9 juli 2026

Väg stängs av – på grund av brand

2024 03 19

Det brinner kraftigt i en villa i Skåne.

Tidigt på lördagskvällen kommer uppgifter om att en villa har fattat eld i Skåne. 

Det är i Perstorp mellan Höör och Örkelljunga som huset börjat brinna av oklar anledning.

En väg har stängts av i samband med arbetet och boende har evakuerats.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Kommer brinna ner

Det finns inga uppgifter om att någon person ska ha skadats i samband med branden.

Det är i Lurebygget i Perstorp som branden rasar, och räddningsledare Marcus Nilsson förklarar att villan är bortom räddning.

– Det vi gör nu är att låta den brinna ner kontrollerat och skyddar intilliggande byggnader, säger han till SR.

Väg avstängd

I samband med det pågående arbetet vid platsen har väg 1869 stängts av i båda riktningarna.

Förhoppningen är att vägen ska öppnas igen senare under kvällen.

Det är oklart exakt vad det var som startade branden, men det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person avsiktligen ska vara ansvarig för händelsen.

Även vid skola

På lördagskvällen har även polisen fått arbeta med en situation i Munkedal i Bohuslän, där ungdomar har eldat vid en skola.

– Vittnen ser ungdomar elda vid en skola, meddelar polisen via sin webbsida.

– Räddningstjänst och polis kallas till en skola i Munkedal där brandlarmet har gått. Två minderåriga pojkar har setts elda vid skolan. En anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättas.

Hönshus brann ner

Tidigare under dagen har det även brunnit kraftigt i ett hönshus i Linköping, vilket lett till att tusentals hönor dött.

– Det rör sig om en större byggnad och inte ett enskilt mindre hönshus. Byggnaden i sig har inte gått att rädda utan den får brinna ner. Antalet döda djur ska uppgå till flera tusental, meddelar polisen angående händelsen.

– Branden har inte spridit sig till andra byggnader. Enligt uppgift har ett större antal djur blivit kvar i byggnaden. De har inte kunnat räddas. Det rör sig uteslutande om höns. 

Det är oklart hur branden startade.

Arkivfoto: Räddningstjänsten Karlstad

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen