Varnar för massiva protester i Sverige – ”väldigt upptrappad stämning”

2024 02 27

Kriget mellan Israel och Hamas har snart pågått i fem månader.

Israels har svarat kraftigt på Hamas terrorattack den 7 oktober. Enligt det Hamaskontrollerade hälsodepartementet har nästan 30 000 palestinier dödats under Israels offensiv.

Nu vänder Israel blicken mot den södra staden Rafah där 1,4 miljoner palestinier befinner sig. Israel hävdar att en markoffensiv mot staden kan avgöra kriget. Samtidigt varnar FN för att en markoffensiv  kommer leda till ”en slakt i Gaza”.

– Militäroperationer i Rafah kan leda till en slakt i Gaza. Det skulle också lämna en redan sårbar humanitär insats vid dödens dörr, sa FN:s humanitära chef Martin Griffiths i tisdags, enligt Reuters.

FN:s generalsekreterare Antonio Guterres framhöll i sin tur att en fullskalig invasion av Rafah skulle få ”förödande konsekvenser”.

Kan skjutas upp

På tisdagen kommer nya uppgifter om Israels planerade offensiv. Mycket tyder på att den kommer att skjutas fram i tiden.

Detta eftersom Israel och Hamas är nära att komma överens om en omfattande vapenvila.

Enligt Reuters har Hamas mottagit ett israelisk förslag på en 40 dagars lång vapenvila. Utöver vapenvilan föreslår Israel att tio fängslade palestinier ska släppas för varje israelisk gisslan hos Hamas. 

USA:s president Joe Biden hävdar att Israel har gått med på att stoppa  militära aktiviteter under den muslimska högtiden Ramadan, som förväntas pågå från 10 mars till 9 april.

– Israelerna är överens om att de inte kommer agera under Ramadan, för att ge oss tid att få ut alla gisslan, säger Biden under ett framträdande i NBC-programmet Late Night with Seth Meyers.

Kan leda till massiva protester i Sverige

Den förväntade vapenvilan kan leda till att Israels markoffensiv i Rafah skjuts upp till efter Ramadan. Ett beslut som riskerar att få stor påverkan i Sverige.

Det menar Anders Persson, som är Mellanösternexpert på Linnéuniversitetet.

– Risken är att det sammanfaller med Eurovision i Malmö, och det kan i sin tur leda till en väldigt upptrappad stämning här i Sverige, säger han till TV4 och tillägger:

– Det kan bli extra stora demonstrationer här om det pågår en markoffensiv i Rafah.

Polisen redo

Säkerheten står i fokus när Malmö arrangerar Eurovision i maj.

Flera grupper har redan ansökt om tillstånd för att demonstrera  utanför de två deltävlingarna och finalen på Malmö arena, den 7, 9 och 11 maj. Det rör sig om protester mot Israels krigsföring, men även om Israelvänliga demonstrationer, rapporterar DN.

– Vi förstår att många kommer att vilja uttrycka sin åsikt i samband med det här, det här är en internationell händelse och miljoner människor kommer att se evenemanget. Vi är måna om att det här ska kunna genomföras och vi vill därför att man söker om tillstånd för då har vi koll och kan garantera säkerheten, säger Nils Norling, Malmöpolisens presstalesperson, till tidningen.

Han understryker att polisen även är beredd på att det kan ske spontana, oanmälda protester under tävlingen.

– När någonting händer i omvärlden så händer saker i Malmö också. Det får alltid ringar på vattnet här. När vi ska ha ett enormt internationellt arrangemang så är det någonting som är väldigt närvarande i allt planeringsarbete.

Foto: F. Olivo

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen