Väg stängs av – råder totalstopp

2024 03 23

En väg stängs av i Varberg efter en olycka.

Tidigt på lördagseftermiddagen har en olycka inträffat på Västkusten.

Det är i Tvååker i Varbergs kommun som en personbil och en A-traktor har kolliderat.

Skadeläget är oklart, och riksväg 765 är avstängd i samband med arbetet på platsen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Ambulans och räddningstjänst

Det ska vara i en korsning som krocken ägde rum.

Enligt initiala uppgifter är tre personer inblandade i olyckan, det är ännu oklart hur allvarligt skadade de är.

Ambulans har tillkallats till platsen och räddningstjänsten arbetar nu med situationen.

Ingen prognos

Det finns ingen prognos för när trafiken kan börja flyta på som vanligt igen.

Det är oklart vad som föranledde olyckan.

Flera olyckor

Det har varit en besvärlig dag i trafiken där flera incidenter har inträffat på olika håll runt om i landet.

Bland annat har trafikolyckor skett i Gällivare och Kristianstad.

– Enligt tillgängliga uppgifter ska två fordon vara inblandade i olyckan. Fem personer ska vara inblandade, skadeläget är okänt, framhåller polisen angående olyckan i Gällivare.

– En timmerbil med kran har kolliderat med brofundamentet på E22 strax väster om Fjälkinge, meddelar man angående händelsen i Kristianstad.

Sundsvall och Skellefteå

Även i Sundsvall och Skellefteå har olyckor ägt rum under dagen.

– Under lördagsmorgonen kontaktas polisen gällande en bil som ska ha kört upp  en snödriva på Baldersvägen i Sundsvall.

– När polisen kommer dit finns inga personer kvar. Bilen märks upp med polisband, den står inte trafikfarligt till. 

I Skellefteå rör det sig om en bil som kört ner i diket.

– Under morgonen kontaktas polisen gällande en dikeskörd bil på E4 vid Övre bäck, Skellefteå. När polisen kommer dit finns inga personer kvar på platsen. 

Bilen märks upp med polisband, meddelar polisen via sin webbsida.

Även i Östersund har en olycka skett.

– Polisen kontaktas om en trafikolycka på Prästgatan/Tullgatan i Östersunds centrum. Två personbilar har kolliderat.

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 26

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 26

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen