10 okt 2025

Varning för förödande tsunami – panikscener

2025 10 10

En omedelbar varning för en “förödande tsunami” har utfärdats.

Varningen har utfärdats efter en jordbävning med magnituden 7,4 utanför Filippinerna på fredagsmorgonen, rapporterar flera medier.

Även Indonesien varnar för tsunami.

"Livshotande höga vågor"

Den filippinska seismologiska myndigheten har varnat för en “förödande tsunami” med “livshotande höga vågor”, skriver BBC.

Enligt myndigheten kan de första vågorna slå in före klockan 11.43 lokal tid och fortsätta under flera timmar. 

– Vi har precis sett en varning från Pacific Tsunami Warning Center, som varnar för att tsunamivågor kan nå upp till tre meter över normal tidvattennivå längs vissa kuster i Filippinerna, rapporterar BBC.

Panikscener

Utanför ett sjukhus i Davao City råder samtidigt kaotiska scener då patienter och personal rusar efter att evakuera sig till säkerhet, uppger den brittiska kanalen som hänvisar till tv-bilder från filippinska PTV.

– I den södra filippinska provinsen Davao Oriental säger dess guvernör att människor drabbades av panik när jordbävningen inträffade och byggnader skadades, erfar BBC.

Enligt guvernören Edwin Jubahib har byggnader skadats av det kraftiga skalvet. 

Lämna stranden omedelbart

I Indonesien uppmanas folk att “behålla lugnet” och “undvik att sprida eller tro på obekräftad information”.

Filippinernas president Ferdinand Marcos Jr har beordrat omedelbar evakuering.

Alla människor i drabbade områden uppmanas att ta sig till högre mark och hålla sig borta från stranden till dess att myndigheterna säger något annat.

Sök- och räddningsinsatser kommer att sättas in så snart det är säkert, skriver Marcos Jr på Facebook.

– Vi arbetar dygnet runt för att se till att hjälpen når alla som behöver den.

Uppdatering: Filippinerna avblåste tsunamivarningen strax före klockan sju svensk tid.

Läs också: Drönare har slagit ned i Ryssland

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


8 april 2026

Populär aktie mot fritt fall – 250 000 svenskar äger den

2026 04 08

En populär aktie kan falla med motsvarande 30-50 procent.

Försvarsaktien Saab, som innehas av drygt 250 000 svenskar, har gått upp kraftigt de senaste åren.

I dagsläget är den värd över 600 kronor.

Men nu varnas det för att aktien kan falla med flera hundra kronor.

Kan falla rejält

Saab-aktien har ökat i värde från 200 till 600 kronor på bara några år.

Men aktien vilar på en ostadig grund och riskerar att falla kraftigt på kort tid, enligt en analys från DI.

Uppgången har drivits på av indexfonder som köper oavsett pris, och enligt tidningen har fonderna köpt utifrån felaktiga data.

Indexleverantörer redovisar free float, alltså andelen akter som är tillgängliga för fri handel, till 69 procent, men enligt tidningen bör siffran ligga på 44 procent.

Det gör att fonder köper mer än de egentligen borde, och priset pressas upp. Aktien har drivits upp av inflöden och om dessa avtar finns det få naturliga köpare.

– Under mars 2026 har indexfonderna fortsatt att öka sitt ägande i Saab. Frågan som övriga aktieägare i Saab bör ställa sig är vilket aktiepris som krävs för att det ska dyka upp eventuella dippköpare – om fondflödena avtar och aktien vänder ned, skriver tidningen i analysen och tillägger:

– Risken är att den nivån är flera hundra kronor ned. 

Flera hundra kronor

Den populära försvarsaktien riskerar nu att rasa i värde, enligt tidningen.

Den kan rasa med flera hundra kronor, eller runt 30-50 procent.

Saab-aktien har ökat i popularitet efter att kriget i Ukraina bröt ut, och har sedan dess tredubblats i värde.

Men nu förutspås aktien alltså rasa eftersom fonderna har köpt utifrån felaktiga data.

Om den populära aktien rasar så kan det påverka många svenska småsparare.

I mars föll Saab-aktien tungt efter en sänkt rekommendation från Bank of America, rapporterar EFN. Och nu finns alltså risken att aktien fortsätter rasa rejält.

Det är också en tidsfråga innan så kallade blankare kastar sig över aktien, rapporterar Börskollen. Det kan också bidra till att aktien faller.

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen