8 november 2025

Världsunikt jättefynd hittat

2026 04 02

En världsunik guldskatt har återfunnits.

För drygt ett år sedan stals flera värdeföremål från ett nederländskt museum i staden Assen.

En 2 500 år gammal guldhjälm, som är helt unik och anses vara en av Rumäniens största skatter, var ett av föremålen som stals.

Dessutom försvann tre guldarmband som härstammar från år 450 före Kristus.

Nu har allt, förutom ett armband, återfunnits, rapporterar BBC.

– Det är ett efterlängtat resultat, säger den rumänska åklagaren Daniela Buruiană, enligt kanalen.

– Vi är glada över att vi nu här bevittnar återfinnandet av de rumänska artefakterna.

Togs av beväpnat gäng

Guldskatterna togs av ett beväpnat gäng som bröt sig in på Drentsmuseet i Assen för drygt ett år sedan.

Händelsen väckte stor upprördhet i Rumänien, då guldföremålen var utlånade från Rumäniens nationalhistoriska museum när de stals.

– De ingick i en utställning kallad "Dacia – riket av guld och silver", som berättar historien om civilisationen och folket som levde i dagens Rumänien före den romerska erövringen år 106 efter Kristus, uppger BBC.

Det hela ledde till en konflikt mellan Nederländerna och Rumänien, där den nederländska regeringen gick med på att betala omkring 5,7 miljoner euro i försäkringsersättning, uppger kanalen.

Vad som ska hända med de pengarna nu är ännu oklart.

LÄS OCKSÅ: ”30 kronor per liter” – chockbesked till svenska bilister

Blivit bucklig

Nu väntar en restaurering av den rumänska guldhjälmen, då den blivit bucklig.

Armbanden var helt oskadda när de hittades.

I Rumänien är glädjen stor över de återfunna föremålen. Särskilt hos den tidigare chefen för det nationalhistoriska museet, Ernest Oberländer-Târnoveanu.

– Detta är ett unikt föremål inom europeiskt och till och med globalt kulturarv. Hjälmen är en viktig social och politisk symbol för dakisk civilisation, säger han.

Tre sitter åtalade

Tre män sitter åtalade för stölden och kommer ställas inför rätta under april.

Men teorin är att de hade fått uppdraget på beställning.

– Konstexperter tror att hjälmen och armbanden stals på beställning av ett kriminellt gäng, uppger BBC.

LÄS MER: Varning om jobben: ”Mycket mörkt läge”

Foto: D-L-Almanzor 

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen