SVERIGE: Vädret slår om

2023 09 26

Några soliga och varma dagar återstår innan vädret slår om.

Det framhåller vädersajten Klart.se i dag, tisdag.

Slutet av september bjuder på vackert väder och temperaturer över det normala i stora delar av landet.

Sedan kommer höstrusket.

– Det har varit varmare än normalt men i nästa vecka går vi mot mer typiskt höstväder, säger Hanna Winge, meteorolog på Klart, i ett uttalande.

September bjuder på sol

Under onsdagen och torsdagen beräknas dock temperaturen stiga ytterligare.

I de sydligaste delarna av Sverige kan det bli uppemot 23 grader.

I norr väntas växlande molnighet.

Invånare i de norra delarna av landet får räkna med en del skurar, även om värmen håller i sig. 

Värmen beror på ett högtryck över västra Europa som pressar varmare luft uppåt.

Det rapporterar Klart.se.

”Plocka med sig paraplyet”

Till helgen är det dock slut på sensommarvärmen.

Under fredagen sjunker temperaturen till omkring 17 grader i söder och 13 grader i norr, uppger vädersajten.

– Det kan vara lite en god idé att plocka med sig paraplyet i helgen. Solen väntas skina men en och annan skur kan passera, säger Hanna Winge.

Även SMHI rapporterar om svalare temperaturer i helgen.

– Under fredagen blir det något svalare och skurbetonat i hela landet. Veckoslutet blir troligen lite blåsigt med växlande molnighet och någon skur, skriver väderinstitutet på sin hemsida.

Då slår vädret om

Från och med nästa vecka är det dags att ta på sig höstjackan.

Då slår vädret om på riktigt.

Kyligare dagar väntar, enligt prognosen från Klart.se.

– Från och med nästa vecka återgår det till mer normala hösttemperaturer för säsongen. Det finns inga större väderomslag på ingång och därmed heller inget stort oväder, framhåller vädersajten.

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen


Nya regler i år för folk med trädgård – många vet inte om det

2025 03 21

Trädgårdsreglerna i Sverige har ändrats – igen.

Det var efter att Naturvårdsverket förra året gick ut med att det numera skulle vara förbjudet att elda i trädgården som stor förvirring uppstod.

Myndigheten baserade beskedet på en tolkning av ett EU-direktiv om bioavfall, men fick sedan backa och tillåta eldning av ris och grenar.

På grund av virrvarret gick dessutom närings- och energiminister Ebba Busch (KD) ut och förtydligade att regeringen inte infört något förbud.

Många kommuner fortsatte dock att kämpa med hur de nya direktiven egentligen skulle tolkas.

Nya regler från februari

Från och med 18 februari i år började nya regler att gälla i frågan.

Men det tycks många ha missat.

– Nej, det hade jag inte hört om. Det hade jag inte koll på, säger exempelvis en gävlebo som SR talat med.

Och enligt radion är mannen långt ifrån ensam.

Förändringen innebär dock en lättnad av reglerna och att folk i vissa fall nu får elda trädgårds- och parkavfall i trädgården.

– Med trädgårds- och parkavfall menas sådant avfall från skötsel av trädgårdar eller parker som är biologiskt nedbrytbart och består av gräsklipp, löv, grenar och andra växtdelar, förklarar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Kan införas lokala förbud

Kommunerna i landet har dock sista ordet. Det innebär att det kan finnas lokala begränsningar och förbud och det får inte eldas så att det stör grannar.

Det kan också vara så att tillfälliga förbud införs på grund av att SMHI varnar för gräsbränder.

– Ofta kan det vara snabbare och enklare att köra trädgårdsavfallet till en återvinningscentral som anvisas av kommunen än att elda det i sin trädgård. Avfall eller miljöfarliga ämnen får normalt aldrig eldas utomhus, förtydligar MSB.

När det gäller valborgsfirandet och första majbrasor måste det ansökas om tillstånd.

– Trädgårds- och parkavfall får eldas i samband med en allmän sammankomst eller offentlig tillställning som har fått tillstånd enligt ordningslagen.

Foto: Stanly8853

Text: Redaktionen


Tiotusentals skriver på namninsamling – mot Trump

2025 03 21

En namninsamling har startats för att hålla Donald Trump utanför Kanada.

Sedan han tillträdde som USA:s 47:e president har Donald Trump väckt ilska i grannlandet i norr.

Utöver tullhotet har Trump återkommande hänvisat till Kanada som USA:s blivande femtioförsta delstat.

Nu skriver tiotusentals människor under en namninsamling för att porta Trump från att korsa gränsen.

Det rapporterar Newsweek.

Tiotusentals

I skrivande stund har nästan 50 000 människor skrivit under namninsamlingen.

En namninsamling på Change.org som startades förra månaden av Dr. Sarah Boston, en veterinärkirurgisk onkolog och stand up-komiker, bad Canadian Immigration Services och Canadian Border Services Agency att förbjuda Trumps inresa till Kanada.

Fram tills idag den 20 mars har 47 426 personer skrivit under namninsamlingen.

“Dömd brottsling"

I namninsamlingen beskrivs Trump som en ”dömd brottsling som hotar Kanadas suveränitet”.

– Han har betonat att gränssäkerheten längs den kanadensiska gränsen är en prioritet för honom och vi håller med, framgår i namninsamlingens beskrivning.

– Vi kan inte tillåta dömda brottslingar från andra länder över vår gräns. Vi vill inte under några omständigheter att Donald Trump besöker Kanada.

Ansträngd relation

Relationen mellan Kanada och USA är för närvarande ansträngd.

Kanadas premiärminister Mark Carney har gett en uppdatering om läget.

– Mitt möte med Council on Canada-U.S. Relations var inriktat på att hålla Kanadas ekonomi stark mot bakgrund av orättvisa tullar, skriver han på X.

– Vi är redo att engagera oss med USA i en omfattande förhandling – när Kanada visas respekt som en suverän nation.

Viktigt för Trump

Ekonomi är en av frågorna som Trump fokuserade allra mest på inför valet.

Han ser tullar som ett viktigt verktyg i den ekonomiska politiken – och i början av april väntas omfattande tullar mot flera länder införas.

Det har bland annat fått aktiemarknaden på andra sidan Atlanten att gunga ordentligt under de senaste veckorna.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok Flickr

Text: Redaktionen