Väntad toppkandidat för Moderaterna byter parti

2021 10 28

Moderaternas kanske främsta kandidat till riksdagen i Kalmar län – som plötsligt kastades ut från riksdagslistan – går nu över till ett annat parti.

Då M:s nuvarande riksdagsledamot från Kalmar län, Jan R Andersson, avböjt omval såg Carl-Wiktor ”Glesbygdsmoderaten” Svensson från Högsby ut att vara den kandidat med i särklass störst chans att toppa Moderaternas riksdagslista inför 2022 tillsammans med Västerviks oppositionsråd Harald Hjalmarsson.

Kastades ut från listan

Men då Moderaternas nomineringskommitté bedömde att Carl-Wiktor Svensson inte hade tid för riksdagsuppdraget – trots att Carl-Wiktor själv tydligt poängterar att han på ett glasklart sätt klargjort för nomineringskommittén att han har tid – så kastades han ut från listan av nomineringsgruppen varpå han igår lämnade partiet.

Nu kommer nästa överraskning för Moderaterna i Kalmar län vars process att forma sin riksdagslista förvandlats till en öppen strid med anklagelser och bråk i partiet. Carl-Wiktor Svensson (fd M), som är känd under smeknamnet Glesbygdsmoderaten, byter nu över till ett annat parti.

Trogen Moderaterna i generationer

– Jag och min närmsta familj har varit Moderaterna trogna sedan generationer tillbaka och jag har personligen över 10 års ideellt engagemang, bland annat i den moderata partitoppen här i länet.  När man trots den bakgrunden ifrågasätter både min intention, ambition och prestationsförmåga genom att underlåta att låta mitt namn stå till förfogande på Moderaternas riksdagslista mot bakgrund av att jag är småbarnsförälder och dessutom osanningsenligt dementerar min kunskapsnivå avseende riksdagsämbetets närvaromässiga innebörd – har jag fått nog, sa han igår.

Byter till annat parti

Men han tänker inte överge sitt partipolitiska engagemang – utan gasar tvärtom vidare i ett annat parti.

– Är det här då slutet för glesbygdsmoderaten? Ja, tyvärr. Är det här slutet på ditt politiska intresse och engagemang? Nej. Jag känner en stark pliktkänsla, inte minst utifrån ett demokratiskt perspektiv och de 761 väljare som gav mig deras personliga förtroende 2018, säger Carl-Wiktor Svensson.

– Efter mycket noga övervägande, partiprogramsläsning och med mycket hänsynstagande till mitt gamla partis sakpolitik, har jag landat i att jag redan nu vill representera ett annat parti och genom mitt engagemang försöka göra skillnad politiskt, säger han.

Har tillfrågats av SD

Han berättar att han blivit tillfrågad av SD men tackat nej.

– Jag har stor respekt för delar av deras partiprogram samt Jimmie Åkesson som partiföreträdare, säger han.

I stället går han nu över till ett annat parti.

Fokus på landsbygden och sjukvården

– Vid mina övervägande har jag lagt stor vikt vid värderingar och sakpolitik. Därför har jag valt att söka medlemskap i Kristdemokraterna. Landsbygdsfrågor, äganderätt, integration, sjukvård och skattepolitiken samt min roll som småbarnsförälder har fällt avgörandet – och så förstås att vi måste göra verklighet av politiken och byta ut denna företags- och landsbygdsfientliga regering med Miljöpartiet i spetsen. Jag uppmanar er att läsa KD:s partiprogram, i synnerhet delen om landsbygd. Mitt engagemang kvarstår, jag tycker vad jag tycker och känner att jag kan stå för det inom KD, och även om jag inte håller med Kristdemokraterna om precis allt, så får man försöka komma ihåg att jag inte heller höll med Moderaterna om allt och att man bäst förändrar detta genom envist engagemang och övertygelse.

En ”sista” hälsning

Carl-Wiktor Svensson är besviken över hur Moderaterna hanterat honom – en känsla han delar med Harald Hjalmarsson i Västervik som också sparkats ut från riksdagslistan mot sin vilja – och den före detta Glesbygdsmoderaten sänder också vad som tycks vara något av en sista hälsning till Moderaterna i Kalmar län.

– Kom ihåg – oavsett om det är kulingvind, valvindar eller mediastorm – så måste vi ta hand om varandra och våra familjer i första rum oavsett hur illa det blåser.

Läs hela Carl-Wiktors meddelande här.

Foto: Carl-Wiktor Svensson, Montage


10 november 2025

Lavrov fly förbannad – ”Finns inga gränser”

2026 05 23

Rysslands utrikesminister är inte alls glad.

Spänningarna mellan Ryssland och väst fortsätter att öka.

Under de fyra år sedan kriget inleddes har Moskva och de europeiska huvudstäderna glidit allt längre ifrån varandra.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov är inte alls glad – och han menar att “den västerländska aggressionen inte har några gränser”.

“Finns inga gränser”

Lavrov menar att det numera nästan inte finns någon skillnad på Nato och EU.

Han säger att väst använder militären och ekonomin på opassande sätt.

– Västvärlden känner inga gränser i tillämpningen av denna aggressiva politik, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– De tar till illegala, exempellösa sanktioner som undergräver alla den västerländska världens tidigare grundprinciper, vilka baserades på frihandel, marknadskrafter, äganderättens helgd och mycket mer. 

“Inte bara Ryssland"

Lavrov säger även att västvärlden genomför militära aktioner som inte är acceptabla.

Men det är inte Ryssland han talar om.

– Vi ser detta i det som händer kring Iran, och vi ser det i andra delar av Mellanöstern som gränsar direkt till Eurasien: Palestina, Libyen, Syrien, Jemen.

Han menar också att väst använder propaganda för att ge en felaktig bild av vad han beskriver som “specialoperationen i Ukraina”.

Läs mer: Panik på Krym – inför ransonering

Pavels ord

Samtidigt som Lavrov dundrar mot väst menar Tjeckiens president Petr Pavel att det är dags för Nato att “visa tänderna” mot Ryssland, rapporterar The Guardian.

Pavel föreslår en rad alternativ, inklusive att stänga av dess internet, koppla bort dess banker från globala finansiella system och skjuta ner stridsflygplan som kränker allierat luftrum.

“Skrattar åt oss”

Pavel säger vidare att Rysslands militära ledare skrattar åt Natos oförmåga att agera.

– När jag frågade dem varför de utför dessa provokativa handlingar i luften – farliga möten på nära håll eller överflygningar ovanför örlogsfartyg i Svarta havet eller Östersjön – var deras svar: “därför att vi kan”. Det är precis det beteendet vi tillät, säger Pavel.

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 maj 2026

Glädjande väderbesked inför sommaren

2026 05 23

Nu kommer goda nyheter inför sommarsemestern.

Sommaren närmar sig med stormsteg, och många undrar nog om det blir soligt och varmt eller om sommaren kommer att regna bort.

Nu kommer ett positivt besked – som särskilt avser en del av sommaren.

En varm sommar

Det ser ut att bli en hel del värme i Sverige och Europa i sommar, rapporterar SVT.

Exakt hur sommarvädret blir kommer till stor del att avgöras dels av lågtryck över Europa och Storbritannien, dels av ett högtryck över norra Europa, enligt kanalens meteorolog Nitzan Cohen.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger Cohen till kanalen.

Men mycket talar för att det blir en varm sommar.

Prognosen tyder på att högtrycket kommer att dominera, vilket gör att vi kan räkna med värme, enligt meteorologen. Flera prognoser sammanvägda tyder på samma sak.

Det är dock inte säkert att hela sommaren blir lika fin.

En del av sommaren ser ut att bli varmare.

Då blir det som varmast

Meteorologen flaggar för att den riktiga värmen kan slå till under senare delen av sommaren.

Det är inte säkert att inledningen av sommaren blir fullt lika varm.

– Utifrån det jag har sett kan det bli en mer blandad inledning och sen en varmare tendens senare, säger Nitzan Cohen till kanalen.

Den riktiga värmen kan komma i juli eller augusti, exakt när går inte att svara på i nuläget eftersom hela prognosen är osäker.

LÄS OCKSÅ: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Varnar för torka

Även tidigare prognoser har talat för att det kan bli en varm sommar.

Tidigare i maj kom en långtidsprognos för sommarens väder, baserad på ECMWF, det europeiska vädercentret, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Även där var prognosen god och talade för en varm sommar med medeltemperaturer klart över de genomsnittliga.

I den prognosen flaggades det också för att den svenska sommaren kan bli ovanligt torr i värmen.

– Det kan kännas härligt, men det här är väldigt allvarligt. Det är inte särskilt stora nederbördsmängder heller, utan det ligger under vad som är normalt, sade meteorologen Madeleine Westin till TV4.

LÄS OCKSÅ: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Text: Redaktionen