Vädjar till Putin om hjälp – ber om missiler

2025 10 31

En allierad vädjar nu till Putins Ryssland om hjälp.

På fredagen har det kommit uppgifter om att USA har fattat ett beslut om att gå till militärt angrepp mot Venezuela.

Nu vädjar Venezuela om hjälp – och ber Ryssland, Kina och Iran om bland annat missiler.

Vädjar till Putin om hjälp

En amerikansk attack mot Venezuela kan ske när som helst nu, enligt uppgifter som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Nu avslöjas att Venezuela förbereder sig för en eventuell attack genom att vända sig till Ryssland, Kina och Iran, rapporterar Washington Post.

Amerikanska underrättelsedokument som tidningen har tagit del av, visar att Venezuelas president Nicolás Maduro har skrivit utkast till ett brev till Ryssland där han bland annat ber om robotar och drönare samt radarsystem och utrustning för reparation av flygplan.

Brevet var avsett direkt för Vladimir Putin.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Vänder sig till flera länder

Samma amerikanska underrättelsedokument visar att Maduro också har skrivit ett brev till Kina för att be om hjälp att förbättra Venezuelas militära kapacitet.

– I brevet betonade Maduro allvaret i vad som uppfattas som USA:s aggression i Karibien och framställde USA:s militära aktion mot Venezuela som en aktion mot Kina på grund av deras gemensamma ideologi, står det i de amerikanska dokumenten, enligt tidningen.

Även Iran ska ha kontaktats i samma ärende.

Det är oklart hur Ryssland, Kina och Iran har reagerat på Venezuelas vädjan om hjälp.

När det gäller Ryssland så kan det hända att Putinregimen ser spänningarna mellan USA och Venezuela som en fördel, eftersom den amerikanska uppmärksamheten då riktas bort från kriget i Ukraina, enligt tidningen.

Trump förnekar angreppsplaner

På fredagen har alltså källor med insyn uppgett att en amerikansk attack inne i Venezuela bara är timmar eller dagar bort, rapporterar Miami Herald.

Beslutet uppges redan vara fattat.

Donald Trump förnekar dock uppgifterna.

Trump har fått den direkta frågan om han planerar attacker inne i Venezuela, och svaret med ett kort ”nej”, enligt Reuters.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Foto: President of Russia Office resp Maciej Ruminkiewicz

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen