Vansinnesdåd mot svensk utomlands

2023 11 29

En svensk man har skjutits i Norge.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att en person har blivit skjuten i Norge.

Det rör sig om en svensk man som ska ha blivit träffad av 7-8 skott.

Den brutala skjutningen ägde rum vid en idrottsplats i staden Moss söder om den norska huvudstaden.

Det rapporterar NRK.

Oklart skadeläge

Mannen har förts till sjukhus med ambulanshelikopter, skadeläget är ännu oklart.

Han är tidigare känd av polisen.

Polisen har nu inlett en jakt efter två gärningspersoner som lämnat platsen i en mörk bil.

Båda gärningspersonerna kan fortfarande vara beväpnade, meddelar den norska polisen.

Tidigare dömd

Mannen är i 30-årsåldern och ska enligt uppgifter ha träffats av flera skott.

– Det ska ha avfyrats uppskattningsvis sju till åtta skott, säger juristen Harald Holmsen till NRK.

Mannen är enligt uppgifter till Expressen hemmahörande i Stockholmsområdet och har tidigare dömts för bland annat misshandel och stöld.

Det är oklart om mannen är del av ett kriminellt nätverk i Sverige.

“Målmedveten handling”

Den norska polisen framhåller via X att det rör sig om ett riktat dåd.

– Det verkar vara en målmedveten handling.

Under kvällen har den norska polisen meddelat att de skärper gränskontrollerna mot Sverige under tisdagskvällen och att de kommer att kontrollera bilar som ska över gränsen.

Det rapporterar SVT.

Flera händelser

Det är oklart vad gärningspersonerna hade för motiv och om det har någonting att göra med gängkriminaliteten i Sverige.

Under de senaste månaderna har skjutvåldet i Sverige lugnat ner sig, någonting som polisen menar har att göra med att flera personer inblandade i våldet har gripits utomlands.

Bland annat har gripanden skett i Spanien, Serbien och Turkiet.

– De har beställt uppdrag från utlandet och skickat till Sverige. Att beställare utomlands är frihetsberövade är absolut en avkylande faktor, säger polisens biträdande kommenderingschef Tommy Gustafsson till DN.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen