Väg stängs av – på grund av brand

2024 03 19

Det brinner kraftigt i en villa i Skåne.

Tidigt på lördagskvällen kommer uppgifter om att en villa har fattat eld i Skåne. 

Det är i Perstorp mellan Höör och Örkelljunga som huset börjat brinna av oklar anledning.

En väg har stängts av i samband med arbetet och boende har evakuerats.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Kommer brinna ner

Det finns inga uppgifter om att någon person ska ha skadats i samband med branden.

Det är i Lurebygget i Perstorp som branden rasar, och räddningsledare Marcus Nilsson förklarar att villan är bortom räddning.

– Det vi gör nu är att låta den brinna ner kontrollerat och skyddar intilliggande byggnader, säger han till SR.

Väg avstängd

I samband med det pågående arbetet vid platsen har väg 1869 stängts av i båda riktningarna.

Förhoppningen är att vägen ska öppnas igen senare under kvällen.

Det är oklart exakt vad det var som startade branden, men det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person avsiktligen ska vara ansvarig för händelsen.

Även vid skola

På lördagskvällen har även polisen fått arbeta med en situation i Munkedal i Bohuslän, där ungdomar har eldat vid en skola.

– Vittnen ser ungdomar elda vid en skola, meddelar polisen via sin webbsida.

– Räddningstjänst och polis kallas till en skola i Munkedal där brandlarmet har gått. Två minderåriga pojkar har setts elda vid skolan. En anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättas.

Hönshus brann ner

Tidigare under dagen har det även brunnit kraftigt i ett hönshus i Linköping, vilket lett till att tusentals hönor dött.

– Det rör sig om en större byggnad och inte ett enskilt mindre hönshus. Byggnaden i sig har inte gått att rädda utan den får brinna ner. Antalet döda djur ska uppgå till flera tusental, meddelar polisen angående händelsen.

– Branden har inte spridit sig till andra byggnader. Enligt uppgift har ett större antal djur blivit kvar i byggnaden. De har inte kunnat räddas. Det rör sig uteslutande om höns. 

Det är oklart hur branden startade.

Arkivfoto: Räddningstjänsten Karlstad

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen