Vädjar till allmänheten efter överfall vid kyrkogård

2023 12 27

Ett besök på kyrkogården slutade med ett otäckt överfall.

Det misstänker polismyndigheten som nu går ut med en vädjan till allmänheten.

Okänt ärende till kyrkogården

Händelsen har inträffat i Skåne under onsdagskvällen. Närmare bestämt i östra Malmö på Rosengårds Kyrkogård.

Det är inte känt vad offret hade för ärende till kyrkogården men någon gång under hans besök vid kyrkogården dök den misstänkta gärningsmannen upp.

– Det var fortfarande ljust när det hände på eller vid kyrkogården. Vi hoppas att någon har sett någonting, säger Patric Fors vid Malmöpolisen till Sydsvenskan.

Brutalt överfall

Förövaren misstänks ha överfallit offret på ett brutalt sätt.

Det har sannolikt använts någon typ av verktyg under attacken.

– Det rör sig i varje fall om ett trubbigt föremål, bedömer polisen som finns på plats på kyrkogården för att samla in bevis.

Jakten på den skyldiga

Efter överfallet larmades polisen och SOS Alarm och den drabbade mannen kunde föras till sjukhuset där han togs in till akuten.

– Med skador på huvudet, uppger polisen på sin webbsida.

På grund av skadorna har poliserna ännu inte kunnat höra offret som de hoppas ska kunna lämna uppgifter som ska hjälpa till i jakten på den skyldiga.

Söker vittnen

Polisen vänder sig nu till allmänheten och vädjar om hjälp med den pågående brottsutredningen.

– Polisen söker nu vittnesuppgifter eller tips om händelsen. Har du sett eller har annan information om misshandeln, kontakta polisen på 114 14.

En anmälan om grov misshandel kommer att upprättats.

Misshandlad i Värmland

Även i Värmland har en misstänkt misshandel ägt rum på onsdagskvällen, i Degerfors.

[En] polispatrull har gripit en man som misstänks ha misshandlat en kvinna han har en relation med, förklarar polisen.

Brottsplatsen som är den gemensamma bostaden kommer att undersökas av polisens tekniker.

Den misstänkte mannen som är i 30-årsåldern kommer delges misstanke. Ett inledande förhör kommer genomföras.

Kan sättas på fri fot

En jouråklagare kommer snart att fatta beslut om eventuellt vidare frihetsberövande och då i form av anhållande alternativt att mannen kommer försättas på fri fot, förklarar polisen.

Arkivfoto: J. Flobrant

Text: Redaktionen


9 jul 26 använd bara en gång

Svenskar fast i Medelhavet – stridsflyg har kraschat

2026 07 10

Svenskar är strandade på en semesterö.

Hundratals resenärer har fått sina flyg stoppade från den grekiska semesterön Zakynthos.

Detta efter att ett grekiskt F16-plan kraschlandat på flygplatsens landningsbana, rapporterar grekiska Proto Thema.

Stridsflygplan har kraschat

Olyckan inträffade när ett grekiskt F16-stridsflygplan var ute på en träningsflygning.

Enligt det grekiska flygvapnet fick planet tekniska problem och tvingades nödlanda på Zakynthos flygplats.

Det grekiska flygvapnet uppger att piloten klarat sig utan skador.

– Piloten är vid god hälsa och orsaken till händelsen utreds, uppger det grekiska flygvapnet.

Enligt grekiska medier ska planet ha fått en varning om brand ombord före landningen.

Planet började sedan brinna kraftigt på landningsbanan.

Räddningspersonal och brandmän skickades snabbt till platsen.

LÄS MER:Två jättefartyg står i brand

Svenskar strandade

Olyckan har stoppat alla avgångar och ankomster under dagen.

Bland de drabbade finns svenska turister som skulle resa hem.

Sandro Björkman berättar att resenärerna fick besked om att deras flyg ställts in och att hemresan till Stockholm flyttats till fredagen.

– Från själva flygplatsen har vi inte hört någonting. Det är väldigt flummigt här just nu, säger han till SR och beskriver en kaotisk situation på flygplatsen.

Han berättar också att stridsflyg hörts över hela ön under dagen.

Flygtrafiken väntas öppna

Zakynthos är en populär semesterö i Grekland och flygplatsen är extra hårt belastad under sommarsäsongen när tusentals turister anländer varje vecka.

En särskild grupp från det grekiska flygvapnet väntas hjälpa till att flytta bort det skadade planet från banan så att flygtrafiken kan återupptas.

För de svenska resenärerna innebär olyckan dock att hemresan blir försenad – och många får tillbringa ytterligare en natt på ön innan de kan lämna Zakynthos.

LÄS MER: Stridsflygplan har skjutits ner

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen