Vädret vänder – kan bli 10 centimeter snö

2025 03 10

Det kan vara dags att ta fram vinterjackan igen.

Under den senaste tiden har det varit mildare väder i Sverige.

Nu vänder det dock igen – kallare luft drar nu in över landet och på vissa håll kan det komma så mycket som 10 centimeter snö.

Det rapporterar TV4.

Temperaturen sjunker

Under de kommande dagarna sjunker temperaturen samtidigt som ett lågtrycksområde drar in från Danmark.

Det innebär nederbörd i Västra Götaland och Sydsvenska höglandet, främst bestående av snö.

– Som prognosen visar nu kan det komma uppåt tio centimeter snö i samband med det här, lokalt kanske lite mer, säger TV4:s meteorolog Madeleine Westin.

“Sommardäck uteslutet”

Den som har sommardäck på bilen kan därmed behöva tänka om, förklarar Westin.

– Sommardäck är helt uteslutet. Om man har sommardäck – då ställer man bilen hemma, säger hon.

“Sjunger på sista versen”

Idag rör sig snöfall söderut över sydligaste Norrland och Dalarna medan de största solchanserna återfinns i norra Norrland och delar av västra Götaland. 

I Svealand finns ett stråk med skurar.

– Vårvärmen i södra Sverige sjunger nu på sin sista vers och i veckan blir det betydligt kallare i hela landet då den kallare luften i norr breder ut sig även i söder, meddelar SMHI.

Mildare efter helgen

I morgon tisdag blir det kallare i hela landet då kalluften i norr strömmar ner över södra Sverige. 

Dagtid väntas bara ett par plusgrader i söder medan det blir minusgrader från Dalarna och norrut.

– På onsdag och torsdag dröjer nederbörden kvar i delar av södra Sverige och kan på torsdag även beröra södra Svealand, både i form av regn och snöfall. I Norrland fortsatt högtrycksbetonat med mest uppehåll, förklarar SMHI.

– Under veckoslutet börjar vädret att stabiliseras i södra Sverige. I Norrland blir det mer lågtrycksbetonat väder med tidvis snöfall och blåsigt väder.

Efter helgen drar mildare vindar in över de södra delarna av landet – men det kan vara fortsatt kallt i de norra delarna.

Foto: J. Rafi

Text: Redaktionen


28 november 2025

80 procent vill ha svar om bankerna – regeringen tiger

2025 11 28

Regeringen vill inte lämna ut information till bankkunder.

Bankbedrägerier har varit ett enormt problem de senaste åren – tusentals svenskar har drabbats.

80 procent av bankkunderna kan tänka sig att byta bank för att få en högre grad av säkerhet, enligt en undersökning från Villaägarna.

Men regeringen vägrar ge bankkunderna den information de behöver, menar kritiker.

Regeringen vill inte avslöja statistiken

Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas riksförbund, skriver i en debattartikel i DN att staten vet vilka banker som är osäkra.

Men du som bankkund får inte ta del av den informationen.

När kriminella brukade råna banken var det banken som stod för förlusterna, men när de har övergått till bedrägerier så får kunderna betala, menar Stenberg.

Det finns statistik över vilka banker som slarvar med säkerheten, men den skyddas av sekretess. Om den informationen blev offentlig så skulle kunderna kunna byta till en mer säker bank.

– Regeringen låter dock inte Finansinspektionen avslöja bankbedrägeristatistiken, så att kunderna kan byta bank och pengaflödet kan minska till de kriminella nätverken, skriver Ulf Stenberg i debattartikeln.

Regeringen är till och med beredd att göra 13-åringar straffmyndiga för att bekämpa kriminaliteten – men de vågar inte vidta åtgärder som innebär att bankerna riskerar att påverkas, menar Villaägarnas chefsjurist.

LÄS OCKSÅ: "Erbjuder falska lån" - Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Påverkas av banklobbyn

Debattören anser att regeringen låter sig styras av den starka banklobbyn.

Han jämför med länder som Storbritannien, där statistiken är mer offentlig och bankerna har ett större ekonomiskt ansvar vid bedrägerier.

Men i Sverige har kunder ingen möjlighet att skydda sig genom att byta till en mer säker bank. Det gör att bedrägerierna ökar, och dessa finansierar i sin tur annan brottslighet.

– Bara för att regeringen förvägrar kunderna en högst rimlig konsumentupplysning om vilka banker som har högst risk för bedrägerier, menar Ulf Stenberg i debattartikeln.

Norden är extra drabbat

Bedrägerier har blivit ett allt större problem de senaste åren.

En rapport från börsföretaget Nasdaq visar också att bankbedrägerier mot äldre är betydligt vanligare i Norden än i övriga Europa, har SvD tidigare rapporterat.

Brottsvinsterna uppgår till många miljarder kronor per år. Under 2023 uppgick den totala summan för bankbedrägerier i Europa till 1 000 miljarder kronor, enligt rapporten.

Av dessa kom 19 procent från bedrägerier mot äldre. I Norden var dock motsvarande andel dubbelt så hög – hela 38 procent, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera direkt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 28

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen