Väntad toppkandidat för Moderaterna byter parti

2021 10 28

Moderaternas kanske främsta kandidat till riksdagen i Kalmar län – som plötsligt kastades ut från riksdagslistan – går nu över till ett annat parti.

Då M:s nuvarande riksdagsledamot från Kalmar län, Jan R Andersson, avböjt omval såg Carl-Wiktor ”Glesbygdsmoderaten” Svensson från Högsby ut att vara den kandidat med i särklass störst chans att toppa Moderaternas riksdagslista inför 2022 tillsammans med Västerviks oppositionsråd Harald Hjalmarsson.

Kastades ut från listan

Men då Moderaternas nomineringskommitté bedömde att Carl-Wiktor Svensson inte hade tid för riksdagsuppdraget – trots att Carl-Wiktor själv tydligt poängterar att han på ett glasklart sätt klargjort för nomineringskommittén att han har tid – så kastades han ut från listan av nomineringsgruppen varpå han igår lämnade partiet.

Nu kommer nästa överraskning för Moderaterna i Kalmar län vars process att forma sin riksdagslista förvandlats till en öppen strid med anklagelser och bråk i partiet. Carl-Wiktor Svensson (fd M), som är känd under smeknamnet Glesbygdsmoderaten, byter nu över till ett annat parti.

Trogen Moderaterna i generationer

– Jag och min närmsta familj har varit Moderaterna trogna sedan generationer tillbaka och jag har personligen över 10 års ideellt engagemang, bland annat i den moderata partitoppen här i länet.  När man trots den bakgrunden ifrågasätter både min intention, ambition och prestationsförmåga genom att underlåta att låta mitt namn stå till förfogande på Moderaternas riksdagslista mot bakgrund av att jag är småbarnsförälder och dessutom osanningsenligt dementerar min kunskapsnivå avseende riksdagsämbetets närvaromässiga innebörd – har jag fått nog, sa han igår.

Byter till annat parti

Men han tänker inte överge sitt partipolitiska engagemang – utan gasar tvärtom vidare i ett annat parti.

– Är det här då slutet för glesbygdsmoderaten? Ja, tyvärr. Är det här slutet på ditt politiska intresse och engagemang? Nej. Jag känner en stark pliktkänsla, inte minst utifrån ett demokratiskt perspektiv och de 761 väljare som gav mig deras personliga förtroende 2018, säger Carl-Wiktor Svensson.

– Efter mycket noga övervägande, partiprogramsläsning och med mycket hänsynstagande till mitt gamla partis sakpolitik, har jag landat i att jag redan nu vill representera ett annat parti och genom mitt engagemang försöka göra skillnad politiskt, säger han.

Har tillfrågats av SD

Han berättar att han blivit tillfrågad av SD men tackat nej.

– Jag har stor respekt för delar av deras partiprogram samt Jimmie Åkesson som partiföreträdare, säger han.

I stället går han nu över till ett annat parti.

Fokus på landsbygden och sjukvården

– Vid mina övervägande har jag lagt stor vikt vid värderingar och sakpolitik. Därför har jag valt att söka medlemskap i Kristdemokraterna. Landsbygdsfrågor, äganderätt, integration, sjukvård och skattepolitiken samt min roll som småbarnsförälder har fällt avgörandet – och så förstås att vi måste göra verklighet av politiken och byta ut denna företags- och landsbygdsfientliga regering med Miljöpartiet i spetsen. Jag uppmanar er att läsa KD:s partiprogram, i synnerhet delen om landsbygd. Mitt engagemang kvarstår, jag tycker vad jag tycker och känner att jag kan stå för det inom KD, och även om jag inte håller med Kristdemokraterna om precis allt, så får man försöka komma ihåg att jag inte heller höll med Moderaterna om allt och att man bäst förändrar detta genom envist engagemang och övertygelse.

En ”sista” hälsning

Carl-Wiktor Svensson är besviken över hur Moderaterna hanterat honom – en känsla han delar med Harald Hjalmarsson i Västervik som också sparkats ut från riksdagslistan mot sin vilja – och den före detta Glesbygdsmoderaten sänder också vad som tycks vara något av en sista hälsning till Moderaterna i Kalmar län.

– Kom ihåg – oavsett om det är kulingvind, valvindar eller mediastorm – så måste vi ta hand om varandra och våra familjer i första rum oavsett hur illa det blåser.

Läs hela Carl-Wiktors meddelande här.

Foto: Carl-Wiktor Svensson, Montage


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen