Våldsam olycka – två unga personer döda

2024 04 19

Två yngre män har dött efter en våldsam bilolycka.

Händelsen ägde rum utanför Eskilstuna under natten till fredagen, men bekräftas av polisen först vid 7-tiden på morgonen.

Det handlar om en bil som i hög fart kolliderat med ett träd på en mindre väg.

– Personbilen körde in i ett träd i ganska hög hastighet och båda personerna har avlidit, säger polisens vakthavande befäl Erik Creutz till Aftonbladet.

Utreder brott

Anhöriga har underrättats om dödsfallen.

Tills vidare utreder polisen olyckan som vårdslöshet i trafik och vållande till annans död, men det innebär inte per automatik att man misstänker brott.

– Rubriceringen är mer av karaktär i syfte att kunna utreda olyckan, säger Erik Creutz till tidningen.

Bilen är beslagtagen av polisen.

40-årig kvinna påkörd

Dödsolyckan i natt är inte den enda trafikolyckan i Eskilstuna det senaste dygnet.

Vid 21-tiden igår kväll fördes en kvinna till sjukhus efter att hon blivit påkörd av en personbil när hon framförde en elscooter i stadsdelen Nyfors.

– Kvinnan, som är i 40-årsåldern, blev inte livshotande skadad, informerar polisen i Region öst.

– Men fördes till sjukhus med ambulans.

Enligt polisen var det en ung person som körde bilen.

Han uppges vara i 20-årsåldern.

Polisen misstänker honom nu för vållande till kroppsskada.

Körde in i betongsugga

Även i Enköping har polisen gripit en man efter en trafikolycka under natten till fredagen.

Polisen får ett samtal om en bil som ska ha kört in i en betongsugga på Stockholmsvägen, berättar polisregion Mitts kommunikationsenhet.

– Föraren, som är en man i 30-årsåldern, ska inte vara skadad men anmälaren misstänker att han kan vara påverkad av någonting.

På plats upptäckte polisen att bilen är anmäld stulen. Den gripna mannen togs med för kroppsbesiktning och anmäls både för tillgrepp av fortskaffningsmedel och olovlig körning samt drograttfylleri.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


JUST NU: Filmen alla vill se på Netlix – världens mest sedda

2025 11 26

Den nya julfilmen ”Champagne Problems” gör succé på Netflix.

Filmen har 20,5 miljoner visningar sedan premiären den 19 november.

Siffran innebär att ”Champagne Problems” är världens mest sedda film på streamingplattformen just nu.

”Sagolik miljö”

Filmen är en romantisk komedi med jul- och vintertema. Huvudpersonen Sydney Price (spelad av Minka Kelly) är en arbetsnarkoman som jobbar med företagssammanslagningar.

Sydney skickas till Frankrike på affärsuppdrag inför julen. Hennes uppdrag är att ro i hamn ett uppköp av ett exklusivt franskt champagnemärke.

Under en glamorös utekväll tar affärsuppdraget en oväntad vändning.

Sydney möter Henri (spelad av Tom Wozniczka), och de inleder snabbt en romans. Nästa dag upptäcker hon att Henri är son till grundaren av just det champagnehus som hon är där för att förvärva.

– Det som börjar som en affärsresa förvandlas snabbt till en gnistrande julromantik fylld av charm, humor, champagnebubblor och massor av julstämning. Perfekt för dig som älskar filmer där kärlek och affärer kolliderar i en sagolik miljö, skriver Andreas Gill, redaktör TV.nu, om succéfilmen.

LÄS MER: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix

Premiärdag för Stranger Things

Beskedet om ”Champagne Problems” storsuccé kablas ut under en stor dag för Netflix. I dag, onsdag, är det premiär för den femte och sista säsongen av streamingplattformens dundersuccé Stranger Things.

Det blir avslutningen på serien som slagit tittarrekord efter tittarrekord och som anses vara en av streamingjättens bästa serier genom tiderna.

LÄS MER: Netflix sanslösa succéserie är tillbaka – efter tre år

Foto: Tumisu

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Jätteras mellan Sverige och USA

2025 11 26

Svensk export till USA störtdyker.

Under april–september har varuexporten sjunkit med hela 17 procent jämfört med samma period förra året, uppger Kommerskollegium i en ny sammanställning.

Främst har exporten minskat inom varugrupperna fordon och fordonsdelar, elektronik och läkemedel. 

Den kraftiga nedgången förklaras av president Trumps nya handelstullar mot EU.

– Det senaste årets handelspolitiska utveckling har varit dramatisk. I dag är USA:s genomsnittliga tullnivå 19 procent mot 2,5 procent i början av året. Tullarna har höjts gradvis men den största höjningen skedde i början av april 2025, då de höjdes i ett steg till 14 procent, säger Mai Ahrne Bojang, utredare på Kommerskollegium.

Högt över EU-snittet

Den svenska exporten till USA har minskat betydligt mer än genomsnittet i EU.

– För EU som helhet är utvecklingen jämfört med 2024 inte lika negativ – 5 procent lägre om man jämför samma perioder, skriver Kommerskollegium.

Amerikanska exporten är högre

USA:s export till Sverige har minskat stadigt sedan Trumps tullar trädde i kraft i april.

Men den amerikanska exporten till Sverige är högre under perioden april–augusti 2025 jämfört med samma period 2024, uppger Kommerskollegium.

LÄS MER: SANKTIONSSMÄLL: Oljeraffinaderi nära ”shutdown”

”Kan leda till färre arbetstillfällen”

Att läkemedelsexporten minskar till USA är dåliga nyheter för flera svenska regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i juli.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen