Vänsterpartiet i skandal – ”särskilt allvarligt”

2024 08 30

Det stormar kring Vänsterpartiet.

Flera V-politiker anklagas för antisemitism.

Det rapporterar både Aftonbladet och Sydsvenskan.

En av politikerna som pekas ut är Kristoffer Lundberg, ordförande för Vänsterpartiet i Angered.

Lundberg uppmärksammas för ett Facebook-inlägg i samband med Vänsterpartiets i Angereds årsmöte i februari.

I inlägget skriver V-politikern att mötet inleddes med en hälsning från den av EU och USA terrorklassade palestinska rörelsen PFLP, Folkfronten för Palestinas befrielse. PFLP:s militära gren Abu Ali Mustafa Brigades deltog i massakern på judar den 7 oktober.

– Länge leve ert uppskattade årsmöte, länge leve era kontinuerliga ansträngningar, leve världens fria människor, leve Palestina, leve Gaza, må den sionistiska ockupationen falla, bojkotta Israel, framhöll den terrorklassade gruppen i hälsningen.

Vänsterpartiets partisekreterare Aaron Etzler uppger att partistyrelsen ser allvarligt på händelsen.

– Jag har pratat med Kristofer Lundberg, även distriktet har gjort det, och vi kommer att fortsätta de samtalen. Vi ser särskilt allvarligt på frågan om PFLP, skriver han till Aftonbladet.  

Nya avslöjanden

Sydsvenskan pekar ut två andra V-politiker som spridit antisemitiska påståenden: Ali Hadrous, i Landskronas kommunfullmäktige och Orwa Kadoura, vice ordförande för Vänstepartiet i Malmö.

Enligt tidningen har Kadoura spridit antisemitiska budskap och delat en video som hyllar terrorattacken den 7 oktober.

Ali Hadrous uppges ha spridit judehat, konspirationsteorier och hyllat terrorister i flera år.

Jesper Sahlén, ordförande för Vänsterpartiet Skåne, har tagit del av Landskronapolitikerns inlägg.

– Det är ju väldigt tydligt att i det han har skrivit så finns det antisemitism och det går emot allt vad Vänsterpartiet står för. Vi är ett antirasistiskt parti som står för allas lika värde, säger han till tidningen.

Vidare uppger Sahlén att Ali Hadrous kommer lämna sina politiska uppdrag i kommunfullmäktige och Vänsterpartiets styrelse i Landskrona.

Får stanna 

Orwa Kadoura blir inte av med sina uppdrag. 

Malmöpolitikern har raderat samtliga antisemitiska inlägg och menar själv att han inte förstått att budskapen var antisemitiska. Partisekreterare Aron Etzler har även haft ett enskilt samtal med Orwa Kadoura.

– Orwa har tagit till sig av kritiken och insett vad som är fel, säger Jesper Sahlén till Sydsvenskan.

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen