Varnar för militär attack mot Cypern

2024 06 20

Igår meddelade Israels utrikesminister Israel Katz att det finns planer på en israelisk offensiv i Libanon.

Det skulle innebära ett “fullskaligt krig” mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hizbollah, uppger utrikesministern. 

Nu svarar den Iran-stödda milisen.

Och man gör det genom att hota med att attackera EU-landet och svenskparadiset Cypern, rapporterar bland annat The Guardian.

"En del av kriget"

Enligt Sayyed Hassan Nasrallah, ledare för Hizbollah, kan en isarelisk offensiv mot den libanesiska organisationen utlösa ett storkrig “utan några regler”.

Han menar dessutom att Cypern kommer att kunna bli ett mål om man tillåter Israel att använda dess territorium för att attackera Hizbollah.

– Att öppna cypriotiska flygplatser och baser för den israeliska fienden för att rikta in sig mot Libanon skulle innebära att den cypriotiska regeringen blir en del av kriget, och motståndet kommer att hantera det som en del av kriget, säger Hizbollah-chefen enligt den brittiska tidningen.

Cypern: Vi är en del av lösningen

Cypern har svarat på Hizbollahs hätska uttalande.

Enligt Nikos Christodoulides, president på den populära semesterön i Medelhavet, försäkrar att Cypern inte har några planer på att blanda sig i konflikten.

– Cypern förblir icke-involverade i militära konflikter och positionerar sig som en del av lösningen snarare än problemet.

Humanitär sjökorridor

Presidenten pekar bland annat på den humanitära roll man spelat i Mellanöstern då man underlättat öppnandet av en sjökorridor för att transportera bistånd till Gaza.

– Vår humanitära korridor är ett bevis på vårt engagemang för fred och stabilitet, säger Nikos Christodoulides.

Han menar också att Hizbollahs anklagelse mot Cypern är tagen i luften.

– Sådana uttalanden är inte trevliga, men de speglar inte verkligheten. Cypern deltar inte i några militära förpliktelser.

Populärast bland svenskarna

Cypern är ett av de allra mest populära resmålen för svenskar den här sommaren Det är bara Mallorca och Rhodos som ligger före bland de mest bokade charterresorna, enligt resebolaget Ving.

Bland Apollos kunder toppar Cypern listan över de mest populära resmålen för barnfamiljer.

Ticket vittnar om liknande tryck på samma land.

– Cypern är ett av Medelhavets mest solsäkra resmål, där värmen kommer tidig vår och dalar först sen höst. Det är därför ett ypperligt resmål även för de som har möjlighet att förlägga semestern innan midsommar eller efter skolstarten i augusti, för att dra nytta av de lägre priserna utanför högsäsongen, säger Tickets presstalesperson Sofia Eddelid i ett uttalande.

Foto: Secret Travel Guide

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 02

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen