24mars26

Varning för bedragare – gäller deklarationen

2023 03 06

I dagarna får miljoner svenskar slutskattebesked från Skatteverket i samband med att myndigheten skickar ut inkomstdeklarationen.

I en tuff ekonomisk tid hoppas de flesta på skatteåterbäring.

Många är förväntansfulla.

En känsla som utnyttjas av bedragare.  

Det varnar Björn Appelgren, folkbildningsansvarig på Internetstiftelsen, för.

Stora händelser, högtider och katastrofer används ofta i bedrägerier.

–  Deklarationen är ytterligare en sådan omvärldshändelse som bedragarna använder. Vi går och väntar på deklarationsbeskedet och kanske sänker garden lite, säger han till SVT Nyheter.

Så undviker du bedragarna

Björn Appelgren framhåller att det är viktigt att vara uppmärksam på flera saker för att undvika bedragarna

För det första så kommunicerar Skatteverket och andra myndigheter aldrig via mejl och sms. De använder alltid sina e-tjänster.

Om du får ett mejl eller textmeddelande från en myndighet ska du aldrig öppna bifogade länkar eller filer.

– Släng mejlet, understryker Björn Appelgren.

Han tillägger att det även är viktigt att inte ge ut information via telefon.

– Ringer det någon från en bank eller myndighet och efterfrågar kortnummer, e-legitimation eller koder. Lägg på luren. Myndigheter kommunicerar inte på det sättet.

Svara aldrig

För det andra påpekar Björn Appelgren att man aldrig ska svara på mejl eller telefonsamtal från bedragare. Även om man svarar med avsikten att ”sätta dit” och ”avslöja” bedragaren.

– Om du gör det så bekräftar du bara att ditt nummer och din mejladress fungerar. Släng mejlet och ring inte tillbaka.

Avslutningsvis understryker Björn Appelgren att det är ytterst viktigt att så snabbt som möjligt spärra bankkort och bankkonton om man blivit utsatt för bedrägeri.

– Rädda pengarna först. Sen kan du polisanmäla, säger han till SVT Nyheter.

Vanligaste nätbedrägeriet

Enligt Internetstiftelsens undersökning Svenskarna och internet har drygt 60 procent av alla internetanvändare utsatts för någon typ av bedrägeriförsök det senaste året.

Bedragarnas vanligaste metod är bluffmejl och bluff-sms. Mer än hälften av alla internetanvändare har drabbats av detta det senaste året.

– Det är främst personer födda på 70-, 80- och 90-talet som drabbats. Män och kvinnor är utsatta i lika hög utsträckning, framhåller Internetstiftelsen.  

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen