I NATT: Våldsam vindkraftsolycka

2023 05 11

Ett vindkraftverk har fattat eld under natten till torsdagen.

Kraftverket är beläget utanför Ystad i Skåne och räddningstjänst har ryckt ut för att försöka släcka branden, enligt SVT.

– Två av tre vingar har börjat brinna så kraftigt att de störtat ned på marken, rapporterar tv-kanalen.

Brinner fortfarande

Räddningstjänsten larmades och hade strax efter klockan 5 på morgonen släckt den markbrand som uppstått kring platsen.

Själva vindkraftverket brinner dock fortfarande för fullt.

– Man ska absolut inte gå nära, det kan fortfarande trilla ned bitar från vindkraftverket, säger Rickard Nilsson som är ledningsoperatör vid räddningstjänsten.

Kommer brinna ned

Branden i vindkraftverket är dock så pass svårhanterad att den inte går att släcka.

Räddningstjänsten har därför beslutat att låta kraftverket brinna ned till grunden.

– Ägaren har tagit över branden, informerar Rickard Nilsson.

Det ska inte finnas någon spridningsrisk då vindkraftverket står isolerat i förhållande till andra objekt i samma område.

Oklart varför

I skrivande stund är det inte känt varför branden har uppstått i det aktuella vindkraftverket.

Att det börjar brinna i vindkraftverk har skett förr, men det är mycket ovanligt.

– I de få fall brand har uppstått har den uppstått på grund av tekniska fel i den elektriska utrustningen, framhåller Vattenfall.

Flera bränder i Ystad

Ystad har de senaste dagarna drabbats av en rad bränder redan före nattens händelse.

I söndags skickades exempelvis polis tillsammans med räddningstjänst och ambulanssjukvård till en byggnad i staden.

– Enligt räddningstjänstens framkomstrapport brinner det i ett poolhus, som är sammanbyggt med bostadshus, framhöll polisen vid tillfället.

Igen misstanke om brott

Tidigare samma dag hade en vedbod i en mindre ort i samma kommun fattat eld.

Hur branden startat är i nuläget oklart. Ingen person ska ha kommit till skada, framgår i polisens rapportering.

Det finns inga misstankar om brott om de senaste dagarnas bränder i Ystad.

För närvarande finns det heller inga sådana uppgifter om branden i vindkraftverket i natt.

Arkivfoto: Z. Fengsheng resp C. Burns 

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen