Varnar för massiva protester i Sverige – ”väldigt upptrappad stämning”

2024 02 27

Kriget mellan Israel och Hamas har snart pågått i fem månader.

Israels har svarat kraftigt på Hamas terrorattack den 7 oktober. Enligt det Hamaskontrollerade hälsodepartementet har nästan 30 000 palestinier dödats under Israels offensiv.

Nu vänder Israel blicken mot den södra staden Rafah där 1,4 miljoner palestinier befinner sig. Israel hävdar att en markoffensiv mot staden kan avgöra kriget. Samtidigt varnar FN för att en markoffensiv  kommer leda till ”en slakt i Gaza”.

– Militäroperationer i Rafah kan leda till en slakt i Gaza. Det skulle också lämna en redan sårbar humanitär insats vid dödens dörr, sa FN:s humanitära chef Martin Griffiths i tisdags, enligt Reuters.

FN:s generalsekreterare Antonio Guterres framhöll i sin tur att en fullskalig invasion av Rafah skulle få ”förödande konsekvenser”.

Kan skjutas upp

På tisdagen kommer nya uppgifter om Israels planerade offensiv. Mycket tyder på att den kommer att skjutas fram i tiden.

Detta eftersom Israel och Hamas är nära att komma överens om en omfattande vapenvila.

Enligt Reuters har Hamas mottagit ett israelisk förslag på en 40 dagars lång vapenvila. Utöver vapenvilan föreslår Israel att tio fängslade palestinier ska släppas för varje israelisk gisslan hos Hamas. 

USA:s president Joe Biden hävdar att Israel har gått med på att stoppa  militära aktiviteter under den muslimska högtiden Ramadan, som förväntas pågå från 10 mars till 9 april.

– Israelerna är överens om att de inte kommer agera under Ramadan, för att ge oss tid att få ut alla gisslan, säger Biden under ett framträdande i NBC-programmet Late Night with Seth Meyers.

Kan leda till massiva protester i Sverige

Den förväntade vapenvilan kan leda till att Israels markoffensiv i Rafah skjuts upp till efter Ramadan. Ett beslut som riskerar att få stor påverkan i Sverige.

Det menar Anders Persson, som är Mellanösternexpert på Linnéuniversitetet.

– Risken är att det sammanfaller med Eurovision i Malmö, och det kan i sin tur leda till en väldigt upptrappad stämning här i Sverige, säger han till TV4 och tillägger:

– Det kan bli extra stora demonstrationer här om det pågår en markoffensiv i Rafah.

Polisen redo

Säkerheten står i fokus när Malmö arrangerar Eurovision i maj.

Flera grupper har redan ansökt om tillstånd för att demonstrera  utanför de två deltävlingarna och finalen på Malmö arena, den 7, 9 och 11 maj. Det rör sig om protester mot Israels krigsföring, men även om Israelvänliga demonstrationer, rapporterar DN.

– Vi förstår att många kommer att vilja uttrycka sin åsikt i samband med det här, det här är en internationell händelse och miljoner människor kommer att se evenemanget. Vi är måna om att det här ska kunna genomföras och vi vill därför att man söker om tillstånd för då har vi koll och kan garantera säkerheten, säger Nils Norling, Malmöpolisens presstalesperson, till tidningen.

Han understryker att polisen även är beredd på att det kan ske spontana, oanmälda protester under tävlingen.

– När någonting händer i omvärlden så händer saker i Malmö också. Det får alltid ringar på vattnet här. När vi ska ha ett enormt internationellt arrangemang så är det någonting som är väldigt närvarande i allt planeringsarbete.

Foto: F. Olivo

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen