Varning utfärdad till Sverige: ”Bli inte frestad”

2023 06 13

Hårdare straff och en skärpt lagstiftning.

Så vill regeringen bekämpa den enorma våldsvåg som skakar Sverige.

Bland annat vill regeringen sänka straffåldern i landet.

Någonstans mellan 12 och 15 år kommer den nya gränsen att ligga på och tvångsmedel som att tömma mobiltelefoner på information kan vara på väg att införas.

– Unga personer som begår riktigt grova brott måste kunna mötas med en annan kraft än vad vi gör idag, sa justitieminister Gunnar Strömmer (M) till DN i mitten av maj.

”Otroligt viktigt”

Regeringen vill se hårdare tag mot unga kriminella.

Att sänka straffmyndighetsåldern beskriver Gunnar Strömmer delvis som ett förebyggande arbete.

– Det är otroligt viktigt att även brott som bedöms som ringa får en tydlig konsekvens, inte minst för unga människor. Om man väl har begått sina första brott är det mycket enklare att glida över i grövre brottslighet. Så skärpningar på det här området är helt centralt som preventiv åtgärd i den långsiktiga kampen mot den grova organiserade brottsligheten, kommenterade ministern i intervjun med DN.

Men justitieministern får mothugg av Beatriz Magaloni, en av världens ledande kriminologer. Magaloni, som är professor vid Stanford University i Storbritannien, har forskat på polismetoder mot gängkriminella med utgångspunkt i Mexico.

Hon befinner sig just nu i Stockholm där hon ska delta på en konferens med andra världsledande kriminologer. 

I Sverige ska Magaloni prisas för sin forskning.

Kritiserar regeringen

I samband med sitt besök i Sverige riktar Beatriz Magaloni kritik mot den svenska regeringens metoder.  

Enligt experten krävs det ett större fokus på förebyggande åtgärder i utsatta områden för att få ner den grova brottsligheten.

 Att sänka straffåldern kommer inte att fungera, enligt Magaloni.

– I min forskning har jag sett att sådana åtgärder inte får avsedd verkan. Mitt råd är att involvera människor som kan analysera informationen och ge vetenskapliga råd om vad som funkar och inte, säger kriminologen till TV4 och tillägger att åtgärder som ”skapar framtidstro” är vitala för att komma till rätta med brottsligheten i utsatta områden. 

Avslutningsvis skickar hon ett tydligt budskap till de svenska politikerna.

– Mitt främsta råd är att man inte ska låta sig frestas av brottspopulism.

Flera åtgärder

Regeringen och SD har presenterat flera "mönsterbrytande åtgärder" som ska tillämpas för att bekämpa den grova brottsligheten i Sverige. 

Bland annat:  

- Utökade möjligheter till preventiva tvångsmedel. Polisen ska få rätt att avlyssna eller övervaka personer i förebyggande syfte – utan att det finns en konkret brottsmisstanke. Lagen väntas träda i kraft under hösten.

- Utvisa fler gängkriminella. En möjlighet att kunna utvisa gängkriminella som saknar svenskt medborgarskap utan att de dömts för brott ska utredas.

- Dubbla straff för gängkriminella.

- Visitationszoner. Ett system med tidsbegränsade visitationszoner för att söka efter illegala vapen och sprängmedel ska upprättas. Åklagare ska kunna besluta om utökade befogenheter för polis att på en viss geografisk plats söka efter vapen och handgranater på människor och i fordon

- Straffreduktionen för de som är över 18 år ska tas bort. En utredning ska se över straffrabatten för de under 18 år och samtidigt överväga en sänkning av straffmyndighetsåldern.

- Ny huvudregel i sekretesslagstiftningen. All relevant information ska delas med brottsbekämpande myndigheter för att bekämpa brott. Myndigheter ska kunna dela information med brottsbekämpande myndigheter när det behövs för att bekämpa brott, bidragsfusk, felaktig bokföring och arbetslivskriminalitet.

- Kriminalisering av deltagande i kriminella gäng. Förslag till grundlagsändringar ska tas fram för att möjliggöra en kriminalisering av deltagande i, och samröre med, kriminella organisationer.

Foto: Armin Dröge Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 november 2025

JUST NU: Trump går till angrepp mot Ukraina

2025 11 23

USA:s president vädrar missnöje på söndagseftermiddagen.

Trump-administrationen har ännu inte uppnått sitt mål om ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Ryska missiler och drönare regnar alltjämt över ukrainska städer – samtidigt som ett nytt amerikanskt fredsförslag debatteras.

På söndagseftermiddagen går USA:s president Donald Trump till angrepp mot Ukraina.

“Ingen tacksamhet”

Presidenten uttrycker på nytt missnöje över hans föregångare Joe Biden – som han menar inte gjorde tillräckligt för att stoppa krigsutbrottet.

Han riktar samtidigt skarp kritik mot det ukrainska ledarskapet, med stora bokstäver.

– UKRAINAS "LEDARE" HAR INTE UTTRYCKT NÅGON TACKSAMHET FÖR VÅRA INSATSER, OCH EUROPA FORTSÄTTER ATT KÖPA OLJA FRÅN RYSSLAND, skriver han på Truth Social.

Trycker till Biden

Trump är mycket tydlig i hans kritik mot Joe Biden.

– Kriget mellan Ryssland och Ukraina är ett våldsamt och fruktansvärt krig som, med starkt och korrekt LEDARSKAP från USA och Ukraina, ALDRIG SKULLE HA HÄNT, skriver han.

– Det började långt innan jag tillträdde för en andra mandatperiod, under Sleepy Joe Bidens administration, och har bara blivit värre.

Läs mer: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden”

Kan säga nej

Det amerikanska fredsförslaget innebär bland annat att Ukraina ska dra sig tillbaka från Donetsk och minska sin militära styrka.

Ukraina har inte gett något tydligt besked om hur de ser på saken – men nya uppgifter pekar på söndagen på att Ryssland kan komma att tacka nej.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Skapar förutsättningar”

ISW förklarar.

– Ryska tjänstemän och statliga medier fortsätter att skapa informationsförutsättningar för att avvisa den USA-föreslagna fredsplanen på 28 punkter, vilket tyder på att Kreml aktivt förbereder det ryska folket på att inte acceptera något mindre än en fullständig seger i Ukraina.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: The White House

Text: Redkationen


BankID ändras vid årsskiftet

2025 11 23

Från årsskiftet går BankID igenom en förändring.

BankID går från och med januari in i statens nya id-system – och förändringen påverkar alla som använder tjänsten till vardags.

”Större trygghet för användarna”

Vid årsskiftet börjar Sveriges nya auktorisationssystem för elektronisk identifiering att gälla.

Nu står det klart att BankID är officiellt godkänt av Myndigheten för digital förvaltning, Digg, vilket innebär stora förändringar i bakgrunden – men också tydliga konsumentfördelar.

– För användare innebär auktorisationssystemet att det blir möjligt att logga in med flera olika e-legitimationer, meddelar Digg.

Över 8,6 miljoner svenskar använder BankID varje år – och alla kommer att märka av förändringarna, direkt eller indirekt.

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Mindre risk vid driftstopp

I dag är många myndighetstjänster låsta till en enda e-legitimation, ofta BankID.

Ett avbrott kan därför drabba hela landet på några minuter.

Med det nya systemet tvingas offentliga aktörer erbjuda flera id-lösningar samtidigt, vilket minskar risken för digitala stopp.

– Genom auktorisationssystemet ökar alternativen för inloggning, vilket gör att robustheten i systemet ökar. Det minskar sårbarheten, säkerställer att tjänsten fungerar även vid störningar och gör den tillgänglig för fler användare, uppger Digg.

För dig som användare betyder det att du – i fler lägen än tidigare – faktiskt kan logga in även om BankID ligger nere.

Ökad valfrihet för användare

Den stora förändringen sker alltså bakom kulisserna.

Användare kommer fortfarande se knappen ”Logga in med BankID” som vanligt.

Men från och med 2026 ligger fler av dessa inloggningar under statens centrala system istället för lokala myndighetsavtal.

Fördelen är att användare inte längre måste använda exakt den id-lösning som en tjänst kräver, utan fler alternativ ska vara godkända överallt.

Det gör det lättare för personer som inte har BankID, inte kan använda det på sin mobil eller föredrar en annan e-legitimation.

En utveckling som Digg beskriver som ”en nödvändig modernisering av Sveriges digitala infrastruktur.”

Förändringen gör systemet säkrare och mer tillgängligt, utan att kunder behöver ändra något i sitt BankID-användande.

LÄS MER: ”Årets pryl 2026” har utsetts

Foto: BankID

Text: Redaktionen