13 februari 2026

SVERIGE: Varning inför influensasäsongen

2022 11 09

Årets säsongsinfluensa kan slå extra hårt och riskgrupper befaras vara extra utsatta när influensasäsongen närmar sig.

Anledningen är att immuniteten försämrats under pandemiåren då många isolerade sig på grund av smittorisken, rapporterar SR Ekot.

"Extra viktigt"

Bengt Wittesjö, smittskyddsläkare i Blekinge, framhåller att det är extra viktigt att skydda sig mot influensan i år.  Även om influensavaccinet inte ger ett hundraprocentigt skydd så lindrar det symtomen och skyddar mot allvarlig sjukdom.

– Risken är att vi har en lägre immunitet och då är risken större att det är fler som blir sjuka. Den stora nyttan med vaccinet är att man kan minska risken väsentligt för att drabbas av en allvarlig sjukdom, säger han till SR.

Vaccinationen har dragit igång

Folkhälsomyndigheten har inlett den allmänna vaccinationen mot säsongsinfluensan.

– Vaccinet rekommenderas främst till riskgrupperna, det vill säga de som riskerar att bli allvarligt sjuka: gravida, personer som är 65 år eller äldre samt personer med vissa kroniska sjukdomar såsom kronisk hjärt- eller lungsjukdom, framhåller myndigheten.

Allmän  influensavaccination av riskgrupper påbörjas i hela landet den 8 november. Personer i riskgrupper kan även få en påfyllnadsdos av vaccin mot covid-19. 

– Det är viktigt att personer i riskgrupper får skydd mot både säsongsinfluensa och covid-19 eftersom båda virusen kan orsaka svåra infektioner. Vaccination är det bästa sättet att få skydd mot allvarlig sjukdom och död för personer som tillhör en riskgrupp, säger AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten.

Kan bli intensivt

Enligt Folkhälsomyndigheten är det för tidigt för att säga hur säsongens influensaepidemi kommer att utvecklas, men det finns en betydande risk för att den blir svårare än tidigare år.

– Spridningen av influensa har varit relativt låg i Sverige de senaste tre vintrarna, vilket betyder att fler nu är mottagliga för att smittas och insjukna. För de flesta går infektionen över av sig själv efter en veckas feber, muskelvärk, hosta och snuva eller som en lindrigare förkylning. Men en del personer drabbas hårdare, skriver myndigheten.

AnnaSara Carnahan rekommenderar personer att stanna hemma vid symptom.

– Influensa, covid-19 och andra luftvägsinfektioner kan ge samma symtom. Det är viktigt att stanna hemma om du känner dig sjuk med symtom som snuva, hosta, feber och muskelvärk. På det sättet minskar vi smittspridningen av de olika virus som cirkulerar.

Fakta vaccination mot säsongsinfluensan

  • Den allmänna vaccinationen mot säsongsinfluensa startade den 8 november. Fram till den 4 december prioriteras vaccination av riskgrupper.
  • För personer i riskgrupper är vaccinationen mot influensa kostnadsfri. Om det är aktuellt med en påfyllnadsdos vaccin mot covid-19 kan den ges samtidigt som influensavaccinet i de flesta situationer.
  • Samtliga personer på särskilda boenden för äldre (SÄBO) erbjuds precis som förra året ett förstärkt influensavaccin.
  • Från och med den 5 december kan personer som inte ingår i de prioriterade grupperna erbjudas vaccination.
  • Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Bank ID-varning utfärdas – konton töms på pengar

2026 05 24

Polisen går ut med en skarp varning för Bank ID-bedrägerier.

Polisen i Stockholm uppmärksammar nu flera fall där äldre personer blivit kontaktade via sms av vad som såg ut att vara Klarna, med uppmaning att ringa ett telefonnummer. 

Via telefon fick de information om att de hade utsatts för identitetskapning, och att en person från försäkringsbolaget skulle komma hem till dem och säkra deras värdesaker.

Personen som dök upp i hemmen var en bedragare – och nu går polisen ut med en varning för att förhindra att svenskarnas bankkonton töms på pengar.

Konton töms

Mannen som genomförde bedrägeriet döms nu för försök till grovt bedrägeri och penningtvättsbrott till fängelse i sex månader. 

Men det finns många bedragare som dagligen riktar in sig på tilltänkta offer.

Detta för att tömma deras konto på pengar efter att ha lurat till sig känsliga uppgifter som Bank-ID.

Polisen varnar

Telefonbedrägeri drabbar många, understryker polisen.

De går ut med en Bank ID-varning för att försöka förhindra ytterligare bedrägerier.

– Du kan förlora pengar genom att luras logga in på din bank eller lämna ut koder/ kortuppgifter, framhåller polisen.

– Du kan även bli av med pengar, guld och andra värdesaker i hemmet. Om någon ringer upp dig och du blir osäker ska du avsluta samtalet. Identifiera dig aldrig med Bank-id. Seriösa företag, organisationer och myndigheter tar aldrig kontakt och ber dig logga in eller lämna personliga uppgifter på det sättet. 

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Så skyddar du dig

Bedragarna riktar ofta in sig på äldre.

I en kampanj som bland andra Agneta Sjödin och Sverker Olofsson ställt upp på uppmanar polisen till att “våga vara otrevlig”.

Det handlar om att lägga på luren vid oväntade och suspekta samtal, att inte logga in på Bank-ID på andras uppmaning och att inte släppa in okända personer i hemmet.

Prata om det

Det kan även vara en bra idé att prata om bedrägerier med anhöriga.

– Att vara mentalt förberedd redan innan man får ett samtal eller ett sms är en viktig framgångsfaktor för att inte bli lurad, meddelar polisen.

– Det är också viktigt att prata om brotten för att minska skam och skuld som utsatta kan känna om de blir lurade. 

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen


23 maj 2026

Glädjande väderbesked inför sommaren

2026 05 23

Nu kommer goda nyheter inför sommarsemestern.

Sommaren närmar sig med stormsteg, och många undrar nog om det blir soligt och varmt eller om sommaren kommer att regna bort.

Nu kommer ett positivt besked – som särskilt avser en del av sommaren.

En varm sommar

Det ser ut att bli en hel del värme i Sverige och Europa i sommar, rapporterar SVT.

Exakt hur sommarvädret blir kommer till stor del att avgöras dels av lågtryck över Europa och Storbritannien, dels av ett högtryck över norra Europa, enligt kanalens meteorolog Nitzan Cohen.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger Cohen till kanalen.

Men mycket talar för att det blir en varm sommar.

Prognosen tyder på att högtrycket kommer att dominera, vilket gör att vi kan räkna med värme, enligt meteorologen. Flera prognoser sammanvägda tyder på samma sak.

Det är dock inte säkert att hela sommaren blir lika fin.

En del av sommaren ser ut att bli varmare.

Då blir det som varmast

Meteorologen flaggar för att den riktiga värmen kan slå till under senare delen av sommaren.

Det är inte säkert att inledningen av sommaren blir fullt lika varm.

– Utifrån det jag har sett kan det bli en mer blandad inledning och sen en varmare tendens senare, säger Nitzan Cohen till kanalen.

Den riktiga värmen kan komma i juli eller augusti, exakt när går inte att svara på i nuläget eftersom hela prognosen är osäker.

LÄS OCKSÅ: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Varnar för torka

Även tidigare prognoser har talat för att det kan bli en varm sommar.

Tidigare i maj kom en långtidsprognos för sommarens väder, baserad på ECMWF, det europeiska vädercentret, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Även där var prognosen god och talade för en varm sommar med medeltemperaturer klart över de genomsnittliga.

I den prognosen flaggades det också för att den svenska sommaren kan bli ovanligt torr i värmen.

– Det kan kännas härligt, men det här är väldigt allvarligt. Det är inte särskilt stora nederbördsmängder heller, utan det ligger under vad som är normalt, sade meteorologen Madeleine Westin till TV4.

LÄS OCKSÅ: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Text: Redaktionen