteorologiska institut ut med en varning om en seismisk svärm, och framhåller att nästa vulkanutbrott kan vara nära.
Det rapporterar The Guardian.

“Ett varningstecken”

Bara under de senaste tre dagarna har drygt 5,500 mindre jordbävningar skett på ön.

Den seismiska aktiviteten tros nu peka på att någonting håller på att byggas upp.

– Dessa jordbävningar utgör ett varningstecken, det är del av en större bild och vi vet att vi går in i en uppbyggnadsfas mot nästa vulkanutbrott, säger forskaren Matthew Roberts.

Inom 12 månader

Den senaste seismiska svärmen har beskrivits som ovanlig och kan innebära att ett vulkanutbrott är nära.

Det är oklart exakt när ett sådant utbrott kan ske, men Matthew Roberts menar att det kan ske inom ett år.

– Från mitt perspektiv som forskare och någon som har följt denna aktivitet mycket noga, skulle jag säga att ett utbrott inom de närmaste 12 månaderna är troligt, säger han till The Guardian.

Skedde 2010

Vulkanutbrott sker förhållandevis ofta på Island, men år 2010 skedde ett betydligt kraftigare sådant än vanligt.

Ett utbrott vid glaciären Eyjafjallajökull lamslog då hela den nordeuropeiska flygtrafiken på grund av att askmolnen från vulkanen inte var säkra att flyga igenom, enligt SVT.

Även förra året

Även förra året skedde vulkanutbrott i dalområdet Geldingadalur på Reykjaneshalvön.

Den utbröt efter det att flera mindre jordbävningar registrerats dagarna innan.

I juli 2023 skedde ett annat utbrott, även det vid Reykjaneshalvön, efter en dryg vecka av mindre jordskalv.

Isländska myndigheter har stenkoll på de seismiska utvecklingarna i landet och kommunikation till invånare sker löpande i fall av större utbrott.

Foto: S. Schmitt

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen