Vägrade skaka hand – blir av med jobbet

2024 08 15

Härryda kommun anmäls till Diskrimineringsombudsmannen, DO.

Bakom anmälan står en man som vägrade skaka hand med sina kvinnliga kollegor på arbetsplatsen. På grund av det fick han sparken från jobbet inom hemtjänsten på Härryda kommun.

Mannen hann endast jobba en dag på sin nya arbetsplats innan han fick sparken.

Det rapporterar DN som tagit del av anmälan.

I anmälan skriver mannen att han togs emot av en kvinnlig kollega på sin första arbetsdags.

När hon sträckte fram handen vägrade han ta i den.

Mannen hänvisade till sin muslimska tro, som säger att han inte får skaka hand med andra kvinnor än frun, dottern, systern och svärmodern.

Senare under arbetsdagen upprepades samma procedur när en äldre kvinnlig kollega ville skaka hans hand.

– Kvinnan frågade om anledningen och fick höra att mannen ”tror på islam till 100 procent” och att ”det är rätt att följa religionen”, rapporterar DN.

”Vill inte ha en praktiserande muslim”

Efter incidenterna kallades mannen upp till ett möte med en chef på kommunen.

Enligt anmälan ska chefen ha klargjort att mannen måste skaka hand med sina kvinnliga kollegor, annars kommer hans kontrakt att avslutas. Det hela slutade med att mannen fick sparken.  

Nu anmäler han Härryda kommun till DO.

– Jag fick sparken på första arbetspasset på grund av att jag är muslim och inte skakar hand med kvinnliga arbetskollegor, skriver han i anmälan enligt Härryda-Posten.

Mannen anser att han blivit utsatt för kränkande behandling.

– De säger själva att de inte vill att en praktiserande muslim som inte skakar hand med kvinnor ska jobba där.

Kommunen svarar

DO kommer nu att inleda en utredning.  

Härryda kommun har kommenterat händelsen i ett utlåtande till DO.

– Arbetsgivarens beslut har delvis berott på att kvinnliga arbetstagare upplevt sig kränkta och särbehandlade eftersom XX ha vägrat hälsa på dem, vilket har berott på deras kön, framhåller kommunen enligt DN.

Vidare pekar kommunen på att det finns en farhåga att mannen inte skulle sköta sina arbetsuppgifter, då fysisk kontakt krävs inom hemtjänsten, både med övriga arbetstagare och brukare.

– Han skulle vara obekväm vid fysisk kontakt med brukarna, vilket skulle påverka dem negativt.

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen


”Täcks inte av försäkringen” – bilägare varnas inför däckbyte

2025 11 03

Många känner inte till regelverket när det kommer till vinterdäck.

Det är som bekant dags att byta till vinterdäck.

En undersökning från tidigare i år visar att så många som sex av tio svenskar inte känner till reglerna när det gäller vinterdäck.

Och vissa misstag kan bli mer kostsamma än andra.

“Täcks inte”

Det finns flera misstag som görs vid byte till vinterdäck.

Motorexperten Stefan Brala menar att det vanligaste felet när folk själva byter däck är att de är oaktsamma och lyfter bilen på fel sätt – vilket kan skada karossen.

– Det gillar inte försäkringsbolagen. Då landar kostnaden på fordonsägaren, säger han till TV4.

Det är viktigt

Den som själv ska byta däck uppmanas att stå på en plan yta och ha bilen i parkeringsläge.

– Ha rätt verktyg, läs på noga om hur det här hjulskiftet går till och se till att du har tid så du inte gör det stressat, fortsätter Stefan Brala.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Det gäller

Från den första december till den 31 mars ska personbilar, lätta lastbilar, lätta bussar, A-traktorer samt släpvagnar till dessa, ha vinterdäck eller likvärdig utrustning när vinterväglag råder. 

Minsta mönsterdjup är 3 mm under perioden 1 december - 31 mars när vinterväglag råder. 

För personbilar klass II med totalvikt över 3 500 kg är kravet dock enligt Transportstyrelsen minst 5 mm. 

“Stressa inte”

Vissa kan känna stress inför däckbytet – men det är bättre att vara ute i god tid.

Det konstaterar Carl-Erik Stjernvall vid branschorganisationen M Sverige.

– Många känner lite ångest inför bytet och pop-up-anläggningar stressar gärna på och menar att man måste byta däck som börjat bli slitna direkt, säger han i ett pressmeddelande.

– Men ta det lugnt och fundera ett par veckor, däck är nästan aldrig så dåliga att det krävs ett omedelbart byte.

Läs mer: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: D. Foster

Text: Redaktionen


”Alla har den om 15 år” – revolutionerande produkt lanseras

2025 11 03

Om 15 år kommer många vardagssysslor vara ett minne blott för hushåll i Norden.

Det förutspår AI-experten Anders Bæk.

Han hänvisar till en ny uppfinning som han bedömer kommer att bli en permanent del av framtidens hem. 

Det handlar om den nya hushållsroboten Neo som utvecklats av det norsk-amerikanska företaget 1X.

Roboten klarar av flera vardagssysslor – som att tömma diskmaskinen, gå ut med soporna och vattna växter.

Anders Bæk bedömer att roboten kommer att bli ett självklart inslag i nordiska hem om cirka 15 år. 

–  Det finns stor potential, och under de kommande åren kommer man att se det bli bättre och bättre, säger AI-experten till DR:s P1 Morgen.

Fjärrstyrs

Ambitionen är att Neo ska kunna utföra vardagssysslor på egen hand i framtiden. I dagsläget måste roboten dock styras av en människa för att lära sig och klara av de svåraste uppgifterna.

– Om du säger åt den att tömma diskmaskinen, så säger den att den kan göra det, men du måste vänta två timmar eftersom en mänsklig operatör måste styra den på distans, förklarar Bæk.

Experten betonar att det är viktigt att vara medveten om att roboten i nuläget fjärrstyrs av en annan person, vilket innebär att operatören får en inblick i användarens hem.

– 1X är väldigt ärliga om det och säger att det är en tidig betaversion, och om man köper den måste man vara beredd att acceptera att det finns en annan person som får gå runt och flytta runt saker i ens hem, säger han till radion.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Går att beställa

Förra veckan meddelade 1X att det går att förhandsbeställa Neo till sin bostad. De första robotarna väntas levereras till amerikanska hushåll under 2026.

Företaget har betonat att Neo har inbyggda säkerhetsfunktioner som säkerställer att den inte  skadar människor. Roboten kan exempelvis inte hantera mycket tunga, heta eller vassa föremål.

LÄS OCKSÅ: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Foto: K. Eliason

Text: Redaktionen