JUST NU: Varnar Putin – ”Det kommer bli succé”

2023 04 27

Ukraina förbereder sig inför en stundande motoffensiv.

Med hjälp av västerländska vapen och militärfordon ska Ukraina trycka tillbaka de ryska ockupanterna.

Offensiven börjar snart och den kommer att bli framgångsrik.

Det lovar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i en intervju med NRK.

Han går ut en tydlig varning till de ryska trupperna och landets diktator Vladimir Putin.

– Det kommer att bli en offensiv och det kommer att bli en succé, säger han och tillägger att han noterar att de ryska trupperna blir mindre och svagare för varje dag.

– De har börjat flytta fokus till försvarslinjerna, berättar Zelenskyj. 

Stridsflygplan

Ukraina har rustats upp av EU och USA inför den stundande offensiven.

Tusentals västerländska stridsfordon har levererats till landet.

Polen och Slovakien har även skickat stridsflyg till den ukrainska armén.

Ett mycket viktigt beslut, enligt Zelenskyj.

– Det hjälper. Det är viktigt att ha kontroll över luftrummet. Vi kommer att fortsätta att fråga era länder om stridsflyg, säger han till NRK.

Natos besked: Ukraina är förberedda

Det är inte bara Zelenskyj som anser att Ukraina är redo att inleda en motoffensiv.

På torsdagen uppger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg att nästan alla stridsfordon som Nato lovat att leverera har passerat den ukrainska gränsen.

– 1 550 pansarfordon och 230 stridsvagnar har nu anlänt. Det är mer än 98 procent av det som utlovats, säger Stoltenberg på en pressträff enligt Reuters.

Han tillägger:

– Ukraina har nu den militära kapacitet de behöver för att ta tillbaka territorium.

Flera civila döda

Samtidigt som Ukraina förbereder sig inför den stundande offensiven, så fortsätter de ryska terrorbombningarna av ukrainska städer och byar.

Mins sju civila har dödats och 33 har skadats i Mykolajiv i södra Ukraina, rapporterar The Guardian.

Hamnstaden utsattes för omfattande luftangrepp mellan onsdagen och torsdagen.

Guvernören i  Mykolajiv,  Vitalii Kim, uppger att  22 flervåningsbyggnader, 12 privata hus och andra bostadshus har förstörts i attacken.

Enligt AFP avfyrade den ryska militären flera Kalibr-kryssningsrobotar från fartyg i Svarta havet.  

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen