JUST NU: Vänsterpartiet och Moderaterna i bråk om narkomaner

2022 05 27

Politiker har hamnat i konflikt gällande regionens missbrukare.

I region Västmanland har det länge planerats att upprätta en lokal där människor som har problem med missbruk kan byta sina smutsiga sprutor mot rena, ett så kallat sprututbyte. 

Bakgrunden till metoden är att minska smittspridning av bland annat HIV och hepatit när narkomaner återanvänder gamla sprutor.

Vill stoppa sprututbytet

Nu har Vänsterpartiet och Moderaterna emellertid hamnat i stor konflikt med varandra huruvida sprututbytet egentligen ska vara tillgängligt för regionens narkomaner, rapporterar Sveriges Radio.

Vänsterpartiet är för metoden, men Moderaterna gör allt de kan för att sätta stopp för mottagningen.

“Bryter mot lagen”

Enligt partiet finns det ingen spridning av HIV och hepatit som motiverar ett sprututbyte. Istället vill Moderaterna satsa på andra insatser för att hjälpa människor ur missbruk.

– Vi tycker inte att vi ska använda skattebetalarnas pengar till att finansiera redskap som används för att bryta mot lagen, och det är det som sker genom sprututbytesprogram, säger Mikael Andersson Elfgren (M) till SR.

“Hakar upp sig”

Vänsterpartiet i regionen säger att Moderaterna fokuserar på fel saker och att sprututbytet fyller en viktig funktion.

– Man hakar upp sig på en del av hela konceptet med lågtröskelmottagande. Sprututbytesdelen är den del som stoppar smittspridning väldigt effektivt, säger Hans Jansson, vänsterpartistisk oppositionsråd i region Västmanland. 

Avfärdar argument

Hans Jansson köper inte Moderaternas argument om att smittorisken skulle vara låg.

– Att HIV inte sprids nu eller att det varit lågt under en period i Västmanland kan ändras över tid. Det här är “harm reduction”, alltså att minska skadeverkningen av narkotika, och det har visat väldigt bra resultat i övriga Sverige, Europa och världen så jag förstår inte varför vi ska vända oss emot det, säger han enligt SR.

Regeringen vill ändra lagen

Tidigare i år föreslog regeringen att tillgängligheten till sprututbyte ska öka. Enligt förslaget, som väntas träda i kraft 1 augusti 2022, ska en person kunna byta sina sprutor även i en region som den inte bor i.

– Sprututbyte är viktigt för att minska risken för smittspridning av allvarliga sjukdomar och för att personer med missbruk eller beroende ska få bättre möjlighet till rätt vård och stöd. Jag är glad i att vi nu kan öka tillgängligheten till sprututbyte ytterligare, kommenterade socialminister Lena Hallengren (S) beslutet i ett pressmeddelande.

Foto: J. Gonzales.

Text: Redaktionen


JUST NU: Danmark läxar upp USA

2025 11 06

”Håll fingrarna borta”.

Det är budskapet från Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen till USA:s nya ambassadör i landet, Kenneth A. Howery. 

Uppmaningen gäller Grönland – som USA:s president Donald Trump vill göra amerikanskt.

Nu höjer Lars Løkke Rasmussen tonen. Efter att ha träffat den nytillträdde ambassadören förklarar utrikesministern att han framfört ett tydligt budskap: Grönland kommer aldrig bli en del av USA och ambassadören bör ”hålla fingrarna borta” från ön.

– Det borde han och det gäller även USA generellt. Amerikanerna är medvetna om detta, säger Løkke Rasmussen till DR.

– Vi är öppna för alla tänkbara samarbeten, men det finns naturligtvis en röd linje gällande kungarikets territoriella integritet, fortsätter ministern.

Vidare uppger Løkke Rasmussen att han förklarat för Kenneth A. Howery att den danska befolkningens bild av USA har försämrats kraftigt på grund av agerandet kring Grönland.

Försökt infiltrera Grönland

Løkke Rasmussens skarpa uttalande kommer bara månader efter att danska medier rapporterat om en amerikans påverkansoperation på Grönland.

Enligt uppgifter till DR har män med kopplingar till president Trump försökt sammanställa en lista med namn på grönländska medborgare som stöder USA:s planer på att ta över Grönland.

Det slutgiltiga målet uppges ha varit att starta en utbrytarrörelse på ön. 

– Målet med operationen är att penetrera det grönländska samhället för att försvaga relationerna med Danmark inifrån och få grönlänningarna att underkasta sig USA, rapporterade DR med hänvisning till källorna.

LÄS MER: Storbritannien slår larm – fartyg beskjutet

Utesluter inte militär operation

Donald Trump har inte uteslutit att använda militärt våld för att ta kontroll över Grönland.

–  Det finns en god möjlighet att göra det utan militärt våld. Men jag utesluter ingenting, sade han till NBC News i april.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär | Ekonomibladet

Foto: P. Weaver resp Government Portal Ukraine

Text: Redaktionen


CHOCKUPPGIFTER: Då avgår Putin

2025 11 06

Att Rysslands diktator Vladimir Putin inte vill lämna ifrån sig makten är ingen hemlighet.

Det har länge rapporterats om diktatorns ambition att leva ett långt och hälsosamt liv.

Under ett besök i Peking fångade en mikrofon när Putin pratade om ”odödlighet” med Kinas diktator Xi Jinping.

– Med ständiga framsteg inom bioteknik kommer mänskliga organ att transplanteras i allt större utsträckning... vilket låter oss leva allt yngre, och kanske till och med uppnå odödlighet, sade Putin till sin kinesiske motsvarighet.

Uppgifter: Då avgår han

Nu kommer nya uppgifter om Putins maktambitioner.

Enligt den ryske journalisten och historikern Ilja Davlyatjin är Putins plan att regera fram till 2050 – då han fyller 97 år.

– Det finns en enkel förklaring till det:  då fyller hans äldste son Ivan 35. Det är vid den åldern man kan bli vald till president i Ryssland, säger Davlyatjin till finska Iltalehti.

Ett chockbesked från den grävande journalisten. Om prognosen stämmer planerar Putin att stanna ytterligare 25 år vid makten.

LÄS MER: EU slår till mot vanliga ryssar

Barn med elitgymnast

Putins son Ivan – som Davlyatjin förutspår kommer ta över makten i Ryssland – är ett av diktatorns påstådda barn med den tidigare OS-gymnasten Alina Kabaeva.

Enligt obekräftade uppgifter har diktatorn fyra barn tillsammans med Kabaeva.

Kreml har länge förnekat alla kopplingar mellan Putin, 72, och Kabaeva, 42, trots att medier har rapporterat om en romantisk relation i över ett decennium.

I augusti rapporterades det att Putin beordrat massiva säkerhetsåtgärder kring hans bostad i Valdaj – där Kabaveva och hennes två unga söner uppges leva.

Minst tolv luftvärnssystem av modellen Pantsir har placerats ut i området runt bostaden, rapporterade oberoende Moscow Times med hänvisning till satellitbilder.

– Som jämförelse har myndigheterna i Moskvaregionen, där det bor över 20 miljoner människor, placerat ut cirka 60 luftförsvarssystem sedan krigets början – bara fem gånger fler än antalet som skyddar bostaden i Valdaj, uppgav tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU slår till mot vanliga ryssar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen