UTRIKES: Världens största vulkan har fått utbrott

2022 11 28

Världens största aktiva vulkan, Mauna Loa på Hawaii, USA, har fått utbrott.

Vulkanutbrottet började på söndagskvällen, rapporterar den amerikanska myndigheten US Geological Survey (USGS). 

– För närvarande är lavaflöden inneslutna inom toppområdet och hotar inte samhällen, uppger myndigheten i ett pressmeddelande.

USGS har dock höjt beredskapsnivån rejält.

Myndigheten bekräftar att nivån höjts från ”rådgivande” till ”varning”.

En drastisk ökning – från nivå två till den fjärde och kraftfullaste nivån på USGS varningsskala.

– Ett farligt utbrott är nära förestående, uppger myndigheten på sin hemsida.

Kan förändras snabbt

USGS uppmanar invånare att vara uppmärksamma och följa utvecklingen.

Vulkanens utbrott kan, redan i tidigt stadie, vara mycket kraftfullt och  lavaflödets utsträckning kan förändras snabbt.

Den lokala myndigheten, Hawaiian Volcano Observatory (HVO), kommer under dagen att genomföra flygspaning för att få en översikt av utbrottet och bedöma risknivån, rapporterar Reuters.

– Över ett dussin jordbävningar med magnitud över 2,5 har drabbat regionen under de senaste två timmarna, framhåller USGS.

Den kraftfullaste jordbävningen mätte 4,2 på Richterskalan.

Senaste utbrott i april

Mauna Loa har en höjd på totalt 4 170 meter över havet.

Vulkanens senaste utbrott inträffade i mars och april 1984. Lavaflödet från vulkanen sträckte sig över åtta kilometer och nådde närliggande staden Hilo.   

Fakta USGS varningsnivåer

- VANLIG NIVÅ

Vulkanen är i ett vilande, icke-eruptivt tillstånd eller har vulkanaktiviteten upphört och vulkanen har återgått till icke-eruptivt bakgrundstillstånd.

- RÅDGIVANDE NIVÅ

Vulkanen uppvisar tecken på en förhöjd nivå eller har vulkanaktiviteten minskat avsevärt efter en förändring, men fortsätter att övervakas noga för eventuell förnyad ökning.

- HÖJD BEREDSKAP

Vulkanen uppvisar ökad aktivitet och en ökad risk för utbrott eller är utbrott på gång men det utgör en begränsad risk. 

- VARNING 

Farligt utbrott är nära förestående.

Källa: US Geological Survey (USGS)

Arkivfoto: P Sberni

Text: Redaktionen 


16 okt 2026

Jysk stänger alla butiker i Sverige – på samma dag

2026 10 17

Det är ingen idé att gå och handla på Jysk söndagen den 8 november i år.

Har du ett särskilt ärende att göra hos den stora möbelkedjan är du härmed officiellt förvarnad. Se till att göra det lördagen den 7 november istället om du ska ut och shoppa den helgen. 

För den 8 november, då kommer nämligen samtliga dryga 160 Jyskbutiker i Sverige att vara stängda och låsta.

Anledningen är att hela personalstyrkan är inbjuden till den årliga personalfesten som den här gången kommer att hållas i Göteborg. Det bekräftar Sandra Martinsson, kommunikationschef på Jysk Sverige, för MarcusOscarsson.se.

– Det blir rekordstort med 1 500 gäster, säger hon.

– Vi vill att så många som möjligt ska komma på festen.

Två rekord

Att Jysk stänger alla butiker för att bjuda sina medarbetare på en hejdundrande fest har de senaste åren blivit tradition.

I år har den danska kedjan dessutom stora skäl att slå på lite extra. Jysk firar 35 år i Sverige och meddelade förra månaden ett nytt omsättningsrekord på knappt sex miljarder kronor det gångna räkenskapsåret. Det motsvarar en försäljningsökning på 9 procent och 750 000 fler kunder jämfört med föregående år.

Men oavsett är festen en stor kulturbärare för Jysk, berättar Sandra Martinsson. Arrangemanget är mycket uppskattat bland personalen. Förra året i Stockholm kom cirka 1 290 personer, även det ett deltagarrekord.

– Det är idel glädje. Man vill gå på festen, många har hört talas om den tidigare. Det är ett roligt betyg att vi växer, säger Sandra Martinsson.

Vilka reaktioner får ni från kunderna? 

– Förra året fick vi en negativ reaktion från en som hade åkt till butiken på söndagen. Men i övrigt brukar det bara vara positiva reaktioner som “klart ni ska göra detta, det borde fler göra". 

Hur mycket förlorar Jysk ekonomiskt på att hålla stängt en hel dag?

– Det kan jag inte säga. Vi har inte räknat på det. Vår vd Johan Sjödin har varit noga med att det inte spelar någon roll. Festen kostar i runda slängar 10-11 miljoner kronor och då räknar vi inte in medarbetarnas resor.

Läs mer: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Stängt även i Norge

Den stora personalfesten äger rum lördagen den 7 november och det är alltså dagen därpå som det är stängt i butikerna. I Norge gäller samma tradition. Där stängs allt imorgon den 17 oktober när en 1 200 personer stor personalstyrka samlas i Oslo.

Jysks butiker öppnar som vanligt igen i Sverige den 9 november.

Läs mer: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Foto: Jysk

Text: Redaktionen


16 okt 26

Allt är slut i Ukraina – nu aktiveras Putins brutala plan

2026 10 16

Ukraina uppges ha slut på robotar till det amerikanska luftförsvarssystemet Patriot.

Ett mardrömsbesked för det krigsdrabbade landet.

Systemet är avgörande för Ukraina förmåga att bekämpa ryska ballistiska robotar.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har i flera månader varnat för lagren av de amerikansktillverkade robotarna håller på att tömmas.

Nu ska robotarna till Patriotsystemen tagit helt slut, rapporterar CNN med hänvisning till källor med insyn.

Fler dödas

Uppgifterna väcker oro för att Ukraina blir ännu mer sårbart för ryska luftattacker.

Landets brist på Patriotrobotar har blivit tydlig under de senaste robotattackerna mot landet.

Under natten mot onsdag avfyrade Ryssland en våg av robotar mot den ukrainska huvudstaden Kyjiv. Fyra personer dödades och ytterligare 25 skadades i attacken.

Läs också: Natoland närmar sig Moskva – kan bli ”nya Ungern” 

Putins otäcka plan

Samtidigt förbereder Rysslands diktator Vladimir Putin en massiv eskalering i kriget. Enligt uppgifter till The New York Times planerar diktatorn att slå ut viktiga delar av Ukrainas energiförsörjning inom loppet av en månad.

Målsättningen uppges vara att slå ut tillgången till grundläggande samhällsfunktioner som el, värme och vatten i tre av landets största städer:

- Huvudstaden Kyjiv

- Landets näst största stad Charkiv

Tidningens hänvisar till uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten, som uppges ha kommit över ryska dokument som bekräftar den brutala planen. Om Ryssland lyckas genomföra den kan Ukraina stå inför en omfattande humanitär kris.

– Kyjiv, Charkiv och Odesa kan förlora 90 procent av sin kapacitet att förse städerna med el och värme. Dessutom kan städerna drabbas av allvarliga störningar i vattenförsörjningen och avloppssystemen, rapporterar oberoende Moscow Times.

Andra läser: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen