Väg stängs av – råder totalstopp

2024 03 23

En väg stängs av i Varberg efter en olycka.

Tidigt på lördagseftermiddagen har en olycka inträffat på Västkusten.

Det är i Tvååker i Varbergs kommun som en personbil och en A-traktor har kolliderat.

Skadeläget är oklart, och riksväg 765 är avstängd i samband med arbetet på platsen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Ambulans och räddningstjänst

Det ska vara i en korsning som krocken ägde rum.

Enligt initiala uppgifter är tre personer inblandade i olyckan, det är ännu oklart hur allvarligt skadade de är.

Ambulans har tillkallats till platsen och räddningstjänsten arbetar nu med situationen.

Ingen prognos

Det finns ingen prognos för när trafiken kan börja flyta på som vanligt igen.

Det är oklart vad som föranledde olyckan.

Flera olyckor

Det har varit en besvärlig dag i trafiken där flera incidenter har inträffat på olika håll runt om i landet.

Bland annat har trafikolyckor skett i Gällivare och Kristianstad.

– Enligt tillgängliga uppgifter ska två fordon vara inblandade i olyckan. Fem personer ska vara inblandade, skadeläget är okänt, framhåller polisen angående olyckan i Gällivare.

– En timmerbil med kran har kolliderat med brofundamentet på E22 strax väster om Fjälkinge, meddelar man angående händelsen i Kristianstad.

Sundsvall och Skellefteå

Även i Sundsvall och Skellefteå har olyckor ägt rum under dagen.

– Under lördagsmorgonen kontaktas polisen gällande en bil som ska ha kört upp  en snödriva på Baldersvägen i Sundsvall.

– När polisen kommer dit finns inga personer kvar. Bilen märks upp med polisband, den står inte trafikfarligt till. 

I Skellefteå rör det sig om en bil som kört ner i diket.

– Under morgonen kontaktas polisen gällande en dikeskörd bil på E4 vid Övre bäck, Skellefteå. När polisen kommer dit finns inga personer kvar på platsen. 

Bilen märks upp med polisband, meddelar polisen via sin webbsida.

Även i Östersund har en olycka skett.

– Polisen kontaktas om en trafikolycka på Prästgatan/Tullgatan i Östersunds centrum. Två personbilar har kolliderat.

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen