Varnar regeringen – “utesluter inte väpnat angrepp”

2023 12 19

Det är mycket bråttom att stärka Sveriges civila försvar.

Budskapet i Försvarsberedningens nya rapport kan inte nog understrykas.

– Vi säger att vi behöver ha högsta beredskap för krig, säger Hans Wallmark (M), ordförande i just Försvarsberedningen, till Svenska Dagbladet.

Hans Wallmark pekar specifikt ut totalförsvaret.

Det är den delen som ytterst ska fungera som stödfunktion vid händelse av att Sverige blir invaderat.

Uttalandet kommer i samband med att beredningen idag lämnar över rapporten, som går under namnet “Kraftsamling”, till regeringen.

– Alla måste inse att vi måste börja planera för höjd beredskap och ytterst kriget och den väpnade striden, säger Hans Wallmark.

"Utesluter inte väpnat angrepp"

På tisdagseftermiddagen håller Försvarsberedningen och Hans Wallmark en pressträff i samband med överlämningen.

Det allvarliga budskapet betonas ännu en gång i direktsändning.

– Väpnat angrepp mot Sverige kan inte uteslutas, framhåller beredningen på pressträffen enligt Sveriges Radio som rapporterar direkt.

Alla måste delta

Att bygga ut totalförsvaret och stärka Sveriges civila försvar ska enligt Halls Wallmark specifikt tolkas som en signal till samtliga myndigheter i landet: alla måste delta i arbetet.

Det handlar också om att vara beredd på vilka villkor som ett krig ställer och en del i det är att göra om Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, nästan i grunden.

Utgångspunkten har varit att MSB har haft väldigt spretiga uppgifter och inte heller väldigt tydligt mandat. Det förslag som vi nu står bakom det handlar om att MSB ska få mer renodlade uppgifter och ansvar, säger Lars Wistedt (SD) från Försvarsberedningen till SR.

Lär av Ukraina

Rapporten har tydligt analyserat hotet från Ryssland och dragit viktiga lärdomar från Ukrainas civila försvar.

Det föreslås också att MSB inte längre ska ansvara för uppgifter gällande cybersäkerhet och uppdrag kopplade till räddningstjänst eller skydd av civilbefolkningen.

– Vi behöver analysera och lära oss och besöka Ukraina många gånger nu. Både medan kriget pågår och sen när det blivit fred, säger Hanna Gunnarsson (V) till radion och understryker att Sverige kan lära sig mycket av hur Ukraina hållit igång civilsamhället samtidigt som det regnat bomber och missiler över landet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


STORVINST: Svensk har vunnit hundratals miljoner

2025 08 09

En svensk har tagit hem storvinsten i Eurojackpot.

Under fredagskvällen prickade en svensk spelare in 5+2 rätt på Sveriges enda miljardspel Eurojackpot och tog därmed hem en vinst på cirka 409 miljoner kronor.

– Helt otroligt! Det är fantastiskt att vi får dela ut en jackpotvinst i Sverige ännu en gång, säger Filippa Jartén, kommunikatör på Svenska Spel Tur i ett pressmeddelande.

Det är dock i nuläget oklart vem som har vunnit och vart personen kommer från.

Senast 25 mars

Senast jackpotten gick till Sverige var den 25 mars 2025. 

Då hade en spelare i Västra Götalands län lämnat in ett spel för 150 kronor, vilket resulterade i en rekordvinst på hela 1 254 052 648 kronor. 

Nu har det alltså hänt igen.

Detta blir 10:e gången som en svensk tar hem jackpotten på Eurojackpot.

“Förändrar liv”

Filippa Jartén ser fram emot att få reda på vem det är som har vunnit.

– Vi vet att vinster i den här storleksklassen förändrar liv. Det ska bli väldigt spännande att se vem som har lämnat in den vinnande raden, säger hon.

– Det är en så speciell känsla att få ge ett så omvälvande besked. Jag kan bara föreställa mig hur det kommer att tas emot.

“Viktig del”

För vinnaren väntar därefter ett möte med banken, någonting som beskrivs som “en viktig del av Svenska Spel Turs spelansvar”.

–  Det är en vinst på en helt orimlig nivå! Vi erbjuder alla som vinner över 5 miljoner kronor juridisk och ekonomisk rådgivning i samband med utbetalningen, fortsätter Jartén.

Största vinsterna

Här är de största tidigare jackpotvinsterna, undantaget ovanstående:

Västra Götaland, 25 mars 2025 – 1 254 052 648 kronor (högsta vinsten någonsin i Sverige)

Kristianstad 26 juli 2024 – 250 951 363 kronor

Gislaved 23 februari 2024 – 173 234 853 kronor

Huskvarna 22 okt 2021 – 107 668 056 kronor

Jönköping 22 jan 2021 – 139 294 502 kronor

Kalmar 27 nov 2020 ─ 114 452 257 kronor

Ludvika 8 maj 2020 – 141 236 222 kronor

Örebro 15 mars 2019 – 561 942 260 kronor

Göteborg 20 juli 2018 – 257 985 846 kronor

Foto: Svenska spel

Text: Redaktionen


Högsta möjliga värmevarning – “Helvetiskt” i svenskparadis

2025 08 09

Det är riktigt varmt i turistparadiset Kanarieöarna.

Under den senaste tiden har det varit mycket varmt i Spanien.

Nu har spanska myndigheter gått ut med och förlängt en värmevarning på högsta möjliga nivå som gäller på Kanarieöarna – där många svenskar tillbringar sin semester.

Natten mot fredagen beskrivs som “helvetisk”, rapporterar spanska El Pais.

Värmevarning

Den hetta som Spanien har upplevt sedan augusti började kommer att fortsätta åtminstone fram till nästa torsdag. 

Detta har meddelats av den statliga meteorologiska myndigheten som återigen har förlängt värmevarningen – som har pågått sedan söndagen den 3 augusti – med ytterligare en dag, till nästa torsdag. 

För lördagen förväntas temperaturen överstiga 36 eller 38 grader i större delen av det inre av halvön, och kan nå 40 grader i dalarna vid floderna Tajo, Guadiana och Guadalquivir.

Röd varning

Kanarieöarna är den enda regionen i Spanien som kommer att vara under röd varning (extraordinär fara).

På söndag utvidgas denna varning även till Lanzarote, Fuerteventura och Teneriffa.

Sedan förra tisdagen har Kanarieöarna upplevt en tydlig uppåtgående temperaturtrend som kommer att fortsätta hela veckan, och den högsta temperaturen förväntas inträffa mellan lördag och måndag.

Temperaturen kan komma att överstiga 40 grader på de fyra öarna som omfattas av varningen.

Så blir det i Sverige

Hemma i Sverige är det inte riktigt samma temperaturer, men nästa vecka kommer det att bli varmare än vad det varit på sistone.

SMHI bekräftar även att det är meteorregn att vänta.

– Under början av nästa vecka är det årliga meteorregnet Perseiderna som mest aktivt, framhåller vädermyndigheten.

– Chanserna är goda att uppleva stjärnfallen om nätterna då det på de flesta håll är halvklart väder.

Blir varmare

I takt med att vinden börjar bli alltmer syd- eller sydvästlig förs allt varmare luft in söderifrån och det väntas efterhand soligare och torrare väder. 

– Längst i norr dröjer skurar kvar under måndag och tisdag innan vädret stabiliseras även där, fortsätter SMHI.

– Från mitten av veckan får större delen av landet allmänt 20-25 grader, dock något lägre i fjällkedjan.

Foto: Reiseuhu

Text: Redaktionen