JUST NU: Varnar Putin – ”Det kommer bli succé”

2023 04 27

Ukraina förbereder sig inför en stundande motoffensiv.

Med hjälp av västerländska vapen och militärfordon ska Ukraina trycka tillbaka de ryska ockupanterna.

Offensiven börjar snart och den kommer att bli framgångsrik.

Det lovar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i en intervju med NRK.

Han går ut en tydlig varning till de ryska trupperna och landets diktator Vladimir Putin.

– Det kommer att bli en offensiv och det kommer att bli en succé, säger han och tillägger att han noterar att de ryska trupperna blir mindre och svagare för varje dag.

– De har börjat flytta fokus till försvarslinjerna, berättar Zelenskyj. 

Stridsflygplan

Ukraina har rustats upp av EU och USA inför den stundande offensiven.

Tusentals västerländska stridsfordon har levererats till landet.

Polen och Slovakien har även skickat stridsflyg till den ukrainska armén.

Ett mycket viktigt beslut, enligt Zelenskyj.

– Det hjälper. Det är viktigt att ha kontroll över luftrummet. Vi kommer att fortsätta att fråga era länder om stridsflyg, säger han till NRK.

Natos besked: Ukraina är förberedda

Det är inte bara Zelenskyj som anser att Ukraina är redo att inleda en motoffensiv.

På torsdagen uppger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg att nästan alla stridsfordon som Nato lovat att leverera har passerat den ukrainska gränsen.

– 1 550 pansarfordon och 230 stridsvagnar har nu anlänt. Det är mer än 98 procent av det som utlovats, säger Stoltenberg på en pressträff enligt Reuters.

Han tillägger:

– Ukraina har nu den militära kapacitet de behöver för att ta tillbaka territorium.

Flera civila döda

Samtidigt som Ukraina förbereder sig inför den stundande offensiven, så fortsätter de ryska terrorbombningarna av ukrainska städer och byar.

Mins sju civila har dödats och 33 har skadats i Mykolajiv i södra Ukraina, rapporterar The Guardian.

Hamnstaden utsattes för omfattande luftangrepp mellan onsdagen och torsdagen.

Guvernören i  Mykolajiv,  Vitalii Kim, uppger att  22 flervåningsbyggnader, 12 privata hus och andra bostadshus har förstörts i attacken.

Enligt AFP avfyrade den ryska militären flera Kalibr-kryssningsrobotar från fartyg i Svarta havet.  

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen